Gwyn Ashton v Pezinku

Sála Kultúrneho centra znela v prvý decembrový večer bluesom

Gwyn Ashton v Pezinku 1Sála Kultúrneho centra v Pezinku znela v prvý decembrový večer bluesom. Postaral sa o to známy gitarista a organizátor letného festivalu festivalu Blues na mlyne Milan Konfráter, ktorý pozval austrálskeho slide gitaristu a speváka Gwyna Ashtona. „Konfo“ najprv v úlohe predskokana zahral spolu so svojou novou kapelou niekoľko známych bluesových štandardov a navodil veľmi príjemnú atmosféru.

Nasledovala krátka prestávka a potom sa objavil na pódiu Gwyn Ashton, sám, bez sprievodnej kapely ako one man band. Po pokojnom začiatku, keď sediac za veľkým bubnom obklopený gitarami a zosilňovačmi ponúkol po sediačky lap štýlom dve inštrumentálne skladby na dreveného Weissenborna, sme boli svedkami premeny. Netrvalo dlho a o chvíľu už hral a spieval postojačky, striedal rezofonickú gitaru s elektrickými, menil ústne harmoniky a vďaka veľkému bubnu  znel ako malá kapela. Nielen ja som mal dojem, že tento šťúply a vlasatý muzikant od protinožcov sa spojil so svojimi gitarami a sám sa stal hudbou. Elektrizujúca energia, ktorá z neho len tak sršala, sa preniesla aj do publika, ktoré reagovalo nadšeným potleskom, výkrikmi i spevom.

Gwyn Ashton v Pezinku 2

Ashton hral nielen skladby zo svojho posledného albumu Radiogram ale aj staršie, vlastné i prebraté, akustický blues striedal elektrický bluesrock a ani sme sa nenazdali, koncertná hodinka uplynula ako voda. Ešteže Gwyn sa nedal dlho prosiť a zahral ešte zopár  prídavkov. Vďaka za veľmi príjemný večer.

Reportáž – Bonzo Radványi
Fotografie – Petra Radványiová