Kniha Môj blues s Andzejom Matysikom

Novinka o spolutvorcovi poľskej bluesovej scény

Aj v Poľsku vládne podobná situácia ako u nás. Organizátori koncertov a bluesových festivalov, ktorých je u našich severných susedov požehnane, majú hlavy v smútku. Kvôli pandémii koronavírusu sú všetky podujatia zrušené, prípadne presunuté na neskorší, zatiaľ neurčitý termín. Takto dopadol aj festival Bluestracje s prehliadkou víťazov výročnej ankety časopisu Twój Blues, ktorá sa mala uskutočniť pôvodne 25. apríla v Chorzówe. Počas tejto prehliadky s názvom Gala Blues Top sa mala uskutočniť aj prezentácia novej knihy s názvom Mój blues. Je to kniha rozhovorov Jaceka Kureka so šéfredaktorom už spomínaného časopisu Twój Blues, Andrzejom Matysikom.

Kniha Môj blues s Andzejom Matysikom

Andrzej Matysik nie je síce aktívny hudobník, no napriek tomu sa nezmazateľne zapísal do histórie ako výrazná osobnosť patriaca k spolutvorcom súčasnej poľskej bluesovej scény. Bluesová hudba zapôsobila na neho do takej miery, že pôvodným povolaním banský inžinier jej venuje všetku svoju energiu, čas i schopnosti. Ako publicista nielenže vydáva a šéfuje časopisu Twój Blues, do ktorého samozrejme aj píše a fotí, ale už dlhé roky uvádza svoje hudobné programy v Rádiu Katowice a v Rádiu eM a keďže je bluesovým fanatikom, nie je potrebné zdôrazňovať, že v jeho reláciách znie bluesová hudba. Okrem toho ako šéf koncertnej agentúry spolu s celou svojou rodinou už dlhé roky organizuje koncerty, festivaly a koncertné turné bluesových a bluesrockových umelcov, ktorých priváža najmä z USA. Mnohých z nich už predstavil aj na Slovensku a takisto aj mnohých slovenských bluesmenov predstavil poľskému publiku.

Kniha Môj blues s Andzejom Matysikom

V knižnej novinke spisovateľ, básnik a publicista Jacek Kurek predkladá čitateľom záznam rozhovorov, ktoré viedol spolu s Andrzejom Matysikom počas uplynulého roka nielen o hudbe, ale aj o rodine, o priateľstve, o snoch, o názoroch na život atď. Je to fascinujúci príbeh človeka s veľmi širokým záberom záujmov. Čo sa týka čitateľov z radov bluesových fanúšikov, tí v nej nájdu množstvo zaujímavých informácií zo zákulisia koncertov, spomienok na stretnutia s hudobnými velikánmi, faktografických údajov atď.


Bonzo Radványi
22/04/2020