Rozhovor: Zuzka Suchánková a Peter Luha

Blues je jeden z hudobných žánrov, ktorý mám veľmi rada, rada ho hrám aj počúvam

Pri príležitosti vystúpenia Zuzky Suchánkovej a Petra Luhu 18. júla 2017 v Trnave vznikol tento krátky rozhovor.

Slovenská bluesová speváčka Zuzana Suchánková a gitarový multiinštrumentalista Peter Luha koncertovali na trnavskom Korze v Trnave

Viackrát ste vystupovali v rámci trnavského projektu Leto na korze. Tohto roku ste do Trnavy zavítali opäť. Čím sú pre vás príťažlivé takéto koncerty pod holým nebom?
Zuzka: Veľmi rada hrávam pre ľudí pod holým nebom, ako sa povie, open-air. Obzvlášť takto, keď je to priamo na korze alebo na ulici. Je to veľmi spontánne, niektorí ľudia zavítajú náhodne, niektorí idú okolo, niektorí prídu na ten koncert. Je v tom skrátka tá spontaneita. Aj prostredie je príjemné, je leto a pekné počasie. To je na tom asi najpríťažlivejšie.

Peter: Holé nebo je najpríťažlivejšie, lebo je najprirodzenejšie. Keby sa nebo oblieklo, napríklad do smokingu, už by to nebolo pre nás také čarovné. Holé nebo je skrátka pekné. A hlavne (trošku srandujem, lebo slovné spojenie „holé nebo“ ma tak zaujalo) máme veľmi radi tú atmosféru, aj tú vonkajšiu, presne ako tuná na korze. Ľudia si sadnú pred nás na zem a je to proste veľmi príjemné. Akoby sme prišli ako pouliční muzikanti. Je tu malé pódium, sadneme si, hráme a ľudia spontánne, sporadicky prichádzajú. Väčšina z nich ani nevie, že sa tu niečo deje, zastavujú sa, počúvajú, ako hráme a je to veľmi príjemné, vzniká príjemná atmosféra, tak priamo a neočakávane.

Slovenská bluesová speváčka Zuzana Suchánková a gitarový multiinštrumentalista Peter Luha koncertovali na trnavskom Korze v Trnave

Čím je pre vás blues?
Zuzka: Blues je jeden z hudobných žánrov, ktorý mám veľmi rada, rada ho hrám aj počúvam. Stále ho považujem za základ súčasnej, aj rockovej hudby, aj všeobecne celej pop music, blues je v nej stále počuť. A bluesová výpoveď je stále úprimná a pravdivá, je to stále najväčšia sila v tomto žánri a premieta sa aj do iných. Ja si myslím, že je to vlastne základ mnohých hudobných žánrov.

Peter: Blues je veľmi príjemná muzika, lebo ju začali hrávať jednoduchí ľudia. Našli si napríklad rôzne dosky, na ktoré búchali, k tomu sa pridala nejaká gitarka, harmonika… Tá hudba je veľmi zemitá, veľmi prírodná a má drajv. Väčšinou sa práve ten starý blues na nič nehrá, je veľmi prirodzený, a preto je fajn vracať sa k tým bluesovým základom a oživovať ich potom dajme tomu aj inou muzikou. Takže, máme blues radi.

Slovenská bluesová speváčka Zuzana Suchánková a gitarový multiinštrumentalista Peter Luha koncertovali na trnavskom Korze v Trnave

Čo nové chystáte pre svojich poslucháčov? Plánujete spolu natočiť cédečko?
Zuzka: No, to by bolo super! Ja konkrétne už mám pripravené nové pesničky, len ich treba ešte dotiahnuť a nahrať. Ale už sa niečo chystá. Takže, dúfam, že aj Peťo sa bude výdatne zúčastňovať na tom, čo som si povymýšľala.

Peter: Určite som veľmi za spoluprácu. Sme otvorení všetkému a veľmi radi si spolu zahráme. Takže, keď dôjde k tomu, že budeme obidvaja niečo nahrávať, akákoľvek príjemná spolupráca, ktorá by vznikla, je veľmi vítaná. Ak sa niečo také podarí, myslím si, že sa budeme spoločne tešiť. Aj samostatne robíme toho veľa, v rozličných projektoch.

Ďakujem vám za rozhovor!
Ružena Šípková
Júl 2017