Tony Bigmouth Pearson na IBC 2020

Ako bolo v americkom Memphise a pozvánka do Los Angeles

Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson reprezentoval Slovensko v americkom Memphise na 36. ročníku prestížnej celosvetovej súťažnej prehliadky bluesových kapiel International Blues Challenge, ktorá sa konala od 26. januára do 2.februára 2020.

Tony Bigmouth Pearson na International Blues Challenge 2020 v Memphise

International Blues Challenge zastrešuje organizácia The Blues Foundation, ktorá spája približne 180 bluesových organizácií (Blues Society) celosvetovo. Pridružené bluesové organizácie usporadúvajú regionálne súťaže, ktorých víťazi reprezentujú na International Blues Challenge. Súťaž sa koná každoročne v bluesových kluboch pozdĺž historickej Beale Street v centre Memphisu. Tohto roku sa prezentovalo viac než 230 hudobných zoskupení (700 hudobníkov), ktorí súťažili v dvoch kategóriách: sólo/duo a kapely.

Tony Bigmouth Pearson na International Blues Challenge 2020 v Memphise

Podujatie bolo obohatené aj sprievodnými programami: showcase, prednášky a workshopy, ako napríklad workshop držiteľa ceny Grammy, nestora bluesovej hudby Bobby Rusha, workshopy pre spevákov, hráčov na akustickú a elektrickú gitaru a taktiež hráčov na ústnu harmoniku. Zúčastneným sa naskytla príležitosť aj na stretnutie sa a výmenu názorov a skúseností s veľkými menami bluesovej branže z celého sveta. International Blues Challenge je excelentnou platformou pre organizátorov a muzikantov, je to skvelá príležitosť pre vybudovanie kontaktov s hudobnými profesionálmi zo zámoria, Európy ba dokonca aj Ázie.


Slovensko na tomto významnom podujatí reprezentoval spevák a gitarista Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson, ktorý pred rokom účinkoval aj na celoeurópskej súťažnej prehliadke European Blues Challenge 2019 na portugalských Azorských ostrovoch. Jeho cieľom bolo prezentovať autorskú tvorbu v kolíske bluesu, nazbierať cenné skúsenosti a nadviazať nové kontakty. Štefan Uhriňák sa v Memphise pred publikom prezentoval trikrát.

Tony Bigmouth Pearson na International Blues Challenge 2020 v Memphise

Prvý krát v rámci International Showcase a dvakrát na pódiu prestížneho Club 152 na Beale Street, kde hrávajú pravidelne aj bluesoví velikáni svetového formátu. V konečnom dôsledku môžeme účinkovanie projektu Tony Bigmouth Pearson zhodnotiť pozitívne, keďže v silnej konkurencii bol schopný zaujať svojim vystúpením a dostal pozvanie účinkovať v americkom Los Angeles, CA! Víťazom kategórie kapely sa stalo Horojo Trio z kanadskej Ottawy. Prvenstvo v kategórii sólo/duo si odniesol Hector Anchondo, ktorý zastupoval Blues Society of Omaha.


Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson je zatiaľ druhým hudobníkom zo Slovenska, ktorému sa na International Blues Challenge v Mempise podarilo dopracovať. Ako prvému sa to podarilo Ľubošovi Beňovi, ktorý má neustále dve želiezka v bluesovom ohni, účinkoval v Memphise už aj nielen ako hudobník, ale aj ako člen poroty.

Tony Bigmouth Pearson na International Blues Challenge 2020 v Memphise

Viacerí organizátori podujatia sa vyjadrili, že by uvítali, ak by sa na International Blues Challenge zúčastňovali hudobníci z viacerých európskych krajín, vrátane aj Slovenska, častejšie. Z východoeurópskych krajín sa na tejto prestížnej súťažnej prehliadke zúčastnil skromný počet interpretov. Okrem zástupcu Slovenska sa objavili len muzikanti z Chorvátska, duo Hele&Hutch a kapela Bluzy Threesome. Krajiny západnej Európy mali na druhej strane veľmi silné zastúpenie v oboch kategóriách. Úprimne dúfame, že na účinkovanie Štefana Uhriňáka alias Tony Bigmouth Pearsona v Memphise budú úspešne nadväzovať aj ďalší slovenské bluesoví interpreti a tým pádom bude slovenská hudobná scéna reprezentovaná v americkom Memphise aj v blízkej budúcnosti.


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a podporilo Hudobné centrum.

FPU a Hudobné centrum Slovakia

Veľká vďaka patrí Ľubošovi Beňovi, predsedovi asociácie SLOVAKBLUES a Spectaculum Production – Saša Pastorková.

Bluesmusic
21/02/2020