Zvolenskí bluesmeni v Amerike

Cédečko B. & the Money Makers nominované v International Blues Challenge

Medzinárodná organizácia The Blues Foundation sídliaca v Memphise, v americkom štáte Tennessee, už 36 rokov oceňuje bluesových umelcov cenou Blues Music Awards (pôvodne W.C.Handy Award). Z toho už 31 rokov dáva možnosť zažiariť aj novým talentom v súťaži International Blues Challenge a okrem toho v rámci tejto súťaže vyhlasuje od roku 2005 aj víťaza v kategórii The Best Self-Produced CD, aby takto podporila aj nezávislých bluesových umelcov, ktorí nemajú zmluvu so žiadnou veľkou firmou a vydávajú si svoje cédečká sami.

Tento rok sa do súťaže prihlásili
– Karpatské Blues – Rasťo Samek
– Train To Freedom – The Butchers
– Live – Filip Puchert Band
– B. & The MoneyMakers – B. & The MoneyMakers

Best Self 2015 4

Internetový portál Bluesmusic.sk (Slovakblues.com) ako oficiálny člen The Blues Foundation aj v tomto roku využil svoje právo nominovať zástupcov Slovenska a do tejto medzinárodnej súťaže o najlepšie CD vydané vlastným nákladom vybral zo štvorice prihlásených cédečko kapely B. & The Money Makers zo Zvolena.

Zvolenských bluesmenov čakala Amerike tvrdá konkurencia, lebo v hre bolo dohromady 75 CD albumov vydaných vlastným nákladom, ktoré do súťaže nominovali bluesové asociácie z celého sveta. Väčšina z nich je z USA (62) a zvyšok pochádza z Kanady, Austrálie, Izraelu, Škandinávie, Holandska, Francúzska, Fínska, Španielska, Poľska a zo Slovenska.

Best Self 2015 1

Prihlásené nahrávky posudzovali vylučovacím spôsobom americkí odborníci z hudobného businessu, rádií a tlače. Tento rok bohužial preskočili semi-finálové kolá a hneď nominovali albumy do filnále. I keď sa slovenskí bluesmani nakoniec do finálovej päťky neprebojovali veľkou mierou zviditeľnili nielen slovenskú hudobnú scénu ale aj pripomenuli pamiatku nebohého harmonikára a speváka Borisa Čiampora.

Bonzo Radványi
November 2014