Winter JazzFest Trnava 2020

Mladí tvorcovia atmosféry

V piatok 28. februára 2020 vládlo síce vonku tzv. aprílové počasie, no mnoho ľudí, vrátane mňa, navštívilo zimný festival Winter JazzFest Trnava 2020. Išlo o jubilejný piaty ročník tohto podujatia a festival sa už po tretíkrát konal v kultúrnom centre Malý Berlín na Štefánikovej ulici. Podujatie zorganizovali spoločnosť Bemykey Music a Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. Winter JazzFest 2020 z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a mesto Trnava.

Winter JazzFest Trnava 2020

Ako vo festivalovom bulletine píše organizátor festivalu Michal Bugala, konceptom festivalu, o ktorý sa snažia, je prinášať divákom špičkové výkony svetových či európskych hviezd a dávať priestor aj mladým talentom. Práve tohto roku sa na festivale Winter JazzFest 2020 prezentovali viaceré z najväčších talentov najmladšej generácie slovenskej hudobnej scény, ktoré už majú za sebou mnohé úspechy. Hlavná sála kultúrneho centra Malý Berlín sa zaplnila obecenstvom, a čo bolo potešujúce, v hľadisku sedeli aj mnohí mladí poslucháči a poslucháčky (o niektorých z nich viem, že sa aj aktívne venujú hudbe).

Winter JazzFest Trnava 2020

Program festivalu sa začal o 19.15 hod. príhovorom Michala Bugalu. Vyjadril radosť, že tento zimný ekvivalent letného festivalu Trnavský Jazzyk má už od svojho prvého ročníka, konaného v roku 2016, veľkú odozvu milovníkov jazzu.

Winter JazzFest Trnava 2020

Prvými účinkujúcimi Winter JazzFestu 2020 bola mladá kapela MattiaBoyzz, ktorej členovia pochádzajú zo Žiliny, Žiaru nad Hronom, Kremnice, Šamorína či Bratislavy. Jej frontmanom je len šestnásťročný bubeník Mattia Müller. Okrem neho túto hudobnú formáciu tvoria: Juraj Námešný – basová gitara, moog, Karol Toma – gitara (strat), Frederik Košecký – gitara a Michal Hrabovský – altový saxofón. Hudba kapely je energická, zručne zahratá a nápaditá, srdcom zohratej zostavy sú bicie Mattiu Müllera. Dobrá správa je, že sa pripravuje vydanie debutového albumu MattiaBoyzz.

Winter JazzFest Trnava 2020

Všetky skladby, ktoré zazneli na ich festivalovom vystúpení, boli z vlastnej tvorby členov kapely a autori si ich vtipne slovne uviedli. Vypočuli sme si napríklad skladbu Really?! od Mattiu Müllera či skladbu Disconnections od Frederika Košeckého, inšpirovanú jednou zo zvučiek operačného systému Windows. Zaujímavá bola skladba Juraja Námešného Jazda z cyklu piatich skladieb Metro. Bola to naozaj funková jazda rútiaceho sa vlaku, obecenstvo si aj zatlieskalo do rytmu. Ku koncu vystúpenia vyleteli zo zákulisia na pódium mydlové bubliny. Neviem, či to bol zámer alebo len žart, ale vyzeralo to efektne. MattiaBoyzz nasadili latku poriadne vysoko a vyslúžili si veľký potlesk publika.

Winter JazzFest Trnava 2020

Po prestávke vystúpilo mladé duo, ktoré tvorí pár nielen v oblasti hudby, ale aj v súkromnom živote: Kristína Mihaľová & Jakub Šedivý. Speváčku Kristínu Mihaľovú som už naživo videla na Mikulášskom Jazzovom Festivale 2019, kde účinkovala s kapelou Ochepovsky Project. Jej školený hlas plný emócií ma zaujal, a tak som sa tešila i na jej komorné vystúpenie v duu. Na Winter JazzFeste 2020 sedeli s Jakubom Šedivým na vysokých stoličkách ako kráľovná a kráľ na tróne. A naozaj, na hodinku vládli hlavnej sále Malého Berlína. Výborný spev Kristíny Mihaľovej sa snúbil so zvukom akustickej gitary Jakuba Šedivého. Hral bez akýchkoľvek elektronických efektov, ale skutočne virtuózne a podmanivo.

Winter JazzFest Trnava 2020

Ich vystúpenie bolo plné harmónie a nežnej energie. Predviedli nielen svoje obľúbené covery známych skladieb (ako sú Circling od Gretchen Parlato či The Peacocks z autorskej dielne Jimmyho Rowlesa), ale aj vlastné skladby, ktoré plánujú vydať v tomto roku na svojom debutovom albume (napr. I Wish či Skies). Ten by mal vyjsť v máji. Kristína Mihaľová & Jakub Šedivý chcú podľa vlastných slov svojimi piesňami vyjadrovať zrkadlenie túžob, myšlienok a pocitov. Evidentne sa im to darí. Zasnené i rozihrané nálady ich skladieb publikum očarili, ozýval sa obrovský potlesk a pochvalný krik, ba raz niekto zakričal: „Bravo!“ Duo s radosťou pridalo ešte jednu pieseň a odchádzalo z pódia za veľkých ovácií.

Winter JazzFest Trnava 2020

Nasledovalo záverečné vystúpenie Winter JazzFestu 2020. Aron Hodek, deväťročné zázračné dieťa, basgitarista a hudobný producent, ktorý dosiahol veľký úspech nielen na Slovensku, ale aj v USA, sa predstavil v Trnave so svojím sólovým projektom Aron TheBassist. Sprevádzali ho hviezdy slovenskej jazzovej scény: Michal Bugala – gitara, Eugen Vizváry – klávesy, Richard Csino – druhé klávesy a David Hodek – bicie. Aronovým hlavným hosťom a headlinerom festivalu bol slávny jazzový saxofonista a súčasne uznávaný raper Soweto Kinch z Veľkej Británie. Myslím si, že groovujúca hudba nabudila všetkých poslucháčov v sále. Aron pôsobil dojmom, že skvelé hranie na basovej gitare je pre neho zábavnou detskou hrou.

Winter JazzFest Trnava 2020

Jeho starší brat David bubnoval mocne a so zanietením. Michal Bugala s gitarou priam tancoval a dôležité slovo pri vytváraní celkovej nálady mali i klávesy. Skrátka, v hlavnej sále Malého Berlína sa rozbehol hudobný stroj, do ktorého veľmi dobre zapadlo aj umenie Soweta Kincha. Predviedol sa parádnou hrou na altovom i na tenorovom saxofóne a tiež rapom. Do textu zakomponoval aj Trnavu, na čo obecenstvo zareagovalo búrlivo, samozrejme, v pozitívnom zmysle. Zazneli nielen Aronove autorské skladby, ale napríklad aj skladba Andromeda od Eugena Vizváryho. Do svojej skladby Nostalgia zapojil Soweto Kinch trnavské obecenstvo. Zakričalo si v nej do vôle a hudobníkov odmenilo aplauzom. Došlo i na hudobný prídavok s potleskom publika do rytmu, ba pred pódiom si zopár ľudí zatancovalo, napriek dosť stiesnenému priestoru. Z obecenstva sa ozývali pokriky: „Soweto!“ a „Aron!“ Finále ako sa patrí.

Winter JazzFest Trnava 2020

Piaty ročník Winter JazzFestu charakterizovala energia, hudobnícke majstrovstvo a vtipnosť. Organizátori dali príležitosť mladej generácii a vyplatilo sa to. Som presvedčená, že spokojní boli organizátori, účinkujúci i publikum. Trnava je naklonená hudbe. Aj mladým tvorcom podmaňujúcej jazzovej atmosféry.

Ružena Šípková
06/03/2020