Blues Music Awards 2016

V Memphise rozdávali ceny bluesmenom

Začiatkom mája pozornosť celej bluesovej komunity bola zameraná na Memphis v štáte Tennessee, kde sídli nezisková medzinárodná organizácia Blues Foundation. Najprv v stredu 4. mája v Halloran Centre Theatre slávnostne uviedli do Bluesovej siene slávy (Blues Hall Of Fame) piatich umelcov, ktorí sa v uplynulých rokoch zapísali do bluesovej histórie – Elvin Bishop, Eddy Clearwater, Jimmy Johnson, The Memphis Jug Band a nechýbal ani v USA žijúci „otec britského bluesu“ John Mayall. Do Bluesovej siene slávy v tomto roku uviedli aj dvoch šéfov gramofirmy Malaco Records, ktorá vydala nahrávky Bobby Blanda, Little Miltona, Johnnie Taylora a mnohých ďalších bluesmenov, knihu Early Downhome Blues: A musical and Cultural Analysis od Jeff Todd Titona, klasický album Blues in the Mississippi Night z roku 1957 a päť historických bluesových singlov: Mamie Smith – Crazy Blues (1920), Leroy Carr & Scrapper Blackwell – Blues Before Sunrise (1934), Johnny Moore – Merry Christmas Baby (1947), Jimmy Rogers – That´s All Right (1950) a Billy Boy Arnold – I Wish You Would (1950).

Blues-Music-Awards-2016

O deň neskôr, vo štvrtok 5. mája, históriu vystriedala súčasnosť. V Memphise sa už po 37-krát stretli bluesoví umelci, predstavitelia hudobného priemyslu a fanúšikovia z celého sveta na udeľovaní výročných cien Blues Foundation. Blues Music Awards alebo Bluesové Oscary, ako ich nazvali novinári, sú všeobecne považované za najvýznamnejšie ocenenia pre bluesových umelcov. Na slávnostnej ceremónii v Cook Convention Center udelili ceny v 24 kategóriách.

Blues-Music-Awards-2016-Buddy-Guy

Hoci k najväčším favoritom patrili harmonikár a spevák James Harman, ktorý bol nominovaný v piatich kategóriách, ďalej klavírista Anthony Geraci (4 nominácie) a bývalý člen The Mannish Boys, spevák a skladateľ Sugaray Rayford (4 nominácie), ich mená sa nakoniec medzi ocenenými neobjavili.
Dve ceny si za svoj minuloročný album Born To Play Guitar odniesol legendárny gitarista a spevák Buddy Guy, ktorý v júli oslávi už 80. narodeniny. Rovnako ako on s dvomi Blues Music Awards v podobe sošky gitaristu odchádzali z Memphisu aj klavírista a spevák Victor Wainwright, gitarista Walter Trout, bubeník a spevák Cedric Burnside a soulbluesový spevák Otis Clay. Okrem nich medzi ocenenými nájdeme také známe osobnosti zo súčasnej bluesovej scény ako Shemekia Copeland, Bettye LaVette, Joe Louis Walker, Sonny Landreth, John Primer, Kim Wilson či Doug MacLeod a pamiatku slávneho klavíristu, producenta a skladateľa Allena Toussainta z New Orleansu, ktorý umrel v novembri minulého roka, si v Memphise uctili udelením Ceny Pinetop Perkins Piano Player in memoriam.

Kompletný zoznam ocenených v jednotlivých kategóriách:

1. Acoustic Album: The Acoustic Blues & Roots of Duke Robillard – Duke Robillard
2. Acoustic Artist: Doug MacLeod
3. Album: Born to Play Guitar – Buddy Guy
4. B.B. King Entertainer: Victor Wainwright
5. Band: Victor Wainwright & the Wild Roots
6. Best New Artist Album: The Mississippi Blues Child – Mr. Sipp
7. Contemporary Blues Album: Born to Play Guitar – Buddy Guy
8. Contemporary Blues Female Artist: Shemekia Copeland
9. Contemporary Blues Male Artist: Joe Louis Walker
10. Historical: Soul & Swagger: Buzzin’ the Blues by Slim Harpo (Bear Family Records)
11. Instrumentalist-Bass : Lisa Mann
12. Instrumentalist-Drums: Cedric Burnside
13. Instrumentalist-Guitar: Sonny Landreth
14. Instrumentalist-Harmonica: Kim Wilson
15. Instrumentalist-Horn: Terry Hanck
16. Koko Taylor Award: Ruthie Foster
17. Pinetop Perkins Piano Player: Allen Toussaint
18. Rock Blues Album: Battle Scars – Walter Trout
19. Song: “Gonna Live Again” written and performed by Walter Trout
20. Soul Blues Album: This Time for Real – Billy Price & Otis Clay
21. Soul Blues Female Artist: Bettye LaVette
22. Soul Blues Male Artist: Otis Clay
23. Traditional Blues Album: Descendants of Hill Country – Cedric Burnside Project
24. Traditional Blues Male Artist: John Primer

Bonzo Radványi
Máj 2016