Bluesové udalosti roku 2023 1. časť

Január - Jún 2023

Znova sa stretol rok s rokom, máme tu január a ocitli sme sa v období, keď sa už tradične bilancuje práve uplynulý rok. Politické udalosti a ostatné zlá prenechám iným a zameriam sa na príjemnejšiu stránku života, na hudbu. A keďže sme na bluesovom portáli, ponúknem vám špeciálne zhrnutie najdôležitejších udalostí, ktoré sa udiali v roku 2023 na slovenskej bluesovej resp. bluesrockovej scéne. Pôvodne som chcel tento prehľad doplniť aj o udalosti z bluesového zahraničia, kde v minulom roku vyšli veľmi zaujímavé albumy, uskutočnili sa rozličné festivaly, udeľovali sa prestížne ceny bluesovým umelcom a pod. ale bolo toho toľko, že len zoznam tých, ktorí zomreli (Tony McPhee, R. L. Boyce, Nathaniel Peterson, Steve James, Gary Rossington, Bernie Marsden, Jeff Beck, Tina Turner atď.), by dĺžku nášho prehľadu minimálne zdvojnásobil. Ale nebojte sa, aj keď sa situácia na domácej hudobnej scéne ešte ani zďaleka nedostala do predkovidových čias, je tu celý rad minuloročných udalostí, ktoré si zaslúžia byť zahrnuté do tejto dokumentácie. Prehľad si samozrejme nerobí nárok na kompletnosť a ak vám v ňom niečo bude chýbať, nie je to úmyseľ, ale moja neinformovanosť.

Bluesové udalosti roku 2023 1. časť

21. január – bratislavská bluesová speváčka Silvia Josifoska hosťovala vo Viedni s rakúskou skupinou Bluestooth.

17. – 18. február – festival Jazz Blues Jamboree, Nové Zámky, Kino Mier. Účinkujúci: Oliver Kucharovič Kvartet, Bereza & Kotlár Project, Bossa Rosa, Petra Börnerová Band (CZ), Silvia Josifoska Band, Sonny & his Wild Cows (HU).

11. marec – festival VII Żorski a-Mok Bluesowy (PL). Účinkujúci zo Slovenska: Kiero Grande.
23. marec – Sari Schorr (USA), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert americkej bluesrockovej speváčky, ktorý bol súčasťou jej Freedom Tour 2003.

15. apríl – finále súťažnej prehliadky Blues Aperitiv 2023 v Šumperku (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Kiero Grande a Her Memories.
19. apríl – Layla Zoe (CAN), Bratislava, Muzeum obchodu. Koncert výnimočnej kanadskej speváčky a skladateľky.
26. apríl – Kaz Hawkins (Irl), Trnava, Lighthouse Club. Sólový koncert charizmatickej severoírskej bluesovej a gospelovej speváčky len so sprievodom klavíra.
28. apríl – Gwyn Ashton (Aus), Modra, Klub za oponou. Koncert austrálskeho bluesrockového gitaristu a speváka.
28. apríl – Her Memories, Modra, Klub za oponou. Krst nového CD – Standing On The Sun a koncertné vystúpenie ako support Gwyn Ashtona, ktorý bol aj krstným otcom.novinky.
28. apríl – Eamonn MacCormack (IRL), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert írskeho bluesrockového gitaristu z Dublinu s jeho triom.
29. apríl – Gwyn Ashton (Aus), Brezno, Bombura . Koncert austrálskeho bluesrockového gitaristu a speváka.

1. máj – Gwyn Ashton (Aus), Komárno, Platz. Koncert austrálskeho bluesrockového gitaristu a speváka.
1. máj – Bruce Lewis (USA), Cliff Stevens Trio (CAN), Sereď, Flora Fest.
2. máj – Wille & the Bandits (GB), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert štvorčlennej britskej bluesrockovej skupiny vedenej spevákom a gitaristom Wille Edwardsom.
4. máj – Leon Hendrix & Fulvio Feliciano Band (USA/IT), Pezinok, Dom kultury. Koncert brata Jimi Hendrixa s talianskym gitaristom a spevákom, ktorý bol súčasťou In The Name of Jimmy Tour 2023.
9. máj – Cliff Stevens Trio (CAN), Michalovce, MsKS. Koncert výborného kanadského gitaristu a speváka s jeho power triom.
12. – 13. máj – festival Blues Road Festival 2023, Veselí nad Moravou (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Her Memories, Dura a Blues Club, Peter Lipa Band, Boboš Procházka a.h. s Petra Börnerová Trio.
13. máj – Polish Blues Show VII, Bratislava, Múzeum obchodu. Účinkujúci: GED, Amiya, Coffee Experiment (PL).
15. máj – Jack Moore Band (GB), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert na počesť Gary Moorea s názvom „Moore Plays Moore“.
30. máj – jazzový a bluesový spevák Peter Lipa, rodák z Prešova (*1943), oslávil 80. narodeniny a k tomuto jubileu pripravil nový album s názvom NOLA, ktorý nahrával v americkom New Orleanse.
30. máj – Handsome Jack (USA), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert amerického južanského bluesrockového tria z Buffala.

10. jún – Festival Southern Rock & Blues, Kolín (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: The Turtev Brothers.
12. jún – Jane Le Hooker (USA), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert ženskej bluesrockovej kapely z New Yorku.
16. jún – Zuzka Suchánková, Bratislava, Adriana kaviareň. Koncert bratislavskej speváčky, gitaristky a skladateľky spojený s uvedením jej nového CD Blúzy & Šansóny.
23. jún – festival Valašský špalíček, Valašské Meziříčí (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Erich Boboš Procházka & Marek Wolf.
29. jún – Tamás Szabo & Wild Cow Sony (HU), Komárno, Nám. M. R. Štefánika.
30. jún – festival Muzikantské žne, Frýdek Místek (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Beňa & Radványi.

Bonzo Radványi
15/01/2024