Front Porch Blues 2014

Blues na verande

Pokiaľ na Slovensku už žiadny letný festival venovaný bluesovej hudbe nemáme, v Poľsku je ich celý rad. Jedným z nich je festival Front Porch Blues czyli Lauba pelna bluesa (po našom Blues na prednej verande alebo Veranda plná bluesu), ktorý sa uskutočnil v dňoch 15.-17. augusta v Chorzówe.

Front Porch 2014 2

Dalo by sa povedať, že to bol hybrid open-airu a koncertov pod strechou, keďže popoludňajšie koncerty sa odohrávali pod holým nebom v nádhernom prírodnom prostredí tamojšieho skanzenu (Górnoślaski Park Etnograficzny) a sobotno-večerný koncert zasa v sále Sztygarka, pri neďalekej, do neba trčiacej banskej veži.

Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014

Keď som sa minulý rok po našom vystúpení v Chorzówe lúčil s obecenstvom slovami „Do zobaczenia!“, vôbec som netušil, že nás pozvú na Front Porch Blues znova. O to väčšie bolo moje potešenie, že som tam stretol množstvo starých známych. A to nielen muzikantov, veď trojdňový festival dotiahol do Chorzówa fanúšikov bluesu z celého Poľska, ba dokonca aj z Čiech a samozrejme nesmiem zabudnúť ani na hlavného organizátora Front Porch Blues Andrzeja Matyszika, doslova renesančného bluesového človeka, ktorý nielenže organizuje hudobné festivaly a pripravuje koncertné turné pre rozličné bluesové kapely z USA ale o bluesovej hudbe aj píše a propaguje ju v médiách. Od roku 2000 vydáva a šéfredaktoruje vynikajúcemu štvrťročníku Twój Blues, pre televíziu pripravil 50-dielny cyklus „Podróże śladami bluesa” (Cestovanie po bluesových stopách) a okrem toho už niekoľko rokov pravidelne uvádza reláciu „Historia bluesem pisana“ v Katowickom Radiu eM.

Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014

Na festivalových pódiách sa okrem výborných domácich kapiel (Slawek Wierzcholski & Nočna zmiana bluesa, Around The Blues, Willie Mae Unit, Blues Time, Gruff! atď), ktoré ukázali pestrosť a kvalitu poľskej hudobnej scény, objavili aj bluesmeni z ďalších krajín Vyšehradskej štvorky. Z Maďarska to bol T Rogers Blues Band, ktorý sme nedávno privítali v Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach, z Čiech prišli kapely Mothers Follow Chairs, Staří psy a Petra Börnerová Duo a slovenskú bluesovú scénu reprezentoval Ján Litecký-Šveda so svojim Víťazným traktorom a duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. Okrem nich festival v Chorzówe ponúkol návštevníkom aj vystúpenia Schau Pau Acoustic Blues z Nemecka s vynikajúcim poľským huslistom Janom Galachom v úlohe hosťa a anglické súbory Giles Robson & The Dirty Aces a Mark Olbrich Blues Eternity s čiernym americkým spevákom Jimmy Thomasom.

Samozrejme, pri takejto obrovskej ponuke sa všetko stihnúť nedalo, ale na druhej strane nebolo toho málo, čo som počul. Z tohtoročného festivalu Front Porch Blues mi v pamäti zostal najmä koncert poľskej skupiny Around The Blues s výbornou speváčkou Joannou Kaniewskou, pôsobivé vystúpenie akustického gitaristu a speváka Romana Puchowského, ktorý hral aj na rezofonickú gitaru a zaujali ma aj výkony harmonikára  a gitaristu z Mark Olbrich Blues Eternity.

Visegrad Fund

Na záver už len chvála organizátorom, pred ktorými snímam klobúk. Festivalová „veranda“ v poľskom Chorzówe bola aj skutočne plná bluesu, panovala tam nádherná atmosféra súzvuku hudobníkov a fanúšikov-návštevníkov a ešte takou malou čerešničkou na bluesovej torte bolo to, že nás dokonca ubytovali v hoteli s názvom Blues Hotel.

Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014 Front-Porch-Blues-2014

Fotogaléria od Krzysztofa Szafranieca.

Bonzo Radványi
August 2014