Umrel gitarista Litlle Charlie Baty

Nenahraditeľná strata pre bluesovú scénu

Americkú hudobnú scénu postihla ďalšia veľká strata. V sobotu 7. marca umrel vo veku 66 rokov americký bluesový gitarista Charlie Baty, pre fanúšikov známejší ako Little Charlie. S kapelou Little Charlie & the Nightcats, ktorú založil roku 1976 spoločne so spevákom a harmonikárom Rick Estrinom, patril k najznámejším a najúspešnejším predstaviteľom west coast bluesu v USA. Dokumentuje to desiatka výborných albumov, vrátane albumu Night Vision z roku 1993 so skladbou My Next Ex-Wife, ktorá bola vyhlásená za pieseň roka a priniesla kapele prestížnu cenu W.C.Handy Award. Mimochodom, všetky albumy vyšli u známej firmy Alligator Records.

Umrel gitarista Litlle Charlie Baty

V roku 2008 Little Charlie kapelu opustil s tým, že už má dosť neustáleho cestovania. Na jeho miesto nastúpil gitarista Kid Andersen a pod vedením Ricka Estrina kapela pokračuje úspešne naďalej ako Rick Estrin & the Nightcats. Čo sa týka Little Charlieho, ten gitaru na klinec nezavesil. Pravdepodobne hlavným dôvodom jeho odchodu bolo, že štýlová škatuľka, v ktorej sa hudba kapely pohybovala, ho dosť obmedzovala a bez nej sa mohol posunúť viac smerom k jazzu a swingu. Samozrejme nezanevrel ani na blues. Hosťoval na albume Bluelisted kanadského gitaristu J.W. Jonesa a v nasledujúcich rokoch hral s ním aj na viacerých veľkých bluesových festivaloch, vrátane Piazza Blues Bellinzona vo Švajčiarsku. Takisto sa ako špeciálny hosť zúčastnil nahrávania live CD – Remembering Little Walter venovaného pamiatke legendárneho chicagskeho harmonikára a speváka.

Umrel gitarista Litlle Charlie Baty

Okrem toho spolu s harmonikárom Mark Hummelom a gitaristom a spevákom Anson Funderburghom z Texasu vytvoril projekt s názvom Golden State / Lone Star Revue, s ktorým v rokoch 2012 až 2016 pravidelne vystupoval a nahral aj dve CD. Koncom roka 2006 sa začal venovať jazzovo zameranému Organ Grinder Swing Projectu, s ktorým nahral kritikou veľmi oceňovaný album Skronky Tonk. Neskôr bol na turné s Nick Moss Bandom, hosťoval na viacerých albumoch speváka a hráča na chromatickú harmoniku Big Harp Georgeom zo San Franciska a takisto ako žiadaný hosť hral na turné s kapelou Sugar Ray and the Bluetones. Zúčastnil sa aj nahrávania jej nového, na máj ohláseného albumu Too Far from the Bar, ktorý produkoval Duke Robillard a mal ísť s ňou v tomto roku aj na koncertné turné do Európy.

Umrel gitarista Litlle Charlie Baty

Ako z predchádzajúcich riadkov vidno, Little Charlie nezaháľal a až do svojho nečakaného odchodu do bluesového neba sa naplno venoval tomu, čo mal najradšej – hudbe. Čo bolo príčinou smrti tohto gitarového mága sa nikde neuvádza.

Bonzo Radványi
09/03/2020