Úvod: Rezofonická gitara

A ako dosiahnuť zvuk Delty Mississippi

Ľuboš Beňa – pôvodne gitarista a spevák skalickej skupiny Trdelník Band sa narodil a žije na Záhorí, v rodnom kraji Johna Dopyeru – vynálezcu „dobra“ rezofonickej gitary. Koncom 90. rokov sa začal pod vplyvom zážitkov z vystúpení amerických hviezd na trnavskom Dobrofeste zaujímať o rezofonickú gitaru a blues. V roku 2001 ho Slovenská bluesová spoločnosť vyhlásila za Objav roka a v rokoch 2004 a 2008 mu udelila aj prestížny titul Bluesman roka. Mimoriadny medzinarodný úspech dosiahol s projektom „Music of The Mississippi River – Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek“. V roku 2012 obnovil spoluprácu so slovenským bluesmanom Petrom „Bonzom“ Radványim a stali sa „Najobľúbenejšie duo v roku 2012 a 2013“ na Slovensku.

Lubos-Bena-Workshop-Uvod

Nie každý vie, že rezofonická gitara „Dobro“ má svoje korene na Záhorí a, že v Skalici dokonca žije muž, ktorý hru na tomto zaujímavom nástroji ovláda ako jeden z mála na Slovensku.  (Záhorák, 28.1.2002, č. 5).

Ľuboš absolvoval študijné pobyty priamo v kolíske bluesovej hudby na juhu USA. Za poznaním autentického bluesu precestoval štáty Mississippi, Louisiana, Arkansas, Alabama a Tennessee, kde nielenže ako prvý slovenský bluesman v histórii vystupoval pre tamojšie publikum, ale zúčastnil sa aj nahrávania albumu „Needy Time“ známeho bluesového gitaristu, speváka a muzikológa Dr. Davida Evansa.

Patrí k najscestovanejším slovenským bluesmanom a hral na prestížnych festivaloch po celej Európe a dvakrát na americkom Arkansas Blues & Heritage Festivale. Zastupoval Slovensko na European Blues Challenge 2012 v Berlíne, o rok neskôr na European Blues Challenge 2013 vo francúzskom Toulouse, bol porotcom na International Blues Challenge 2012 v Amerike a ako hudobník reprezentoval Slovensko na 29. ročníku International Blues Challenge 2013 v americkom Memphise, kde postúpil až do semifinále.


V nasledujúcich častiach workshopu sa budeme venovať gitarovej technike slide guitar“, ktorá má svoje nezastupiteľné miesto v dejinách  populárnej hudby a jej typický zvuk sa objavuje prakticky vo všetkých hudobných žánroch; country, bluegrass, hawaii, blues, folk, jazz či  rock. Popíšeme si ako s minimálnymi prostriedkami najľahšie dosiahnuť jedinečný a nenapodobiteľný zvuk bluesmanov Delty Mississippi.

Blues Music