Zomrel Chuck Berry (1926 – 2017)

Slávna rock and rollová hviezda, ktorá nikdy nezabudla na svoje bluesové korene

Ako iste už viete, v sobotu 18. marca v St. Charles County (neďaleko St. Louis v štáte Missouri) zomrel vo svojom dome legendárny americký gitarista, spevák a skladateľ Chuck Berry. Dožil sa úctyhodného veku 90 rokov a rovných 5 mesiacov. Na hudobnej scéne bol aktívny až do roku 2011, keď kvôli zdravotným problémom bol donútený obmedziť cestovanie a prestal s vystupovaním na nekonečných koncertných turné. No gitaru nezavesil úplne na klinec a aj potom hrával pravidelne každú stredu v hudobnom bare Blueberry Hill v St. Louis. Ešte na jeseň minulého roku na oslave svojich 90. narodenín ohlásil vydanie nového albumu s názvom Chuck.

Mal to byť jeho prvý štúdiový album od roku 1979 a zároveň aj posledný, rozlúčkový. Chcel ho venovať svojej manželke Themette, s ktorou strávil skoro 69 rokov a mal s ňou 4 deti. Dve z nich, syn Charles Junior, ktorý bol gitaristom v Berryho sprievodnej kapele a dcéra Ingrid, hráčka na harmonike, sa zúčastnili aj nahrávania nového albumu. Chuck Berry sa bohužiaľ jeho vydania už nedožil. Novinka mala výjsť niekedy v tomto roku, no zatiaľ nie je známe ako sa dediči a vydavatelia rozhodnú.

Zomrel legendárny Chuck Berry

Slávna rock and rollová hviezda, ktorá nikdy nezabudla na svoje bluesové korene a roku 1985 ju uviedli aj do Bluesovej siene slávy, sa prostredníctvom svojej hudby dostala nielen do výšin hitparád ale doslova sa dotkla aj hviezd, keď koncom 70. rokov americká medziplanetárna kozmická sonda Voyager spolu s posolstvom ľudstva pre nám neznámu civilizáciu vyniesla do vesmíru aj špeciálnu platňu, na ktorej okrem hudby klasických skladateľov Bacha, Beethovena, Mozarta a Stravinského bola aj známa rocková hymna Johnny B. Goode od Chucka Berryho.

His mother told him someday you will be a man
And you will be the leader of a big old band
Many people comin’ from miles around
To hear you play your music when the sun go down
Maybe someday your name will be in lights,
Saying “Johnny B. Goode tonight”
Go, go! Go, Johnny, go, go!
Go, go! Go, Chuck, go, go!

Bonzo Radványi
Marec 2017