Umrel legendárny basgitarista Tim Bogert

Budeš nám chýbať!

Mnohí speváci a inštrumentalisti, ktorí vynikli v 60. a 70. rokoch a vytvárali novú modernú hudbu, nielenže sa vytratili zo scény ale postupne odchádzajú na onen svet. Ostávajú po nich len spomienky v podobe starých platní a fotografií, prípadne nezabudnuteľných zážitkov z koncertov. Jednou z takýchto výrazných priekopníckych osobností bol aj americký basgitarista a vokalista Tim Bogert (1944 – 2021), ktorý umrel 13. januára vo veku 76 rokov po dlhom a márnom boji s rakovinou.

Umrel basgitarista Tim Bogert

Rodák z New Yorku s neodmysliteľnými okuliarmi a výzorom profesora sa stal známym v druhej polovici šesťdesiatych rokov ako člen psychedelickej skupiny Vanilla Fudge, ktorú dnešné hudobné encyklopédie radia medzi predchodcov art rocku, protometalu a pomp rocku. Skupina získala celosvetový úspech svojimi spomalenými verziami známych skladieb ako You Keep Me Hangin´ On, Ticket To Ride či People Get Ready. Bogert bol nielen dobrým vokalistom ale najmä inovatívnym hráčom na basovej gitare s výbornou technikou a svojským zvukom. Pri hre využíval skreslenie zvuku a nabústrovaný ostrý tón jeho Fender Precision sa stal vlastne jeho poznávacou značkou a ovplyvnil mnohých basgitaristov na celom svete.

Umrel basgitarista Tim Bogert

Priznám sa, že mňa táto hudba, aj keď pôsobivá, až tak veľmi neoslovila. No keď som potom počul prvý album kapely Cactus (1970), v ktorej Tim Bogert hral znova zo svojim „rytmickým dvojčaťom“ zo skupiny Vanilla Fudge, s bubeníkom Carmine Appiceom, išiel som do kolien. Spolu s bluesovým gitaristom Jim McCartym a spevákom a harmonikárom Rusty Dayom vytvorili neobyčajne údernú hudbu onálepkovanú ako blues rock, ale bolo to niečo viac. Ešte aj dnes, keď si vypočujem z ich prvej platne úvodnú verziu Parchman Farm, nádherný pomalý blues No Need To Worry alebo skladbu You Can´t Judge A Book By The Cover, zježia sa mi chlpy.


Trvalo vyše 40 rokov, kým som konečne mal to šťastie a počul som Cactus naživo v Bratislave. Hoci z pôvodnej zostavy tam hral už len bubeník a gitarista, aj napriek prvotnej nedôvere, ktorú mám voči „spomienkovým“ koncertom, bol som nadšený. Hudba bola perfektná a zo starých pánov sálala taká neuveriteľná energia, že na chvíľu omladli aj ich poslucháči.

Umrel basgitarista Tim Bogert

Ale vráťme sa do histórie. Tim Bogert a Carmine Appice, považovaní za jednu z najlepších rockových rytmík sveta, po nahraní štvrtého albumu skupinu Cactus opustili a roku 1972 vytvorili s anglickým gitaristom Jeff Beckom medzinárodnú superskupinu – power trio Beck, Bogart & Appice. Obaja boli výbornými spevákmi, a tak sa pri mikrofóne striedali. Ich spoločné hranie s Beckom trvalo relatívne krátko, iba dva roky. Boli na koncertnom turné v Európe, Japonsku a v USA a zanechali po sebe jeden štúdiový eponymný album a jeden živák Live in Japan. Oba vyšli v roku 1973.


Potom sa dvojica Bogert a Appice rozišla, aby sa neskôr stretala pri ďalších reunionoch v rozlične sa meniacich obsadeniach skupín Vanilla Fudge či Cactus. Tim Bogert v ďalších rokoch ako žiadaný štúdiový i koncertný sideman hral aj s mnohými bluesmenmi. Napríklad s legendárnym Bo Diddleym, s gitaristom Rickom Derringerom a čo sa málo vie, aj s bluesovým gitaristom a spevákom Walterom Troutom v triu Blue Thunder. A viete, kto bol tretím do partie? Bill Ward, bývalý bubeník Black Sabbath. Len škoda, že sa nezachovali žiadne nahrávky.

Umrel basgitarista Tim Bogert

Virtózny basgitarista hral aj s Bob Weirom zo skupiny Grateful Dead v jeho bočnom projekte Bobby and the Midnites. Roku 1977 sa stal členom britskej skupiny Boxer, bol s ňou na turné a nahral album Absolutely, na ktorý prispel tromi skladbami. Roku 1981 uzrel svetlo sveta jeho prvý sólový album Progressions, na ktorom predstavil svoju novú 8-strunovú basu. O dva roky neskôr nahral aj ďalší neveľmi úspešný sólový album Master´s Brew a potom sa na chvíľu pripojil znova k Vanilla Fudge. V nasledujúcich rokoch sa zúčastnil ďalších spoločných projektov s Carmine Appiceom, v ktorých sa na mieste frontmana postupne vystriedali japonský gitarista Char, bývalý spoluhráč Johnny Wintera Američan Rick Derringer či španielsky bluesový gitarista Javier Vargas.

Umrel basgitarista Tim Bogert

Tim Bogert hral istý čas aj s bluesrockovým triom Blues Mobile Band z Los Angeles a roku 2010 nahral s nimi album Blues Without Borders. O rok neskôr zasa nahral spolu gitaristom a spevákom Mike Oneskom a bubeníkom Emery Ceom z Blindside Blues Bandu tribute album s názvom Big Electric Cream Jam, na ktorom bol koncertný záznam s 10 skladbami od skupiny Cream.


V tom istom roku kvôli zraneniam, ktoré utrpel pri motocyklovej havárii, prestal koncertovať ale občas sa ešte objavil v štúdiu. Napríklad začiatkom roka 2014 hosťoval na albume Big Trouble Hard rockovej kapely Hollywood Monsters, v ktorej hral aj klávesák Don Airey z Deep Purple, za bicími sedel Carmineov mladší brat Vinny Appice a v jednej skladbe spieval bývalý spevák Iron Maiden Paul Di´Anno.

Umrel basgitarista Tim Bogert

Legendárny basgitarista bojoval v posledných rokoch s rakovinou, ktorá nemilosrdne dala 13. januára konečnú bodku za jeho životom. Jeho bývalý spoluhráč Jeff Beck napísal na svojej internetovej stránke: „Smutná správa o Timovej smrti. Spoločne sme sa delili o dobré chvíle na pódiu a naša spoločná práca obstála aj v skúške času. Jeho štýl bol úplne jedinečný, no nikdy nebol dostatočne ocenený. Miss you man.“ A chýbať bude aj nám všetkým.

Bonzo Radványi
17/01/2021