Umrel Lonnie Brooks (1933 – 2017)

Jeden z posledných velikánov chicagského bluesu

Americkú bluesovú scénu postihla ďalšia veľká strata. V noci z 1. na 2. apríla umrel v Chicagu gitarista a spevák Lonnie Brooks. Mal 83 rokov. Bol to jeden z posledných velikánov chicagského bluesu.

V noci z 1. na 2. apríla umrel v Chicagu gitarista a spevák Lonnie Brooks

Narodil sa ako Lee Baker Jr. v Louisiane, kde svoju hudobnú kariéru naštartoval ako Guitar Jr. Keď sa začiatkom 60. rokov presťahoval do Chicaga, zistil, že na tamojšej scéne už vystupuje iný bluesman s týmto menom. Preto si zvolil nový umelecký pseudonym – Lonnie Brooks. Keďže si z Louisiany priniesol prvky swamp music a zydeco, veď okrem iných hral aj v kapele kráľa zydeco music Cliftona Cheniera, celkom prirodzene dotváral nimi elektrický Chicago blues a touto kombináciou sa mu podarilo vytvoriť originálny štýl hry, ktorému niektorí hudobní kritici dali nálepku voodoo blues. Lonnie Brooks sa presadil aj ako autor. Ešte v Louisiane mal niekoľko regionálnych hitov ako Family Rules, Made in the Shade a The Crawl (posledné dva neskôr nahrali the Fabulous Thunderbirds) a v Chicagu k nim pridal celý rad ďalších, medzi nimi skladby ako Bayou Lightning, Hot Shot či Lone Star Shootout, ktore sa dnes považujú za klasiku. V Chicagu sa stal populárnym nielen ako sólista ale aj ako žiadaný sideman sprevádzal iných umelcov na platniach i koncertoch. Medzi nimi napríklad aj Jimmyho Reeda.

Preto si zvolil nový umelecký pseudonym - Lonnie Brooks

Od roku 1969, keď nahral svoj prvý sólový album Broke an’ Hungry pre Capitol Records, do jeho diskografie pribudlo dvanásť ďalších, z ktorých väčšina vyšla u známej bluesovej firmy Alligator Records. Vždy usmievavého majiteľa pôsobivého a výrazného hlasu s neodmysliteľným kovbojským klobúkom na hlave obľubovali fanúšikovia na celom svete najmä pre jeho elektrizujúce gitarové sóla. Hoci často vystupoval aj v Európe, zastávky jeho koncertných turné sa našim končinám zďaleka vyhli, a tak sme Lonnieho Brooksa mohli „zažiť“ len prostredníctvom jeho nahrávok, prípadne vidieť na filmovom plátne vo filme Blues Brothers 2000.

Lonnie Brooks, ktorého roku 2010 uviedli do Bluesovej siene slávy

Lonnie Brooks, ktorého roku 2010 uviedli do Bluesovej siene slávy (Blues Hall of Fame) a na jeho počesť vyhlásil primátor Chicaga 12. jún roka 2012 za Lonnie Brooks Day, zanechal po sebe dvoch synov – Ronnieho a Waynea. Obaja idú v šľapajách svojho slávneho otca a sú z nich renomovaní bluesoví gitaristi a speváci, i keď starší z nich, Ronnie Baker Brooks, skromne priznáva: „Otec ma naučil všetko, čo viem, no nie všetko, čo vedel on.

Bonzo Radványi
Apríl 2017