Umrel Lucky Peterson 1964 – 2020

Najnovší prírastok do nebeského Blues Bandu

Ďalším známym umelcom, ktorý sa v máji pobral na onen svet, je americký bluesman Lucky Peterson. Od nedele 17. mája vyhráva v nebeskom Blues Bande. Spevák, gitarista, hráč na Hammond organ a skladateľ umrel vo veku len 55 rokov v Dallase, Texas.

Umrel americký bluesman Lucky Peterson

Lucky Peterson, vlastným menom Judge Kenneth Peterson, zanechal za sebou rozsiahlu diskografiu, ktorá obsahuje viac ako tri desiatky výborných albumov. Ten posledný 50 – Just Warming Up! z minulého roku bol zároveň oslavou jeho neuveriteľnej, pol storočia trvajúcej hudobnej kariéry. Nie, nepomýlil som sa v číslach, matematika sedí, keďže úplne prvú LP platňu nahral ako už 5-ročný. Potvrdzuje to aj jej názov – Our Future: 5 Year Old Lucky Peterson.


Zásluhu na tom mal legendárny kontrabasista a skladateľ Willy Dixon z Chicaga, ktorý „zázračné decko“ objavil ako hrá v otcovom hudobnom klube a hneď si ho zobral pod svoje krídla. Peterson ešte ako teenager hral s takými velikánmi bluesovej scény ako Etta James, Bobby „Blue“ Bland či Little Milton. Ale bolo len otázkou času, kedy sa osamostatní a vydá sa na sólovú dráhu. Lucky Peterson patril k tomu málu bluesmenov zo svetovej špičky, ktorí hrali aj na Slovensku. Dokonca až dvakrát. Pripomeňme si spoločne jeho vystúpenie na Bratislavských hudobných slávnostiach v roku 2001 prostredníctvom nasledujúceho článku.

Umrel americký bluesman Lucky Peterson

Aj Peter Lipa bol „lucky“: To, že blues nemusí byť len menšinovým žánrom, ukázal záverečný koncert tohtoročných Bratislavských jazzových dní. Priznám sa, že nie som veľkým vyznavačom jazzu a do Bratislavy som šiel jedine kvôli koncertu amerického bluesového speváka, gitaristu a organistu Lucky Petersona. Aj keď som musel na jeho príchod čakať skoro až do polnoci, všetko mi vynahradil následný, vyše dvojhodinový koncert, ktorý bol absolútnou hudobnou lahôdkou. Bolo to tuším prvýkrát v dlhoročnej histórii festivalu, čo z pódia zaznela „echt“ bluesová hudba. Možno niektorí návštevníci boli aj trošku sklamaní, že nevideli na pódiu starého, slepého a bezzubého černocha pamätajúceho si ešte otrokárske časy, ale súčasnú čiernu hviezdu z USA, sebavedomého tridsiatnika, ktorý spolu so svojou kapelou ponúkol neuveriteľne strhujúci uragán elektrického bluesu so silnou rockovou príchuťou.


Kapelu tvorili traja dychári, ďalší gitarista a vynikajúca dravá rytmika. Hrala moderný blues okorenený štipkou funky, soulu a rocku a s nadhľadom, veľmi citlivo, dynamicky a presne sekundovala svojmu lídrovi, ktorý na pódiu dominoval a podľa nálady striedal gitaru s Hammond organom. Lucky Peterson, vlastník veľkého a výrazného hlasu sa na koncerte očividne zabával a energia a radosť z hry z neho priam sršala. Príjemným osviežením koncertu bol jeho mini návrat do histórie, keď zahral gitarový riff zo slávneho bluesového evergreenu Dust My Broom. Potom pridal kúsok známej inštrumentálky Hideaway od Freddie Kinga, pohral sa s Jimmy Reedovou skladbou Baby, What You Want Me To Do a celú zmes zakončil rockovou hymnou Johnny B. Goode od Chucka Berryho.

Umrel americký bluesman Lucky Peterson

U nás nevídaná bluesová show, vrátane Petersonovej štvrťhodinovej sólovej prechádzky s gitarou medzi divákmi, roztlieskala, rozospievala a roztancovala celú sálu a triumfálne vo veľkom štýle zakončila Bratislavské jazzové dni. Peter Lipa, organizátor a moderátor celého podujatia, bol po skončení vystúpenia Lucky Petersona takisto „lucky“ a vyhlásil, že to bol najlepší koncert v celej histórii festivalu. Šťastný bol aj samotný Lucky Peterson, ktorému sa atmosféra i odozva publika tak zapáčili, že uvažuje o návrate na Slovensko v najbližšom čase.
P. S. Myslel to vážne. Slovensko navštívil znova v decembri roku 2008, keď hosťoval na festivale Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch.

Bonzo Radványi
20/05/2020