Z USA prišla smutná správa o smrti známeho bluesového klavíristu a speváka Henry Graya. 95-ročný originálny predstaviteľ a spolutvorca povojnovej bluesovej scény v Chicagu, ktorý hrával s takými velikánmi ako Howlin´ Wolf, Muddy Waters či B.B.King, umrel v pondelok 17. februára v Baton Rouge. Už roku 2017 sa ako 92-ročnýsa dostal do rúk lekárom kvôli miernemu infarktu a pľúcnej operácii, no napriek tomu čoskoro hral ďalej spolu so svojou kapelou Henry Gray and the Cats. Až rapídne zhoršujúci zdravotný stav a vysoký vek ho donútili na jeseň minulého roku stiahnuť sa zo scény a prerušiť svoje nepretržité, vyše 7 dekád dlhé vystupovanie. V októbri sa uskutočnil špeciálny benefičný koncert v Baton Rouge, na ktorom vystúpili Kenny Neal, Lil’ Ray Neal, Chris Thomas King, Larry Garner, Smokehouse a Mamie Porter a výťažok z neho šiel na náklady spojené s jeho liečením a opaterou v hospici.
Henry Gray bol jedným z posledných žijúcich aktívnych hudobníkov, ktorý zažil zlaté časy chicagskej bluesovej scény. Rodák z Louisiany sa krátko po vojne prisťahoval do Chicaga, kde nielenže strávil dlhých 12 rokov ako člen kapely Howlin´ Wolfa, ale uplatnil sa aj ako žiadaný štúdiový hráč pre Chess Records. Jeho klavír môžeme počuť na nahrávkach mnohých známych bluesmenov, ktorých mená akoby vyskočili z encyklopédie Blues Who Is Who – Jimmy Rogers, Little Walter, Muddy Waters, Sonny Boy Williamson II., Koko Taylor, Otis Rush, Homesick James, Billy Boy Arnold, Johnny Shines, Buddy Guy, James Cotton, Jimmy Reed atď. Hral aj s Elmore Jamesom práve v ten večer, keď „Kráľ slide gitary“ dostal počas vystúpenia srdečný infarkt a umrel.
Roku 1968 sa vrátil do Baton Rouge, aby pomohol matke s rodinným businessom na rybacom trhu. No hrať neprestal. Práve naopak. Nielenže pravidelne hrával v tamojších kluboch ale v nasledujúcich dekádach často vystupoval na tých najväčších bluesových festivaloch v USA, cestoval po svete a často hosťoval aj na európskych pódiách. Mimochodom hral aj na narodeninovej párty Micka Jaggera v Paríži, keď leader skupiny The Rolling Stones slávil 55. narodeniny.
Henry Gray nebol len interpretom ale aj plodným skladateľom. Na svojom konte má skoro 60 sólových albumov, za ktoré bol 6 x nominovaný na cenu Blues Music Awards v rozličných kategóriách vrátane Najlepší album tradičného bluesu. Roku 2017 nahral posledný z nich, ktorý nazval podľa svojho veku „92“. V tom istom roku bol uvedený aj do Bluesovej siene slávy (Blues Hall of Fame).
U nás sme mohli Henry Graya zažiť len prostredníctvom 7- dielneho televízneho seriálu „The Blues“ režiséra Martina Scorseseho a ešte vo veľmi zaujímavom, dvakrát na cenu Grammy nominovanom dokumentárnom DVD / CD projekte Kenny Wayne Shepherda „10 Days Out: Blues from the Backroads“, na ktorý Gray prispel verziou skladby Red Rooster.
Bonzo Radványi
24/02/2020