Festival Blues nad Oksza 2016

Na kolesách a krídlach za letným bluesom

Hosťovaním na festivale Blues nad Oksza v juhopoľskom meste Klobuck sme spolu s Ľubošom Beňom v sobotu 10. septembra zakončili sériu tohtoročných vystúpení na letných festivaloch.

blues-festival-nad-oksza-2016-4

Mesto Klobuck, ktoré nemá s naším klobúkom významovo nič spoločné (po poľsky klobúk je kapelusz) a jeho názov sa číta presne tak, ako sa píše, nás privítalo pekným slnečným počasím. Bol to už 19. ročník festivalu a tomu zodpovedala aj jeho profesionálna organizácia, výborný zvuk, hlasovo i informačne mimoriadne podkutý moderátor a množstvo bluesových fanúšikov a faniniek všetkých možných vekových kategórií, ktorí skoro úplne zaplnili Rynek Jana Pavla II, ako sa volalo námestie v centre mesta, kde sa podujatie odohrávalo. Mimochodom čestný patronát nad festivalom mal starosta mesta Klobuck. Spomínam to preto, že u nás také niečo nebýva zvykom.

Festival Blues nad Oksza 2016. Festival Blues nad Oksza 2016.
blues-festival-nad-oksza-2016-1

Keď sme prišli „na miesto činu“, festival bol už v plnom prúde. Slnko ešte poriadne pálilo a na pódiu práve vyhrával náš priateľ, slide gitarista a majiteľ výrazného hlasu, v sliezkom nárečí spievajúci Marek McCarron Motyka alias Makarón. Od nášho posledného stretnutia vymenil perkusionistu za regulérneho rockového bubeníka, čo jeho hudbe dodalo špeciálnu razanciu a posunulo ho až do bluesrockových sfér. Náš čas prišiel krátko po siedmej hodine, keď sa slnko už síce poberalo, no jeho lúče nahradili horúčosť sálajúce reflektory, ktoré svietili priamo na nás a v okamihu zmenili pódium na jednu obrovskú saunu. Pomyslel som si na legendárnych amerických bluesmenov, ktorí vždy vystupovali v oblekoch s vestou a kravatou a ďakoval som pánu Bohu, že mám len tričko. Napriek tomu, alebo práve preto, že sa z nás hneď po prvej skladbe lialo aj bez žmýkania, naše spotené bluesnenie zabralo a od vďačného obecenstva sme dostali odmenu v podobe potlesku a záverečného standing ovation.

blues-festival-nad-oksza-2016-7

Po prídavku a neodmysliteľnej prestavbe pódia nás vystriedala medzinárodne známa poľská kapela Boogie Boys, ktorá bola hlavnou hviezdou festivalu. Tá v duchu svojho názvu ponúkla publiku odpichovú zmes boogie, jump bluesu a rock n rollu v zložení dva klávesy, bicie a kontrabas.

blues-festival-nad-oksza-2016-5

Festival Blues nad Oksza v poľskom Klobucku bol poslednou zastávkou nášho tohtoročného letného turné, počas ktorého sme hrali na dvoch desiatkach open air festivalov a celom rade klubových koncertov v siedmich európskych krajinách. Hrali sme viackrát v Čechách, Poľsku a Chorvátsku, potom vo Švajčiarsku, Nemecku a v Rusku a samozrejme nechýbalo ani Slovensko. Na kolesách a krídlach sme prešli desiatky tisíc kilometrov a okrem auta a lietadla sme cestovali aj vlakom i loďou. Bola to síce poriadna zaberačka, ale zato sme sa stretli s množstvom zaujímavých ľudí, spoznali sme celý rad super muzikantov, s ktorými sme si aj zahrali a priniesli sme si domov nezabudnuteľné zážitky.

Apropó, na spiatočnej ceste z Poľska sme sa v nedeľu zastavili na Morave, kde si ešte Ľuboš strihol vystúpenie na Strážnických rockových slávnostiach so svojim Slovak Blues Projectom a mojou maličkosťou ako hosťom a kde sme okrem výbornej domácej kapely W Blues Bandu stretli aj The Butchers zo Šamorína a Márius Dobra Band z Viedne.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Andzej Matysik, Gmina Klobuck
September 2016