Radim Hladík (1946 – 2016)

Umrel nekorunovaný kráľ českej rockovej gitary

V nedeľu 4. decembra sa nebeský rockband rozšíril o ďalšieho člena, o českého PÁNA gitaristu Radima Hladíka, ktorý zomrel len niekoľko dní pred svojimi 70. narodeninami. Ak umrie na druhom konci sveta niekto akokoľvek slávny, ktorého našinec pozná len z nahrávok, je to smutné. Ale ak sa pominie niekto, koho ste poznali osobne, muzikant, ktorý ovplyvnil nielen vás ale aj rockovú scénu v celom bývalom Československu, to je absolútne iný pocit a poriadne zlý.

Umrel Radim Hladík nekorunovaný kráľ českej rockovej gitary

Spomínam si, ako sme kedysi v druhej polovici 60. rokov chodili do bratislavského PKO na koncerty pražských skupín. Boli to akoby púte za bigbítom. Najväčší dojem v nás zanechali koncerty skupiny Matadors. Ten prvý s Mišíkom a Kahovcom bol dobrý ale skutočnou bombou bol až koncert s Viktorom Sodomom, keď sa Matadors striktne zamerali na v tom čase populárny britský rhythm & blues. O PA systéme ešte nik ani nechyroval, no kapela výborne ozvučila celý pekáč len prostredníctvom východonemeckých Regentov 60. Radim stál ako vždy skromne na boku ale čo hral, to už skromné nebolo. Dodnes si pamätám na jeho dlhý, nádherný tón, keď dal Stevie´s Blues od Spencer Davis Group a ako mi bežali zimomriavky po tele pri počutí gitarového úvodu skladby It´s All Over Now, Baby Blue podľa Vana Morrisona a skupiny Them. To bola Hladíkova najbluesoidnejšia éra. Samozrejme silné bolo aj jeho neskoršie obdobie s Blue Effectom či Modrým efektom.

Umrel Radim Hladík nekorunovaný kráľ českej rockovej gitary

Zaujímavé a priam symbolické bolo, že s Radimom Hladíkom som sa po rokoch stretol znova v PKO v Bratislave. Bolo to na jedinečnom koncerte Legendy 60 v apríli 2007, kde spolu s Petrom Jandom a viacerými slovenskými gitaristami zahral zmes skladieb od slávnej anglickej kapely The Shadows. Naposledy som ho videl v júni tohto roku na unikátnom multižánrovom festivale Valašský Špalíček, kde vystúpil spolu s Viktorom Sodomom a zvyškom skupiny The Matadors a následne hral s Blue Effektom. Vtedy som ešte netušil, že tento spomienkový koncert bude pre mňa definitívnou rozlúčkou s Radimom Hladíkom, nekorunovaným kráľom českej rockovej gitary.

Bonzo Radványi
December 2016