John Mayall – The Sun Is Shining Down

Novinka od legendárneho bluesmana

Známy bluesový spevák, multiinštrumentalista a v neposlednom rade aj skladateľ John Mayall oslávil v novembri minulého roka 88. narodeniny a rozhodol sa radikálne obmedziť svoju koncertnú činnosť na príležitostné vystúpenia v blízkosti svojho domova v Kalifornii, kde žije. V roku 2019 prekonal zápal pľúc, o rok neskôr zdolal koronu a vysoký vek spolu s panujúcimi protipandemickými opatreniami, ktoré obmedzujú živú produkciu, vysvetľujú prečo sa odhodlal k takémuto kroku. Pravda, to vôbec neznamená, že s hudbou končí. To by sa od takého aktívneho muzikanta akým John Mayall je, nedalo ani očakávať.
V minulom roku pripravil nový album s názvom The Sun Is Shining Down, ktorý vyšiel teraz koncom januára u Forty Below Records. Štatistika hovorí, že je to v poradí už 37. Mayallov štúdiový album v jeho neuveriteľne bohatej diskografii, ktorá zahŕňa ešte ďalších 34 koncertných albumov, 24 kompilácií, 4 EP platne, 44 singlov a 4 video albumy.

John Mayall - The Sun Is Shining Down

Legendárny bluesman nahral svoju novinku s desiatimi skladbami v Strawhorse Studios v Los Angeles a v Horse Latitudes Studio v Glendale, ktoré vlastní bývalý gitarista skupiny The Doors Robby Krieger. Všetky skladby sa síce krútia okolo jednoduchej bluesovej dvanástky, no pritom vôbec nenudia, lebo sú rytmicky i zvukovo veľmi pestré. Základ nahral spolu so svojimi dlhoročnými spoluhráčmi, vynikajúcou a osvedčenou rytmikou z Chicaga, ktorú sme počuli aj na jeho koncerte roku 2010 v Bratislave: Jay Davenport – bicie nástroje a Greg Rzab – basgitara. K nim si do deviatich skladieb pozval celý rad špeciálnych hostí, ktorí ich počuteľne obohatili. „Každý z týchto hostí prináša na album niečo jedinečné. Myslím, že tú chémiu v hudbe počuť,“ uviedol samotný John Mayall.

John Mayall - The Sun Is Shining Down

Medzi nimi je aj jeho bývalá gitaristka, charizmatická Carolyn Wonderland z Austinu v Texase, ktorú môžeme počuť v titulnej skladbe a nechýba ani jej nástupca Melvin Taylor z Chicaga. Ten zasa dodal dravý zvuk svojej gitary do dvoch odpichových skladieb Hungry & Ready a Driving Wheel. K ďalším hosťujúcim gitaristom patrí mladý, len 25 ročný Marcus King, ikonický country rocker a Grammy ocenený producent Buddy Miller a Mike Campbell, známy z kapiel Tom Petty & the Heartbreakers a Fleetwood Mac. No John Mayall sa neuspokojil len s hviezdnymi gitaristami. V swingovke One Special Lady hrá na elektrické ukulele Havajčan Jake Shimabukuro tak virtuózne, že poslucháč len zalapá po dychu a špeciálne čaro dodáva dvom skladbám v strednom tempe (Deep Blue Sea, Got To Find A Better Way) famózna huslistka Scarlet Rivera, ktorá sa preslávila ako spoluhráčka takých rozdielnych umelcov ako Bob Dylan, Duke Ellington, Keb Mo´, Tracy Chapman či Dee Dee Bridgewater a na dôvažok v niekoľkých skladbách zaznie aj dychová sekcia.

John Mayall - The Sun Is Shining Down

To ale vôbec neznamená, že John Mayall sa nechal zatlačiť niekam do úzadia. Aj napriek toľkým vysokokarátovým hosťom na novom albume dominuje. Hlasovo je ešte stále suverénny a presvedčivý. Okrem spevu väčšinou hrá na organe a klavíri ale v dvoch skladbách (Hungry & Ready a A Quitter Never Wins) vytiahne aj ústnu harmoniku a dokazuje, že je to ešte stále ten starý a dobrý bluesman, ktorého poznáme už 6 dekád.


Je mi síce jasné, že Mayallovi sa už nikdy nepodarí nahrať také prelomové albumy akými boli Blues Breakers with Eric Clapton (1966) alebo Turning Point (1969), no musím povedať, že novinka je vynikajúca. Určite poteší všetkých fanúšikov. A to, či má názov albumu The Sun Is Shining Down nejakú symboliku a či bude skutočne tým rozlúčkovým opusom Johna Mayalla, ukáže až čas. No ako ho poznáme, veľmi o tom pochybujem.

Bonzo Radványi
27/02/2022