Pozitívna správa o slovenskej bluesovej scéne

Poľská chvála slovenským bluesmenom

SBC2014-Twoj-BluesZa veľmi potešujúcou a najmä pozitívnou správou o slovenskej bluesovej scéne som si prednedávnom zabehol až do Poľska. Pravda, len obrazne. V prvých dňoch januára sa mi dostalo do rúk najnovšie vydanie známeho poľského štvrťročníka Twój Blues, ktorému americká The Blues Foundation pred 4 rokmi udelila prestížne ocenenie Keeping The Blues Alive, teda akéhosi „Bluesového Oskara“ a vyhlásila ho za Najlepší bluesový časopis roka 2011 na svete. Veľmi ma teší, že v najnovšom čísle takéhoto uznávaného časopisu okrem článkov týkajúcich sa poľskej a medzinárodnej bluesovej scény nájdeme aj celý rad správ o slovenských bluesmenoch.

Napríklad na 42. strane samotný šéfredaktor Andrzej Matysik píše o súťažnej koncertnej prehliadke Slovakian Blues Challenge, ktorá sa uskutočnila v októbri v Skalici a s veľkým uznaním hodnotí výkony všetkých účastníkov, no najmä víťaza, gitaristu a speváka Jerguša Oravca s jeho Triom. Článok ilustrujú aj dve fotografie zo spomínaného podujatia. O 20 strán ďalej nájdeme aj veľkú, veľmi pochvalnú recenziu minuloročného Oravcovho mini albumu Aries.

No to nie je ešte všetko. Na ďalších stránkach časopisu Twój Blues sa čitatelia dozvedia aj o tom, čo si poľskí recenzenti myslia o nových cédečkách slovenskej kapely Bluesweiser či dua Erich Boboš Procházka a Marek Wolf a okrem toho v dvojstranovej reportáži o českom festivale Blues Alive v Šumperku je aj krátka zmienka o hosťujúcej bratislavskej skupine Bluesraiders spolu s jej fotografiou z vystúpenia.

Neviem ako vy, ale ja mám skutočne príjemný pocit z toho, že slovenskí bluesmeni sa dostávajú do povedomia aj v zahraničí a robia tam našej hudobnej scéne dobré meno.

Bonzo Radványi
Január 2015