Bigbítové Vianoce 2023

Povianočný drajv a pohoda

Vo štvrtok 28. decembra 2023 sa v Synagóga Café v Trnave konal už 5. ročník obľúbeného podujatia Bigbítové Vianoce. Priestory kaviarne s osobitou atmosférou sa zaplnili obecenstvom, ktorému hudobná nádielka po vianočných sviatkoch dobre padla. I ja som už bola po vystrábení sa z choroby hladná po hudbe, preto som si toto podujatie nenechala ujsť.

Bigbítové Vianoce 2023 Trnava

O 19.00 hod. všetkých prítomných srdečne privítal Peter „Bonzo“ Radványi a zaželal im šťastlivé medzisviatky. Prvú pesničku večera Talkative Woman, ktorá je jeho dielom, vzápätí zaspieval a zahral na rezofonickej gitare s kovovým telom. Potom na pódium pozval svojich spoluhráčov. K známemu duu Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi sa pridal i vzácny hosť: saxofonista Martin Guček. Ich rázne country blues a bluesrock priniesli spojenie energie, pohody a radosti z hrania. Gitarista Peter „Bonzo“ Radványi ozvláštnil niektoré pesničky i hrou na ústnej harmonike či na kazoo a spieval mocným drsným hlasom, Ľuboš Beňa hral na rezofonickej gitare, na veľkom bubne a na elektronických perkusiách. Martin Guček obohatil hudbu skvelými sólami tenorového saxofónu. Zaznela napríklad pesnička I Woke Up This Morning, do ktorej Bonzo v závere vplietol i kúsok pesničky Jingle Bells, ale tiež jeho obľúbené pesničky od nezničiteľných The Rolling Stones (o ktorých prezradil, že sa na budúci rok vraj zase chystajú na turné): It´s All Over Now a No Expectations. Obecenstvo hudobníkov odmieňalo veľkým potleskom i tlieskaním do rytmu.

Bigbítové Vianoce 2023 Trnava

Po krátkej prestávke sa predstavila druhá účinkujúca hudobná zostava: Pavel Opatovský (dvanásťstrunová akustická gitara, ústne harmoniky, perkusie, spev) a Jozef „Laci“ Pagáč (elektrická gitara, sprievodné vokály), čiže Duo Live Guitars. Ich repertoár tvoria hlavne svetové a československé hity zo 60. a 70. rokov. Keďže, ako povedal Pavel Opatovský, stále trvali dozvuky vianočnej nálady, vypočuli sme si aj pesničky ako Happy Xmas (War Is Over), Jingle Bell Rock či Vianočná pošta (tá je z autorskej dielne speváka Roba Opatovského – Pavlovho syna – a Stanislava Štepku). Zneli však aj „nevianočné“ klasiky: Lola, That´s All Right (Mama), Let It Be a pod. Pesničku Otázky Pavel Opatovský uviedol slovami, že je pre nich veľmi spomienková a hrajú ju s vďakou a pokorou ako poctu kapele Olympic. Temperamentné a melodické pesničky mali veľký úspech, ozýval sa mocný potlesk, tlieskanie do rytmu a v refréne pesničky Midnight Special som začula aj opatrný spev obecenstva. Duo Live Guitars si hranie očividne užívalo.

Bigbítové Vianoce 2023 Trnava

Po jeho hudobnom bloku nasledovalo ďalšie rezké kolo v podaní dua Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi s Martinom Gučekom, zahŕňajúce aj bluesrockovú „hrmavicu“ You Can´t Judge A Book. V pesničkách The King Of The Blues (Bonzova pocta deväťdesiatročnej legende – Johnovi Mayallovi) a She´s About A Mover Ľuboš Beňa „oprášil“ vlastnoručne vyrobenú gitaru z kanistra na benzín – tzv. „Stratocanister“. Okrem pesničiek v angličtine zaznela aj Bonzova pesnička Nemám hlad, nemám smäd. Odmenou hudobníkom bol obrovský potlesk i tlieskanie do rytmu. V záverečnej pesničke Sweet Home Trnava si obecenstvo aj zaspievalo a v závere Ľuboš Beňa roztlieskaval postojačky na veľkom bubne. Krásnym zavŕšením vystúpenia bolo standing ovation.

Bigbítové Vianoce 2023 Trnava

Napokon na pódium ešte raz prišlo Duo Live Guitars, ktoré znova s veľkým úspechom hralo známe hity vo vlastných aranžmánoch (Here Comes The Sun, Rockin´ Around The Christmas Tree, Lady In Black a i.). Čas pokročil, podujatie sa blížilo ku koncu. No počas pesničky Feliz Navidad som sa musela pobrať večernou Trnavou na stanicu, a tak ani neviem, či hudobníci napokon ešte niečo pridali. Svižná a svieža hudba pamätníkov 60. rokov opäť priniesla radosť a povzbudenie do našich životov. A čo si želáme do nového roka 2024? V interview pre Mestskú televíziu Trnava to pekne vystihol Peter „Bonzo“ Radványi: do nového roka si želáme, aby sme sa na jeho konci znova všetci stretli na ďalších Bigbítových Vianociach.

Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava Bigbítové Vianoce 2023 Trnava

Ružena Šípková
02/01/2024