Zomrel Eddy Clearwater (1935 – 2018)

Americký bluesman a predstaviteľ Chicago Bluesu

Jún sa nezačal veľmi dobre. Hneď v jeho prvý deň prišla smutná správa o smrti amerického bluesmana Eddy „The Chief“ Clearwatera, výrazného predstaviteľa Chicago bluesu. Známy spevák, gitarista a skladateľ, ktorý sa narodil 10. januára 1935 ako Edward Harrington v Macon, Mississipppi, bol bratrancom bluesového harmonikára Carey Bella. Hudbu mal odmalička v krvi. Na gitare začal hrať ako trinásťročný. Bol ľavák a tak si gitaru len prevrátil na druhú stranu. Detstvo strávil v Birminghame, Alabama. Tam začal vystupovať s rozličnými gospelovými skupinami, vrátane Five Blind Boys of Alabama. No jeho čas prišiel až po roku 1950, keď sa podobne ako množstvo iných bluesmenov presťahoval do Chicaga, ktorému ostal verný až do smrti. Tam sa talentovaný mladík zoznámil s viacerými hudobníkmi, vrátane takých velikánov ako bol Magic Sam a Otis Rush a začal sa venovať bluesovej hudbe, do ktorej pod vplyvom Chucka Berryho pridal aj rock and rollové prvky. Najprv vystupoval ako Guitar Eddy, no keď roku 1958 nahral prvý singel s vlastnou skladbou Hill Billy Blues, na platni bol uvedený ako Clear Waters. Z variácie tohto mena, pripomínajúceho v tom čase už slávneho Muddy Watersa, vzniklo čoskoro jeho umelecké meno, pod ktorým sa preslávil na celom svete – Eddy Clearwater. Neskôr k nemu pribudla aj prezývka The Chief – Šéf.

Zomrel Americký bluesman Eddy The Chief Clearwater predstaviteľ Chicago Blues

Eddy „šéfoval“ nielen na bluesovej scéne v Chicagu, kde spolupracoval s množstvom ďalších hudobníkov vrátane Buddy Guya, ale bol vítaným hosťom aj v Európe. Už v sedemdesiatych rokoch bol dvakrát na koncertnom turné v Európe a vystúpil aj v anglickej televízii BBC. Hral na mnohých bluesových festivaloch vo Francúzsku, Nemecku, Dánsku, Poľsku a Holandsku, kde jeho výbušná zmes tvrdého elektrického bluesu, gospelu, rocku, rockabilly a country, ktorú sám nazýval „rock-a-bluesom“, mala veľkú odozvu. Ak k jeho gitarovému ohňostroju prirátame výborný hlas, skladateľský talent, humorné texty a jedinečné showmanské vystupovanie na pódiu, dostaneme obraz unikátneho umelca, ktorému dvakrát udelili výročnú cenu Blues Music Award, roku 2001 ho vyhlásili za Bluesového umelca roka, o tri roky neskôr jeho album Rock ´n´ Roll City bol nominovaný na cenu Grammy a roku 2016 ho zaslúžene uviedli do Bluesovej siene slávy. Okrem koncertov k tomu nepochybne prispeli skoro dve desiatky albumov, najmä West Side Strut z roku 2008 s autobiografickou skladbou They Call Me the Chief.

Zomrel Americký bluesman Eddy The Chief Clearwater predstaviteľ Chicago Blues

Nekonečné koncertovanie a život na cestách si vyžiadal aj svoju daň. V januári 1997 sa Eddy Clearwater musel podrobiť operácii srdca a dostal trojitý bypass. Operácia bola úspešná a hoci musel zvolniť tempo, nikdy neprestal koncertovať a ešte dlhé dve dekády potešoval svojou hudbou fanúšikov na celom svete – v Japonsku, Rusku, Turecku, Brazílii, na Aljaške atď. Roku 2014 nahral svoj posledný album Soul Funky. Slávny bluesman, ktorý často vystupoval v originálnej indiánskej čelenke, dožil svoj na hudbu bohatý život v Skokie na severnom predmestí Chicaga, kde zomrel 1. júna vo veku 83. rokov na zlyhanie srdca.

Bonzo Radványi
Jún 2018