Zomrel Terry Evans a Preston Shannon

Dva nové kríže na bluesovom cintoríne

V priebehu dvoch januárových dní pribudli na bluesovom cintoríne dva nové kríže. Zomreli dvaja afroamerickí bluesmeni, obaja rodáci z Mississippi. Starší z nich, osemdesiatročný spevák a akustický gitarista Terry Evans, patril k tým umelcom, ktorí spájali blues so soulom a pridávali k tomu aj výrazné prvky gospelu. Na medzinárodnej scéne sa zviditeľnil v 80. rokoch spoločným projektom s Bobby Kingom, ktorý spolupracoval s Ry Cooderom. No konečný prielom prišiel roku 1986 prostredníctvom filmu Crossroads, pre ktorý naspieval titulnú pieseň. Ako sprievodný vokalista spolupracoval s takými známymi osobnosťami ako Eric Clapton, John Lee Hooker, John Fogerty, Joan Armatrading, Maria Muldaur, Boz Scaggs atď.

Zomreli dvaja afroamerickí bluesmeni Terry Evans a Preston Shannon

Prvý sólový album s názvom Blues for Thought nahral až roku 1994, keď mal 57 rokov. Producentom a hosťujúcim gitaristom bol Ry Cooder, ktorý mu tak odplatil predchádzajúcu spoluprácu. Terry Evans odvtedy nahral šesť ďalších vynikajúcich sólových albumov, z ktorých Mississippi Magic bol roku 2001 nominovaný na cenu Blues Music Award v kategórii Najlepší soulbluesový album roka. Terry Evans často koncertoval aj v Európe, kde vystupoval najmä vo dvojici so známym rakúskym bluesmanom Hansom Theessinkom, s ktorým nahral aj dva spoločné albumy. Rodák z Vicksburgu umrel 20. januára vo veku 80 rokov.

Zomreli dvaja afroamerickí bluesmeni Terry Evans a Preston Shannon

O 10 rokov mladší Preston Shannon, spevák, skladateľ a elektrický gitarista ovplyvnený T-Bone Walkerom, Albertom a B. B. Kingom, bol známy ako špecialista na blues a southern soul. Bol aktívny najmä na hudobnej scéne v Memphise, kde pravidelne hrával v B. B. King’s Blues Clube na slávnej Beale Street. Viackrát vystupoval so svojim Bandom aj na the Beale Street Music Festivale, kde vďaka svojej elektrizujúcej show získal titul nekorunovaného Kráľa Beale Street. Preslávil sa aj ako autor skladieb „Beale Street Boogaloo“ a „Midnight in Memphis„. Ako sólista debutoval roku 1994 s albumom Break the Ice. Na svojom konte má ešte ďalších päť kritikmi vysoko hodnotených albumov – Midnight in Memphis (1996), All in Time (1999), Be with Me Tonight (2006), Goin‘ Back to Memphis (2011), ku ktorým roku 2014 pridal album s názvom Dust My Broom. Preston Shannon – The King of Beale Street umrel 22. januára v Memphise vo veku 70 rokov.

Bonzo Radványi
Január 2018