Umrel Johnny Winter (1944 – 2014)

Jeden z najznámejších bluesových gitaristov na svete

Keď som čítal na internete správu o smrti Johnny Wintera, v prvom okamihu som tomu nechcel veriť. Myslel som si, že je to novinárska kačica – hoax. Veď ešte v sobotu vystupoval na známom rakúskom festivale Lovely Days vo Wiesene, kde zožal väčší úspech ako kapela Chicago či John Fogerty. Bohužiaľ smutná správa sa potvrdila. Veterán z Woodstocku, vynikajúci americký elektrický i akustický slide gitarista a výrazný spevák Johnny Winter umrel v stredu 16. júla v Zurichu vo Švajčiarsku. Umrel tak, ako žil – v plnom nasadení. Vo februári oslávil okrúhlu sedemdesiatku a vydal sa na následné narodeninové koncertné turné, ktoré sa mu stalo osudným. Smrť si prišla po neho len dva dni po jeho absolútne poslednom koncerte, ktorý sa uskutočnil v pondelok 14.7. na Cahors Blues Festivale vo Francúzsku.

Johnny Winter

Johnny Winter – Dom kultúry, Uherský Brod (13. mája 2008). Foto: Jan Karásek, MF DNES.

Johnny Wintera a jeho hudbu sme poznali prostredníctvom vinylových platní už od konca 60-tych rokov aj na Slovensku. Napriek všetkým fámam, ktoré o ňom kolovali – chorý, poloslepý albín, ktorý holdoval alkoholu, drogám i tetovacím salónom, bol natoľko považovaný za adepta smrti, že sme si na to v priebehu rokov zvykli a jeho smrť nás teraz skutočne prekvapila – Johnny Winter mal v sebe až zázračné množstvo energie. Tú pretavil do množstva vynikajúcich albumov a nezrátateľného počtu koncertov. Jeden z nich, a výborný, sa mi podarilo zažiť pred šiestimi rokmi v Uherskom Brode. Bol to skutočne obrovský zážitok a ja som mal dokonca šťastie prehodiť s ním v zákulisí aj niekoľko slov.

Odišla skutočná legenda svetovej hudobnej scény, bluesman par excellence a kým sa k nám dostane jeho nedávno dokončený posledný album Step Back, ktorý nahral spoločne s viacerými známymi hosťami a jeho vydanie je ohlásené na začiatok septembra, vypočujme si jeho vyznanie I´m A Bluesman z rovnomenného albumu z roku 2004.

Bonzo Radványi
Júl 2014