Získa John Mayall cenu Grammy?

Zverejnili nominácie na hudobné ceny Grammy Award 2023

Tak ako každý rok, aj teraz v polovici novembra americká Národná akadémia hudobného umenia a vied (the National Academy of Recording Arts and Sciences – NARAS), zverejnila nominácie na výročné ceny Grammy, ktorými oceňuje výnimočné počiny v hudobnom priemysle. O tieto najprestížnejšie hudobné ceny na svete sa uchádza množstvo umelcov s nahrávkami, ktoré vyšli v období medzi 1. októbrom 2021 a 30. septembrom 2022.

Získa John Mayall cenu Grammy

V tomto roku pribudlo 5 nových kategórií, niektoré boli zasa premenované, no dve kategórie venované bluesu ostali nezmenené. Aj keď sa zdá, že v záplave všetkých možných hudobných štýlov a žánrov sú tak trochu stratené, prinášajú tak silnú a zaujímavú hudbu, že sa nedá okolo nej prejsť bez povšimnutia.

V kategórii Najlepší album tradičného bluesu (Best Traditional Blues Album) figuruje medzi piatimi nominovanými aj „otec britského bluesu“ John Mayall. Legendárny spevák, multiinštrumentalista a skladateľ získal nomináciu za svoj vynikajúci tohtoročný album The Sun Is Shining Down. Cena Grammy by bola asi najpeknejším a skutočne zaslúženým, i keď trochu oneskoreným darčekom k jeho 89. narodeninám, ktoré oslávi 29. novembra.


Či John Mayall získa zlatý gramofónik je zatiaľ vo hviezdach a v rukách poroty, lebo má obrovskú konkurenciu. Veď medzi päticou nominovaných sú také slávne osobnosti ako Buddy Guy, Charlie Musselwhite alebo Taj Mahal so svojimi najnovšími platňami. Obrovská tlačenica je aj v ďalšej kategórii, ktorá je venovaná bluesovej hudbe. Tentoraz súčasnej. O titul Najlepší album súčasného bluesu (Best Contemporary Blues Album) budú bojovať: gitarista a spevák Ben Harper, ktorý má vo vitríne už tri ceny Grammy z predchádzajúcich rokov, Edgar Winter s albumom venovaným pamiatke jeho nebohého brata Johnnyho, famózny bluesrockový gitarista Eric Gales, ktorý hrá na gitare s opačne natiahnutými strunami, ďalej kapela North Mississippi Allstars s bratmi Lutherom a Cody Dickinsonom a kombináciou hill country bluesu s južanským rockom a v neposlednom rade jediná žena medzi nominovanými, speváčka „The Queen of the Blues“ Shemekia Copeland, s horúcim želiezkom v podobe tohtoročnej novinky Done Come Too Far, ktorá je aj mojou favoritkou.


Bluesovým fanúšikom odporúčam, aby si okrem týchto dvoch spomínaných bluesových kategórií pozreli aj štyri ďalšie – Best American Roots Performance, Best Americana Performance, Best American Roots Song a Best Americana Album. V nich sa medzi nominovanými objavujú mená, ktoré sú už samy osebe zárukou kvality – Fantastic Negrito, Bonnie Raitt, Blind Boys of Alabama, Keb’ Mo’, Dr. John či Robert Plant.


O tom, ako rozhodne porota zložená z členov The Recording Academy a kto z nominovaných získa zlatú trofej, verejnosť sa dozvie až na slávnostnej ceremónii udeľovania cien Grammy, ktorá sa uskutoční 5. februára 2023 v Los Angeles. Dovtedy sa aj prostredníctvom nominovaných albumov môžete presvedčiť, že bluesová hudba má ešte stále čo povedať aj dnešnému poslucháčovi.

Best Traditional Blues Album
Heavy Load Blues – Gov’t Mule
The Blues Don’t Lie – Buddy Guy
Get On Board – Taj Mahal and Ry Cooder
The Sun Is Shining Down – John Mayall
Mississippi Son – Charlie Musselwhite
Best Contemporary Blues Album
Done Come Too Far – Shemekia Copeland
Crown – Eric Gales
Bloodline Maintenance – Ben Harper
Set Sail – North Mississippi Allstars
Brother Johnny – Edgar Winter

Bonzo Radványi
19/11/2022