Gala Blues Top 2015 v Poľsku

V Chórzove sa udeľovali ceny časopisu Twój Blues

Gala-Blues-Top-2016-Chorzow-3

Keď som sa vrátil z poľského Chorzówa, kde sa tento rok znova udeľovali ocenenia poľským bluesmenom, v srdci som mal radosť, že bluesová hudba stále žije ale na druhej strane aj smútok s akou ignoráciou a nezáujmom pristupujú k podobným oceneniam bluesmeni na Slovensku. Ale poďme na príjemné chvíle strávené na Gala Blues Top 2015 poľského časopisu Twój Blues a jeho výročnej ankety.

Gala-Blues-Top-Chorzow

Slávnostný večer odštartovala kapela Blues Junkers, ktorá vo výročnej ankete získala titul „Objav roka“. Výborná mladá speváčka spolu so skromne nástrojovo obsadenou kapelou: klavír, elektrická gitara , bicie iba rytmičiak, naservírovali porciu tradičného Chicago blues a zneli naozaj perfektne autenticky.

Gala-Blues-Top-Chorzow

Ocenenie spojené s titulom „Klavírista roka“ si odniesol Bartek Szopinski zo známej poľskej kapely Boogie Boys. To, že si ho zaslúžil, potvrdil divákom v krátkej trojminútovej klavírnej inštrumentálnej skladbe, v ktorej striedal blues, boogie woogie, rock ´n roll a ďalšie štýly a podal naozaj efektný a strhujúci hudobný výkon.

Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues

Prvenstvo v kategórii „Gitarista roku“ si obhájil Krzysztof Rybarczyk, ktorý čerpá hlavne z odkazu B. B. Kinga, ktorému venoval aj svoj posledný album. Taktiež si vystrihol na pódiu gitarovú inštrumentálku.

Gala-Blues-Top-Chorzow

Jan Galach, výborný poľský hudobník ďaleko presahujúci hranice blues, si odniesol cenu „Ostatné nástroje“. V Chorzówe hral na elektrifikované husle a postupne sprevádzal počas celého galakoncertu aj ostatné kapely.

Gala-Blues-Top-Chorzow

Po malej prestávke, počas ktorej sa podávala narodeninová torta časopisu Twój Blues, na pódium nastúpila 7 – členná formácia Kraków Street Band, ktorá bola vyhlásená za „Kapelu roka“. No musím povedať, že s bluesom to nemalo už nič spoločné. Na mňa to celé pôsobilo ako „šraml“, pretože po celú dobu ich vystúpenia všetci hudobníci hrali iba rytmické sprievodné party. Teda okrem dvoch trubkárov. Ale diváci boli nadšení a vystúpenie odmenili búrlivým potleskom.

Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues

Situácia sa zmenila, keď sa k nim pridal držiteľ titulu najlepší „Harmonikár roka“ Slawek Wierzcholski, dnes už legendárna osobnosť poľského bluesu. Bolo to až neuveriteľné, ako len pár tónmi na ústnej harmonike posunul kapelu o niekoľko stupienkov nahor. Strhujúca a nenútená šou, tak ako má byť. Je to proste ostrieľaný matador.

Gala-Blues-Top-2016-Chorzow

„Spevákom roka“ sa stal Bartek Przytula z kapely Gruff! Bartek je určite dobrý spevák, i keď v jeho prejave prevládal exhibicionizmus nad speváckymi kvalitami. V každom prípade sa jedná o showmana a jeho umelecký prejav nemusí sedieť každému.

Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues

Opačným prípadom bola „Speváčka roka“ Natalia Kwiatkowska z kapely Cheap Tobacco. Kapela nie je síce ortodoxne bluesová, jej parketou je rocková hudba a hlavne vlastná tvorba spievaná v poľštine. No do večerného programu príjemne zapadli a predviedli naozaj výborný výkon, vrátane speváckeho. Verím, že vedia hrať určite aj blues.

Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues Gala Blues Top 2016 v Poľsku udeľovanie cien časopisu Twój Blues
Gala-Blues-Top-2016-Chorzow-1

A tu sú ešte víťazi výročnej ankety, ktorí si odniesli z Chorzówa ceny v ďalších kategóriách: Najlepšie CD – Jan Kyks – In Memoriam, Reportáž roka – Mariusz Szalbiert, Fotografia roka – Zosia Matysik, Festival roka – Jesen z bluesem, Medzinárodná cena – Bluesfest Eutin, Nemecko.

Gala-Blues-Top-2016-Chorzow-2

Na záver podujatia samozrejme nechýbalo ani veľké jam-session. Musím pochváliť celú organizáciu, výborný zvuk, osvetlenie koncertu, plnú sálu divákov a spomenúť aj záverečné afterparty v klube Szuflata, kde hrala kapela Cheap Tobacco, výborný chlieb s masťou a cibuľou, švédske stoly, teplé(jšie) pivo a pomalú obsluhu. Aj to je Blues!

Bluestracje-2016-Jindrich-Oplt

Koncertná prehliadka Gala Blues Top bola súčasťou festivalu Bluestracje 2016, počas ktorého mal vernisáž svojich bluesových fotografií známy český fotograf Jindřich Oplt. A tu sú jeho zábery zo spomínaného Gala Blues Top 2015.

Ľuboš Beňa
Apríl 2016