Umrel Franta Javůrek (1958 – 2015)

Smútok vo svete rezofonických gitár

Vo štvrtok 19. februára v Prahe umrel po ťažkej chorobe zakladateľ a šéf firmy Amistar, Ing. František Javůrek. Hudobný svet stratil v jeho osobe nielen výborného muzikanta, hráča na mandolínu ale najmä konštruktéra a jedného z najväčších výrobcov kovových ale i drevených rezofonických gitár v Európe. A my sme stratili dlhoročného priateľa, veľkého priaznivca a podporovateľa trnavského Dobrofestu a nositeľa Ceny Johna Dopyeru.

Franta-Javurek-Ceska-Dobra

Zakladateľ a šéf firmy Amistar, ktorej rezofonické gitary sú známe na celom svete, prehral boj so zákernou rakovinou. Ako to bolo v jeho povahe, nevzdával sa, bojoval až do konca a nezmierený s osudom ešte v decembri hovoril o nových plánoch a nových modeloch gitár. Iróniou osudu umrel práve v deň, keď česká televízia priniesla krátky dokument „Česká Dobra“ o ňom a jeho gitarách. Bolo to vlastne naše posledné stretnutie s ním. No hoci sa Franta, ako sme ho všetci volali, naveky odmlčal, jeho gitary ešte dlho budú hovoriť za neho a prinášať radosť muzikantom a ich poslucháčom na celom svete.

Javurek-Franta

Pamiatku tohto výnimočného človeka si pripomenieme aj my na Slovensku, a to nielen slovami ale najmä tónmi rezofonických gitár, ktoré zaznejú v sobotu 7. marca na malom Dobrofeste v Trnave.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi
Február 2015