Výročné hudobné ceny Grammy Awards 2020

Gary Clark Jr. s tromi cenami

Jedno z najviac sledovaných podujatí roka na hudobnej scéne sa uskutočnilo v nedeľu 26. januára v Los Angeles. V tamojšej aréne Staples Center už po 62-krát slávnostne udeľovali najznámejšie a najprestížnejšie hudobné ceny na svete – Grammy Awards.

Výročné hudobné ceny Grammy Awards 2020

Medzi ocenenými v 84 kategóriách boli mnohé známe tváre – Willie Nelson, Elvis Costello, Tanya Tucker, Chick Corea, Randy Brecker, Esperanza Spalding, Brad Mehldau, Gloria Gaynor, no slávnostný gala večer si nepochybne najviac vychutnala mladá, len 18-ročná popová speváčka Billy Eilish, ktorá všetkých prevalcovala a okrem titulu Najlepšia nová umelkyňa získala ďalšie tri Grammy v podobe zlatých gramofónikov za nahrávku roka, album roka a pieseň roka.

Výročné hudobné ceny Grammy Awards 2020

Pozornosť verejnosti i médií sa zamerala najmä na víťazov v hlavných kategóriách a na to, čo mali oblečené celebrity ale nás zasa samozrejme zaujímali dve kategórie venované špeciálne bluesovej hudbe. V prvej z nich, označenej ako Najlepší tradičný bluesový album (Best Traditional Blues Album), v silnej konkurencii nominovaných minuloročných noviniek od Christone „Kingfish“ Ingrama, Bobby Rusha, Jimmie Vaughana a Jontavious Willisa si zaslúžene odniesol cenu 79-ročný veterán z Texasu, spevák, harmonikár a skladateľ Delbert McClinton za album Tall, Dark & Handsome.

Výročné hudobné ceny Grammy Awards 2020

V druhej, v celkom poradí 50. kategórii Najlepší album súčasného bluesu (Best Contemporary Blues Album) dominoval ďalší predstaviteľ texasskej scény, tentoraz o polovicu mladší, len 35-ročný spevák a gitarista Gary Clark Jr. so svojim albumom This Land. Ale to ešte nie je všetko. Ak si dáte tú robotu a preklikáte sa aj cez ďalšie kategórie, zistíte, že bluesmeni mali úspech a presadili sa aj v ďalších kategóriách. Gary Clark Jr. dostal zlatý gramofónik aj za víťazstvo v kategórii Najlepší rockový výkon (Best Rock Performance) a titulná skladba jeho albumu This Land bola vyhlásená za Najlepšiu rockovú pieseň (Best Rock Song). Takže dohromady tri ceny Grammy. Úspešný bol aj známy bluesový spevák a gitarista Keb´ Mo´, ktorého nová platňa Oklahoma mu priniesla prvenstvo v kategórii Najlepší americana album (Best Americana Album).
Výročné hudobné ceny Grammy Awards 2020

A na záver už len jednu nebluesovú raritu – bývalá americká prvá dáma Michelle Obama si z Los Angeles odniesla cenu Grammy v kategórii Najlepší hovorený album (Best Spoken Word Album) za audioverziu jej memoárov s názvom Becoming.

Bonzo Radványi
30/01/2020