Úspech slovenských bluesmenov

Poľský časopis Twój Blues prináša pozitívne ohlasy

Časopis Twój Blues a úspech slovenských bluesmenov v Poľsku

Prostredníctvom známeho poľského časopisu Twój Blues prišla potešujúca správa o úspechu slovenských bluesmenov u našich severných susedov. V najnovšom jarnom vydaní (Nr.76) tohto výborného štvrťročníka oceneného prestížnou medzinárodnou cenou Keeping the Blues Alive Award môžeme nájsť niekoľko veľmi pozitívnych recenzií nových bluesových CD zo Slovenska, vrátane tretieho albumu skupiny Sitra Achra, ktorú vedie spevák a harmonikár Boboš Procházka. Robert Lenert, sám vynikajúci hráč na ústnu harmoniku, charakterizoval hudbu na novinke takto: „vynikajúca, rozpoznateľná od prvého tónu a mimoriadne charakteristická hra Ericha Boboša Procházku je príslovečným medom pre uši“. A svoju recenziu uzavrel slovami: „Spokojnosť zaručená, pretože je to veľmi dobrý album.

Časopis Twój Blues a úspech slovenských bluesmenov v Poľsku

O výberovom sampleri Bluesová spoločnosť No. 14 napísal recenzent Ryszard Gloger toto: „CD síce neprináša žiadne prekvapenie ani objav, ale potvrdzuje dobrú úroveň bluesu na Slovensku.“ Medzi množstvom ďalších noviniek, o ktorých sa pochvalne píše v najnovšom čísle časopisu Twój Blues, je aj koncertné cédečko českej speváčky Petry Börnerovej s jej triom, v ktorom hrá jej manžel, slovenský gitarista a bubeník Tomáš Bobrovnický spolu so synom a s hosťujúcim, dnes už nebohým veteránom slovenskej hudobnej scény, basgitaristom Fedorom Frešom.

Časopis Twój Blues a úspech slovenských bluesmenov v Poľsku

Veľmi zaujímavé sú aj zverejnené výsledky výročnej čitateľskej ankety s názvom Gala Blues Top 2018. Anketa je rozdelená na domácu (poľskú) a medzinárodnú časť. V tej druhej nájdeme aj slovenských bluesmenov. Napríklad v kategórii Bluesová osobnosť roka povedľa takých svetových hviezd ako Buddy Guy, John Mayall či Joe Bonamassa figuruje Peter „Bonzo“ Radványi. Rovnako v kategórii Kapela roka sa na 12. mieste umiestnilo duo Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, ktorých štúdiový album Slovak Blues Project získal zasa 15. priečku v kategórii Platňa roka a zanechal za sebou celý rad oveľa slávnejších interpretov. Toto je nepochybne výsledok úspešného účinkovania slovenského dua na množstve poľských bluesových festivaloch, vrátane tých najväčších, ako Suwalki Blues Festival, Las, Woda & Blues, Przeworsk Blues Festival, Blues Meeting Toruň či Front Porch Blues v Chorzóve.

Časopis Twój Blues a úspech slovenských bluesmenov v Poľsku

Okrem toho ak si nalistujeme kategóriu Harmonikár roka, medzi Billy Gibsonom a Mitch Kashmarom nájdeme s rovnakým počtom bodov Filipa Pucherta zo slovenskej skupiny Pitný režim a kategória Udalosti roka uvádza okrem festivalov Blues Alive, European Blues Challenge či pražského koncertu Buddy Guya na peknom 13. mieste skalický hudobný festival Hudba v Meste.

Časopis Twój Blues a úspech slovenských bluesmenov v Poľsku

Poteší aj správa o medzinárodnej súťažnej prehliadke Blues Aperitiv v Šumperku, v ktorej sa spomína víťazná skupina Beans and Bullets z Trnavy „hrajúca solídny, živelný bluesrock“ i ďalší víťaz, košický spevák a gitarista Tony Bigmouth Pearson alias Štefan Uhriňák. Toho môžeme vidieť aj na fotografii z vystúpenia a jeho meno nechýba ani medzi účinkujúcimi na plagáte pozývajúcom na tohtoročný letný festival Front Porch Blues v Chorzówe, kde bude hrať aj spevák a klavirista Andi Ray Haverda so svojim Bandom z Bratislavy a moravská kapela W Band so slovenským frontmanom, spevákom a gitaristom Pavlom Hrnčiríkom z Holíča.

Časopis Twój Blues a úspech slovenských bluesmenov v Poľsku

No a na dôvažok Twój Blues v najnovšom čísle predstavuje poľským čitateľom aj knihu 50 rokov bigbítu o histórii trnavskej skupiny The Breakers z pera Andi Ray Haverdu v preklade samotného šéfredaktora Andrzeja Matysika. Všetkým spomínaným gratulujeme, držíme im palce a len dúfame, že toto rukolapné svedectvo o tom, že slovenskí bluesmeni majú čo ponúknuť aj za hranicami, kde si ich zaujímavá hudba nachádza nadšených poslucháčov, sa dostane aj do doteraz hluchých uší zodpovedných ľudí v našich médiách.

Bonzo Radványi
04/2019