Kiero Grande opäť na stupni víťazov

Výsledky prehliadky Blues Aperitiv 2024

V sobotu 13. apríla sa v Čechách uskutočnila medzinárodná súťažná prehliadka Blues Aperitiv 2024. Z prihlásených 30 kapiel z piatich krajín sa na pódium Domu kultúry v Šumperku dostalo 7 finalistov, ktorí sa v spomínanú sobotu uchádzali na koncerte o priazeň odbornej poroty a divákov.

Výsledky prehliadky Blues Aperitiv 2024

Každá ze sedmi kapel, který postoupily do finále, byla úplně jiná, a všechny byly úplně skvělý…“, takto okomentoval prehliadku známy český fotograf a hudobný publicista Jindřich Oplt. Pravda, všetci vyhrať nemohli, a tak porota mala veľmi ťažkú úlohu. Každá súťažiaca kapela mala pre svoje vystúpenie k dispozícii nekompromisných 30 minút času na pódiu, vrátane zvukovky. Na pomyselný stupienok víťazov sa dostalo Robert Kordylewski Trio z Poľska a slovenská kapela Kiero Grande. Dátumová trinástka priniesla šťastie aj srbskému súboru The Bad Week, ktorý získal Cenu divákov- Zaujímavé, že všetky tri víťazné kapely hrali v trojčlennom obsadení. Víťazstvo na Blues Aperitive im otvorilo bránu na prestížny medzinárodný festival Blues Alive, ktorý je najväčšou stredoeurópskou prehliadkou zameranou na blues a príbuzné žánre a uskutoční sa v novembri takisto v Šumperku. Víťazi Blues Aperitivu tam budú hrať na rovnakom pódiu ako renomované hviezdy z celého sveta, najmä z kolísky bluesu, z USA.

Výsledky prehliadky Blues Aperitiv 2024

Porota ešte vybrala z účinkujúcich českú kapelu Reverend Killroy, ktorá zasa vystúpi v júli na letnej satelitnej scéne Blues Alive, na festivale v Boskoviciach. Úspech Kiero Grande nie je náhodný. Táto kapela z malej dedinky Veľký Kýr pri Nitre vyhrala v septembri 2017 Slovakian Blues Challenge a o rok neskôr reprezentovala slovenskú bluesovú scénu na najväčšej prehliadke európskeho bluesu European Blues Challenge v Nórsku. V roku 2018 vyhrala prehliadku Blues Aperitiv a následne sa predstavila na hlavnom pódiu festivalu Blues Alive v Šumperku. Okrem toho roku 2019 zvíťazila aj v súťaži Rocková maturita. Takto vlastne dosiahla všetky najvyššie méty, ktoré bluesová kapela zo Slovenska môže v súčasnosti získať.

Výsledky prehliadky Blues Aperitiv 2024

Napriek tomu, že sa hovorí „nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky“, bluesmani z Veľkého Kýru sa prihlásili aj v tomto roku na Blues Aperitiv a zaslúžene vyhrali. „Jejich současné vynikajíci nadstylové vystpupení vypovědělo o velkém posunu vpřed a o velmi aktivní muzikantské práci,“ môžeme sa dočítať na internetovej stránke festivalu. Kapelu Kiero Grande tvoria jej dvaja spoluzakladatelia – gitarista, spevák a sutor skladieb Ady Kelemen a basgitarista Robi Gajdošík, ktorí v Šumperku vystúpili nielen s novým bubeníkom Petrom Mišíkom, ale aj s novým imidžom a s úplne novými skladbami.

Nemali sme žiadne veľké očakávania, brali sme to už s recesiou a nechávali sme tomu voľný priebeh. Bolo tam okrem nás 6 skvelých zoskupení s úžasnými muzikantmi: S mnohými sa poznáme už dlhšiu dobu aj z predošlých ročníkov, prípadne aj z festivalov z iných krajín. Hocikto by bol býval vyhral, vyhral by odôvodnene,“ povedal po koncerte Ady Kelemen. „Keď sme pri vyhlasovaní počuli naše meno, bol to super pocit, zmes emócií a spomienok všetkých tých zážitkov, ktoré viedli ku kulminácii tohto dňa. Zároveň máme teraz záväzok pokračovať v tomto trende. Porota nám hovorila o výraznom kroku vpred s novým štýlom repertoáru.“.


Je to už po druhýkrát, čo Kelemen & co dokázali svoje majstrovstvo a vyhrali na Blues Aperitive. Vďaka tomu sa na jeseň vrátia na hlavné pódium v Šumperku. No ešte predtým ich slovenskí fanúšikovia budú môcť zažiť na letnom festivale Sitno Blues. GRATULUJEME!!!

Bonzo Radványi
Foto: BlueAlive
17/04/024