Umrel Little Richard (1932 – 2020)

Skutočný Kráľ rock and rollu

V sobotu 9. mája umrel vo veku 87 rokov jeden z posledných velikánov rock and rollovej éry – americký spevák Little Richard. Hoci médiá vo všeobecnosti prisudzujú titul „King of rock and roll“ Elvisovi Presleymu, skutočným Kráľom rock and rollu bol práve Little Richard, vlastným menom Richard Wayne Penniman, ktorý rock and roll svojimi skladbami, originálnym speváckym prejavom a showmanstvom doslova definoval.

V sobotu 9. mája umrel Little Richard. Skutočný Kráľ rock and rollu!

Na rozdiel od Elvisa hral aj na klavíri a bol aj plodným autorom. Jediným jeho nedostatkom bola nesprávna farba pleti, ktorá v polovici 50-tych rokov, keď sa jeho kariéra začala, hrala vo vtedajších segregovaných Spojených štátoch nezanedbateľnú rolu.


Na hudobnej scéne sa presadil na jeseň roku 1955, keď sa singel s jeho vlastnou skladbou Tutti Frutti dostal nielen na 2. priečku v špecializovanom Rhythm & Blues rebríčku, ale aj na 17. miesto v celonárodnej hitparáde a predalo sa z neho milión kópií. V zápätí nato nasledoval ďalší miliónový hit Long Tall Sally a v priebehu nasledujúcich troch rokov Little Richard pokračoval dlhou sériou  úspešných skladieb ako Lucille, Good Golly Miss Molly, Rip It Up, Slippin´ And Slidin´, Jenny Jenny, Ready Teddy, Keep a-Knockin´, Ooh! My Soul, She´s Got It atď. Mnohé z nich sám zložil alebo bol ich spoluautorom.


Potom, čo popularita rock and rollu upadla, na chvíľu prestal vystupovať, stal sa kazateľom, nahrával gospelové platne, striedal obdobia pokusov o návrat na scénu so zabudnutím, no jeho hudba žila naďalej. Skladby Little Richarda sa rozleteli do celého sveta. Spievali ich nielen Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Eddie Cochran, Wanda Jackson, Bill Haley, Buddy Holly, Cliff Richard, Johnny Hallyday, Adriano Celentano a mnohí ďalší rock and rolloví speváci ale v 60-tych rokoch k nim pribudli najmä britské beatové skupiny na čele s The Beatles, ktorí boli predskokanmi na jeho britskom turné a Paul McCartney patril k jedným z jeho najväčších obdivovateľov a napodobovateľov.

V sobotu 9. mája umrel Little Richard. Skutočný Kráľ rock and rollu!

Jeho skladby sa objavovali aj v neskorších dekádach, a to nielen v podaní rock and rollových retro kapiel a spevákov, ale s obľubou ich hrali aj takí hviezdni interpreti ako John Lennon, Queen, Deep Purple, Bruce Springsteen, Creedence Clearwater Revival, Elton John, Status Quo, Slade, Suzi Quatro a ďalší. Mnohé z nich si našli miesto aj v repertoári slávnych bluesmenov či bluesrockerov. Spomeniem len mená ako Johnny Winter, James Cotton, Bob Margolin, Canned Heat, Jimmy Vaughan, The Legendary Blues Band, Mississippi John Hurt, Nine Below Zero, Chicken Shack, Fleetwood Mac atď. A zasa naopak, Little Richard spieval na svojich koncertoch aj celý rad bluesových štandardov ako Baby What You Want Me To Do, I´ve Got A Woman, It Hurts Me Too, Hound Dog, Blues After Hours, Good Morning School Girl, Shake Your Hips atď.


Charizmatický spevák, ktorý spoluvytváral novú eru v dejinách populárnej hudby, pravidelne koncertoval pre svojich verných fanúšikov ešte v prvej dekáde nového milénia a bol aj na turné po Európe. No potom sa dostavili zdravotné problémy, ktoré obmedzili jeho verejné účinkovanie a v septembri 2013 vo veku 81 rokov ohlásil svoj definitívny odchod zo scény.


Little Richard bol držiteľom mnohých prestížnych ocenení. V roku 1986 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy, v roku 1993 dostal cenu Grammy za celoživotné dielo a jeho album Here´s Little Richard a tri z jeho piesní, Tutti Frutti, Lucille a Long Tall Sally boli zasa uvedené do Grammy Hall of Fame. Nezabudli na neho ani bluesmeni, ktorí ho v roku 2015 uviedli do Bluesovej siene slávy. 9. mája 2020 odišla legenda, ktorá zostane navždy zapísaná v hudobnej histórii ako jedna z najväčších hviezd rock and rollu, odišiel búrlivák a skutočný Kráľ rock and rollu – Little Richard.

Bonzo Radványi
12/05/2020