European Blues Challenge 2021 Zrušený!

Jubilejný 10. ročník v Poľsku

Z dôvodu stupňujúcej sa situácie súvisiacej s pandémiou COVID-19 je European Blues Challenge 2021, ktorý sa mal uskutočniť v máji v poľskom Chorzówe zrušený!


Vírusová pliaga ovplyvnila v tomto roku hudobnú scénu na celom svete. Kvôli opatreniam proti pandémii koronavírusu Covid-19 bolo zrušené množstvo koncertov, celých koncertných turné a festivalov. Medzi nimi aj najvýznamnejšia celoeurópska súťažná prehliadka European Blues Challenge, ktorej 10. ročník sa mal uskutočníť v apríli v holandskom Zaanstade.

European Blues Challenge 2021 Chorzów

Európska bluesová únia (EBU), ktorá každoročne spomínanú prehliadku organizuje spoločne s národnými bluesovými spoločnosťami, ohlásila jej nový termín. Jubilejný 10. ročník Blues Challenge sa napokon uskutoční až v máji budúceho roka v poľskom Chorzówe. Po Nemecku, Francúzsku, Lotyšsku, Belgicku, Taliansku, Dánsku, Nórsku a Portugalsku sa prehliadka prvýkrát uskutoční v strednej Európe. Veľkú zásluhu má na tom Andrzej Matysik, zanietený bluesový fanúšik, publicista a šéfredaktor časopisu Twój Blues, ktorému americká Blues Foundation udelila roku 2011 výročnú cenu Keeping the Blues Alive. Matysik je v neposlednom rade aj promotér a šéf hudobnej agentúry Delta, ktorá každoročne organizuje v hornosliezskom Chorzówe neďaleko českých hraníc medzinárodné hudobné festivaly Bluestracie, Front Porch Blues či Lauba Pelno Bluesa i poľskú koncertnú súčasť českého festivalu Blues Alive.

European Blues Challenge 2021 Chorzów

European Blues Challenge 2021 v Chorzówe potrvá 4 dni. V prvý deň, 26. mája, ponúkne nesúťažnú prehliadku domácich bluesových interpretov s názvom Polish Blues Showcase. Po nej budú v ďalších dvoch dňoch 27. a 28. mája nasledovať dve semifinálové kolá medzinárodnej súťaže a ich víťazi sa predstavia publiku i porote v sobotu 29. mája na finálovom pódiu. Najúspešnejší z nich potom dostanú šancu vystúpiť na takých veľkých európskych bluesových festivaloch ako sú Lucerne Blues Festival vo Švajčiarsku, Blues in Hell v Nórsku, Santa Maria Blues Festival na Azorských ostrovoch, BB Blues Festival v Portugalsku a viacerých ďalších.

European Blues Challenge 2021 Chorzów

Do súťaže v Poľsku sa prebojovalo 24 kapiel z 24 európskych krajín, medzi ktorými nechýbajú ani zástupcovia Slovenska. Slovenskú bluesovú scénu bude v Chorzówe reprezentovať bratislavská kapela Her Memories Band, ktorá na jeseň 2018 vyhrala národné kolo súťaže a svojim výkonom sa kvalifikovala na celoeurópsku prehliadku. Nezostáva nič iné, len dúfať, že situácia sa do mája budúceho roka upokojí do takej miery, aby sa na European Blues Challenge mohli stretnúť bluesoví hudobníci a fanúšikovia z celej Európy a slovenský Her Memories Band so svojou hudbou uspeje u medzinárodnej poroty i u návštevníkov prehliadky.

Bonzo Radványi
28/11/2020