Petra Börnerová Trio a Justin Lavash Online

Večery v klube KNAK (aj) s blues

Pretože pre pandémiu koronavírusu sú živé koncerty či festivaly v nedohľadne, a to nielen na Slovensku, naďalej namiesto cestovania labzujem po internete a sem-tam niečo nájdem. Zaradovala som sa, keď som sa dozvedela, že sa chystá online koncert rodinného hudobného zoskupenia Petra Börnerová Trio, ktoré svoju hudbu označuje ako „akustický folk & roots & blues“. Usporiadateľmi boli hudobný klub KNAK a KNAK Recording Studios. Teplický klub KNAK využíva zázemie svojho štúdia. Od 29. marca 2020 každý deň prenáša živé koncerty na sociálne siete pod hlavičkou KnakTV Live Stream. Vďaka tomuto projektu je možné posielať hudobníkom aj finančné príspevky na zverejnené čísla účtov.

Petra Börnerová Trio a Justin Lavash Online

A tak som v nedeľu 5. apríla 2020 sledovala live stream, tentoraz z Českej republiky. Krátko po 20.00 hod. privítalo Petra Börnerová Trio svoje nedočkavé publikum. Rodinná kapela hrala v tradičnej zostave: Petra Börnerová – spev, akordeón, Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký – akustická a rezofonická gitara, sprievodné vokály a jedenásťročný Tomáš Bobrovniczký jr. – bicie. Ako povedala líderka kapely, zabili dve muchy jednou ranou: odohrali v štúdiu verejnú skúšku i koncert v jednom. Petra Börnerová Trio hralo ako vždy pohodovo, no so zanietením a Petra spievala z hĺbky duše. Nepochybujem o tom, že ich hudba odovzdávala obecenstvu silnú pozitívnu energiu i elektronickou cestou, komentáre fanúšikov sledujúcich vystúpenie o tom svedčili. Zazneli prevzaté skladby vo vlastných úpravách (od autorov ako Keb´ Mo´, Willie Dixon či The Rolling Stones) i vlastné autorské pesničky. Bolo to ako za starých dobrých letných čias v Trnave na korze.

Petra Börnerová Trio a Justin Lavash Online

O päť dní, v piatok 10. apríla v rovnakom čase som zase sledovala KnakTV Live Stream. Tentoraz som si pozrela a vypočula koncert Justina Lavasha, rodáka z Londýna, ktorý však žije v Prahe. Tento gitarista, spevák a skladateľ sa štýlovo pohybuje medzi blues, folkom a jazzom. Jeho živé vystúpenie som kedysi zažila na festivale Blues Moods 2017 v Trnave. Online koncert prilákal početné publikum z rôznych kútov sveta. Justin Lavash sa prihováral obecenstvu väčšinou po anglicky a po česky. Svoje pesničky hrá tento hudobník takým spôsobom, že nuda rozhodne nehrozí. Hru na gitare ovláda majstrovsky, strieda rozličné melódie a rytmy, lyrické i energické pasáže. Aj vďaka technike slide jeho gitara priam trilkuje a spieva. Využíva i elektronické efekty, dodávajúce jeho hudbe nádych psychedélie, a jeho hlboký hlas je veľmi pôsobivý. V štúdiu hudobného klubu KNAK predviedol nielen niektoré svoje staršie skladby ako Give Up, Give Over, That´s How We Write It, Love Turns Out Alright či Walls Coming In, ale aj niečo zo svojej novej tvorby. Pesničky mali úspech, potvrdzovali to nadšené komentáre.

Petra Börnerová Trio a Justin Lavash Online

Videá z KnakTV Live Streamov sú dostupné na sociálnej sieti. Hudba sa, nielen na Slovensku a v Čechách, pred koronavírusom utiahla na internet. Je to lepšie ako nič, ale hudobníci a ich fanúšikovia sa už nevedia dočkať živých koncertov. Aspoň sa máme na čo tešiť a o čom snívať.

Ružena Šípková
17/04/2020