Umrel Larry Taylor (1942 – 2019)

Basgitarista legendárnej skupiny Canned Heat

V uplynulých dňoch si celý hudobný svet pripomínal 50. výročie legendárneho festivalu vo Woodstocku. Mnohí účastníci, ktorí tam vystupovali, sú už dávno na onom svete – Jimi Hendrix, Janis Joplin, Joe Cocker, Johnny Winter, Richie Havens, Paul Butterfield či Alvin Lee z britskej skupiny Ten Years After. Nežijú už ani Bob „The Bear“ Hite a Al „Blind Owl“ Wilson, dvaja hlavní protagonisti slávnej americkej skupiny Canned Heat, ktorej skladba Going Up The Country sa stala vo filmovom dokumente režiséra Michaela Wadleigha neoficiálnou hymnou Woodstocku.

Umrel Larry Taylor basgitarista skupiny Canned Heat

V pondelok 19. augusta sa k nim pridal aj ďalší originálny člen Canned Heat, basgitarista Larry Taylor. Rodák z New Yorku, ktorý mal medzi muzikantmi prezývku The Mole – Krtko, patril k najznámejším a k najžiadanejším majstrom svojho nástroja. A to nielen na bluesrockovej scéne. Ešte predtým ako spoluzakladal skupinu Canned Heat sa živil ako štúdiový hudobník a hral na nahrávkach skupiny Monkees. Neskôr bol členom kapely Johna Mayalla, s ktorým nahral celý rad albumov a jeho basu možno počuť aj na platniach takých rozdielnych umelcov ako Albert King, Sugarcane Harris, Rod Piazza, John Lee Hooker, Leo Kottke, Ry Cooder, JJ Cale, Tracy Chapman, Buddy Guy, Wanda Jackson, Kim Wilson, Mannish Boys, Ventures, Candye Kane, atď. V posledných rokoch bol členom kapely Toma Waitsa a nahral s ním viacero albumov.

Umrel Larry Taylor basgitarista skupiny Canned Heat

Larry Taylor, ktorý v júni oslávil už 77. narodeniny, sa chystal spolu s reformovanou skupinou Canned Heat vystúpiť aj na plánovanom festivale Woodstock 2019, no tri dni mieru a hudby, ako znel slogan pôvodného festivalu vo Woodstocku pred 50 rokmi, sa nepodarilo zorganizovať a festival sa nakoniec neuskutočnil. Ale kto vie, možno nejaká koncertná spomienka na Woodstock bola tam hore a Larry Taylor dostal pozvánku, aby tam spolu s bývalými spoluhráčmi zahral znova to svoje nekonečné boogie.

Bonzo Radványi
21/08/2019