Nechcete gitaru Johnny Wintera?

V New Yorku uskutoční dražba predmetov z pozostalosti amerického bluesrockového gitaristu

johny-winter-aukcia-v-usa-2

V piatok 30. septembra a v sobotu 1. októbra sa v New Yorku uskutoční veľká dražba predmetov z pozostalosti amerického bluesrockového gitaristu a speváka Johnny Wintera, ktorý umrel v júli pred dvomi rokmi. Aukčná ponuka obsahuje niekoľko stoviek položiek a nechýbajú v nej ani gitary legendárneho albína z Texasu. Medzi nimi také unikáty ako gitara Gibson Firebird, na ktorej Johnny hral spolu s Muddy Watersom, kovová rezonátorová gitara National Tricone, jeho úplne prvá gitara z detstva – drevené ukulele či malá biela gitara Erlewine Lazer, ktorú používal na koncertoch v posledných rokoch. Samozrejme tieto gitary nie sú pre bežných fanúšikov, lebo ich ceny sa pohybujú od 10 tisíc dolárov až po 125 tisíc za Erlewine Lazer či dokonca viac ako 200 tisíc dolárov za Gibson Firebird V z roku 1964.

johny-winter-aukcia-v-usa-1

Okrem troch desiatok gitár si zberatelia a fanúšikovia nebohého umelca budú môcť vydražiť aj celý rad predmetov, ktoré Johnny Winter používal – pódiové oblečenie, klobúky, opasky, topánky, prstene, náramky, náhrdelníky, raritné plagáty, fotografie, zlaté platne, rozličné ocenenia, poznámkové bloky a množstvo ďalších memorabílií, vrátane troch psychedelických obrázkov, ktoré vytvoril a Johnnymu daroval Jimi Hendrix.

johny-winter-aukcia-v-usa-3

V tejto súvislosti pripomeniem, že aj na Slovensku máme jednu zaujímavú pamiatku na Johnny Wintera, ktorou sa môže pochváliť skalický bluesman Ľuboš Beňa. V máji 2008 hral spolu s harmonikárom Matejom Ptaszekom ako predskokan na Winterovom koncerte v Uherskom Brode. Po koncerte sa Ľuboš stretol v zákulisí s Johnny Winterom a ukázal mu svoju kovovú rezofonickú gitaru Amistar. Inak flegmatický Johnny prejavil záujem, otvoril oči, zobral ju do rúk a nakoniec sa na zadnú stranu gitary aj podpísal. Odvtedy si Ľuboš tento podpis gitarového majstra, ktorého meno sa nachádza v prestížnom rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias časopisu Rolling Stone, stráži ako oko v hlave.

Bonzo Radványi
September 2016