Vanesa Harbek koncertovala v Seredi

Bluesrock, tango a radosť

Vanesa Harbek koncertovala v Seredi

Pre pandémiu koronavírusu sme sa zase dlhší čas museli zaobísť bez živých kultúrnych podujatí. No jar sa blíži a zdá sa, že aj v Seredi sa blýska na lepšie časy. Prvou lastovičkou bol koncert argentínskej bluesrockerky Vanesy Harbek. Neuskutočnil sa síce v pôvodne zamýšľanom „valentínskom“ termíne 16. februára 2022, ale o dva týždne, v piatok 4. marca sa sen fanúšikov stal skutočnosťou. Koncert sa konal vo vynovenej „kultúrnej kaviarni“ DKaffe (bývalý klub New York) v Dome kultúry Sereď. Vanesa Harbek mala skutočne nabitý program. Napríklad 2. marca koncertovala vo Valašskom Meziříčí, o dva dni v Seredi a hneď 5. marca ju čakal koncert v poľskom Sycowe.

Vanesa Harbek koncertovala v Seredi

O tejto umelkyni viem, že okrem hudby sa venuje i maľovaniu obrazov. V prvom rade je to však gitaristka, speváčka a autorka hudby a textov pesničiek. Jej obľúbeným hudobným žánrom je nielen blues, ale aj rock, soul, tango či jazz, čo dodáva jej hudbe osviežujúcu rozmanitosť. Jej umenie je podopreté aj vzdelaním – na Argentínskej katolíckej univerzite v Buenos Aires vyštudovala hudbu, pedagogiku a kompozíciu. Pred piatimi rokmi sa presťahovala do Berlína. Jej kapela sa volá Vanesa Harbek Blues Band. Vanesa Harbek odohrala mnoho koncertov v Južnej Amerike i v Európe. 14. januára 2022 uzrel svetlo sveta jej nový album Visiones. Viaceré skladby z neho predstavila aj na koncerte v Seredi.

Vanesa Harbek koncertovala v Seredi

V seredskom DKaffe sa stretli milovníci blues a rocku nielen zo Serede. Na koncerte, ktorý sa začal o 19.15 hod., zahrali okrem Vanesy Harbek (elektrická gitara, spev) aj Lukasz Gorczyca (basová gitara) a Tomek Dominik (bicie). Zazneli pekné covery viacerých známych bluesových skladieb. Z repertoáru Freddieho Kinga to boli napríklad Tore Down, Going Down či úvodná temperamentná inštrumentálka Hideaway. Vypočuli sme si aj pesničku Rooster Blues, ktorú napísal Jerry West, či If You Love Me Like You Say, preslávenú Albertom Collinsom. Veľký úspech mala skladba Pride And Joy od Stevieho Ray Vaughana. Došlo i na argentínske tango, napríklad na skladbu Vuelvo Al Sur od Astora Piazzollu. No koncert, samozrejme, nebol len o prevzatých skladbách.

Vanesa Harbek koncertovala v Seredi

Z Vanesinej autorskej dielne je napríklad pesnička Te Extraño Buenos Aires, v ktorej spieva o smútku za domovom po presťahovaní sa do Nemecka. Ďalšou z jej vlastných pesničiek je Hell In Paradise, opisujúca problematický partnerský vzťah. Vanesino trio hralo virtuózne a jeho líderka spievala vynikajúco a presvedčivo. Jej sóla priam odháňali jarnú únavu. Hudba bola poriadne energická, energia zdarne prúdila medzi kapelou a obecenstvom a spoločne vytvárali skvelú atmosféru.


Niektorí poslucháči nielen počúvali, ale si aj zatancovali. Obecenstvo tlieskalo tak po jednotlivých skladbách, ako i počas skladieb do rytmu. Oči poslucháčov sa upierali hlavne na Vanesu, ktorá vystúpenie prežívala naplno. Ujala sa aj sprievodného slova v angličtine a po každej skladbe obecenstvu ďakovala po španielsky. Bolo to príznačné, veď na jej najnovšom albume sa nachádzajú pesničky s textami v obidvoch týchto jazykoch. Hodinový koncert uplynul veľmi rýchlo. Jeho poslednou skladbou bola pesnička Tita Puenteho Oye Cómo Va, ozdobená krásnym sólom basovej gitary. Vanese sa ľahko podarilo roztlieskať publikum s rukami nad hlavou, a to nebolo všetko: tancovali mnohí ľudia v miestnosti.

Vanesa Harbek koncertovala v Seredi
Po koncerte sa nám domov ešte nechcelo: užívali sme si príjemné rozhovory, Vanesa predávala svoje cédečká a fotografovala sa s fanúšikmi. Dobre, že sme neodišli, pretože napokon kapela pridala ešte jednu pesničku: Proud Mary, pôvodne z repertoáru kapely Creedence Clearwater Revival, zahranú veľmi bystro a rázne.

Vanesa Harbek koncertovala v Seredi

Seredský koncert Vanesy Harbek nám v každom prípade priniesol odreagovanie a radosť, ktoré v dnešnej zložitej dobe veľmi potrebujeme. A v DKaffe sa údajne chystajú ďalšie hudobné podujatia. Podľa všetkého jar naozaj prichádza.

Ružena Šípková
02/04/2022