Pred piatimi rokmi umrel Johnny Winter

Najznámejší bluesový gitarista na svete

V týchto dňoch si pripomíname 5. výročie smrti jedného z najznámejších bluesových gitaristov na svete. Veterán z Woodstocku, vynikajúci americký elektrický i akustický slide gitarista a výrazný spevák Johnny Winter umrel 16. júla 2014 v Zürichu vo Švajčiarsku. Umrel tak, ako žil – v plnom nasadení. Niekoľko mesiacov predtým ešte oslávil okrúhlu sedemdesiatku a vzápätí sa vydal na následné narodeninové koncertné turné, ktoré sa mu stalo osudným. Smrť si prišla po neho len dva dni po jeho absolútne poslednom koncerte, ktorý sa uskutočnil na Cahors Blues Festivale vo Francúzsku.

Pred piatimi rokmi umrel Johnny Winter

Aj keď sme si zvykli na to, že novinári dlhé roky písali o ňom ako o adeptovi smrti, jeho odchod nás skutočne prekvapil. Veď tento potetovaný a poloslepý albín z Texasu aj napriek svojim zdravotným problémom i holdovaniu alkoholu a drogám mal v sebe až zázračné množstvo energie, ktorú pretavil do množstva vynikajúcich albumov a nezrátateľného počtu koncertov.

Pred piatimi rokmi umrel Johnny Winter

Johnny Wintera a jeho hudbu sme poznali už od konca 60-tych rokov aj na Slovensku. Samozrejme len prostredníctvom nahrávok na magnetofónových páskach alebo v tom lepšom prípade na vinylových platniach. Jeho koncerty sa stali uskutočniteľným snom až po roku 1989. Jeden z nich, a výborný, sa mi podarilo zažiť roku 2008 v Uherskom Brode. Bol to skutočne obrovský zážitok a ja som mal dokonca to šťastie, že ako moderátor som prehodil s ním v zákulisí aj niekoľko slov a získal jeho podpis na album Nothin´ But The Blues.


Pred piatimi rokmi odišla skutočná legenda svetovej hudobnej scény, bluesman a rocker par excellence, ktorý uzavrel svoju kariéru vo veľkom štýle. Za svoj posledný štúdiový album Step Back, ktorý vyšiel krátko po jeho smrti mu bola udelená prestížna hudobná cena Grammy in memoriam.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Jindřich Oplt
15/07/2019