Beňa & Bonzo na cestách

Rok 2013 v znamení cestovných kilometrov

Blues Alive in Zlin

Ľuboš Beňa, Walter Wolfman Washington a Bonzo Radvány, festival Blues Alive in Zlín 2013, Foto Andrzej Matysik.

Za muzikou a poslucháčmi treba ísť, hovorí stará známa pravda. Preto aj uplynulý rok bluesového dua Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi bol v znamení cestovania. Na tachometri Ľubošovho auta pribudlo niekoľko tisíc najazdených kilometrov a na konte máme dokonca aj pekných pár letových hodín. O tom, kde všade fanúšikovia počuli zvuk našich rezofonických gitár a vlastne, ako sa nám darilo s obnoveným projektom „Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi“, hovorí aj nasledujúca bilancia.

V roku 2013 sme odohrali desiatky klubových koncertov a vystúpení na rozličných festivaloch na Slovensku a v Čechách a hosťovali sme aj vo Francúzsku, Nemecku, Poľsku a v Chorvátsku.

Bena-Bonzo-na-cestach Bena-Bonzo-na-cestach

Ľuboš Beňa & Bonzo Radvány na European Blues Challenge 2013.

Začiatkom roka sme sa zúčastnili European Blues Challenge vo francúzskom Toulouse, kde sme reprezentovali Slovensko a krátko nato sme odcestovali na 4th Zagreb International Blues Festival do Chorvátska. Okrem toho sme odohrali aj niekoľko letných festivalov na Slovensku – Fest Dobré Bohunice v Jaslovských Bohuniciach, piešťanskú Lodenicu s Bobošom Procházkom, boli sme aj na festivale Hudba v Meste, kde s nami hosťovali nielen harmonikári Filip Puchert a Charlie Slavík ale aj americká speváčka Juwana Jenkins a samozrejme nesmieme zabudnúť ani na spomienkový Koncert pre Johna Dopyeru v Trnave.

Ľuboš Beňa, Bonzo Radványi a Joana Pilarka na festivale Front Porch Blues.

K zahraničným festivalom sme pripojili International Bluesfest v nemeckom Ingolstadte a vyrazili sme aj do Poľska, kde sme hrali na festivale Front Porch Blues v Chorzówe a na Mestských slávnostiach v Prudniku.

U našich západných susedov v Čechách sme ďalej absolvovali festival Valašský Špalíček vo Valašskom Meziříčí a Blues Alive v Zlíne. Blues a rezofonické gitary sme predstavili aj študentom hořických škôl a skladbou Sweet Home Hořice na festivale Jazz Nights Hořice sme úspešne zakončili náš hudobný rok 2013.

bbtv

V priebehu roka skladby z nášho aktuálneho albumu „Nemám hlad, nemám smäd“ zazneli aj v niektorých slovenských a českých rádiách ako Rádio Devín, Rádio Lumen alebo Rádio Proglas a objavili sme sa na obrazovkách nielen vo vysielaní lokálnych televízií v Skalici, Hořiciach, Trnave ale dokonca Bonzo vo vysielaní STV a Ľuboš v americkej televízii Ditty TV v Memphise.

Bena-Bonzo-na-cestach Bena-Bonzo-na-cestach

Ľuboš Beňa & Charlie Slavík v semifinále svetovej súťaže International Blues Challenge 2013 a účinkovanie pre americkú televíziu Ditty TV v Memphise.

Obaja sme sa medzičasom venovali aj svojim sólovým aktivitám. Ľuboš Beňa bol na rozhraní januára a februára znova v Amerike, kde sa zúčastnil a prebojoval až do semifinále svetovej súťaže International Blues Challenge v Memphise a takisto vystupoval ako sólista či vo dvojici s českým harmonikárom Charlie Slavíkom, organizoval festival Hudba v meste v rodnej Skalici a samozrejme sa staral o chod internetového portálu Bluesmusic.sk a Bluesmusic.cz (predtým Slovakblues.com). Bonzo zasa pripravoval nielen svoje hudobné relácie na Rádiu Devín ale moderoval aj celý rad bluesových festivalov a vystupoval spolu s big beatovou skupinou The Breakers i ako sólista.

On the road, teda na cestách sme aj naďalej, lebo už začiatkom nového roku sme hosťovali v rakúskom Neukirchene a hrali sme aj v Prahe.

Všetkým naším priaznivcom a fanúšikom ďakujeme za doterajšiu priazeň a dúfame, že sa budeme stretávať naďalej aj v roku 2014.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi
Január 2014