Tommy Emmanuel vydal nový album Accomplice One

Potešil priaznivcov country & blues

Austrálsky gitarista Tommy Emmanuel, ktorý patrí medzi absolútnu svetovú špičku, je známy najmä komplexným gitarovým fingerpicking štýlom a používaním perkusívneho spôsobu hry. Jeho koncerty sú plné energie a excelentnej gitarovej techniky, o čom sa mohli presvedčiť aj slovenskí poslucháči na jeho bratislavských koncertoch v rokoch 2009 a 2010.

Austrálsky gitarista Tommy Emmanuel vydal album Accomplice One

V januári tohto roku vyšiel ďalší album tohto rodáka zo Sydney. Nesie názov „Accomplice One“ a určite poteší nielen fanúšikov virtuóznej gitarovej hry samotného Tommy Emanuela ale aj priaznivcov americkej country & bluesovej hudby. CD obsahuje skladby, ktoré Emmanuel nahral spoločne ako duety s takými známymi umelcami ako Mark Knopfler, Ricky Skaggs, Rodney Crowell, Jerry Douglas, Jason Isbell, Amanda Shires a David Grisman.

Austrálsky gitarista Tommy Emmanuel vydal album Accomplice One

Práca s najlepšími umelcami, ktorých poznám, je pre moju hudbu najväčšou inšpiráciou a pre mňa veľkou cťou,“ hovorí Tommy Emmanuel. „Chcel som nahrať album s duetami, ktoré odzrkadlia moju lásku k rôznym hudobným žánrom, výzvu súvisiacu s prearanžovaním klasických piesní i ochotu zdieľať s ostatnými hudobníkmi zábavu spojenú s improvizáciou.


Pozrite si video k skladbe „Deep River Blues„, ktorú preslávil známy americký gitarista a spevák Doc Watson. Tommy Emmanuel ju naspieval spolu s country spevákom a gitaristom Jasonom Isbellom.

Trvalo mi 2 roky, kým som album nahral a som naň to veľmi hrdý. Na tomto albume je veľa skvelých momentov, ktoré skutočne milujem. Jednou z mojich najobľúbenejších z nového albumu je pieseň „You Don’t Want To Get You One of Those“, ktorú som nahral s Markom Knopflerom. Keď som sa Markovi zmienil o hosťovaní na mojom albume, povedal mi, že bude veľmi rád, ale musí to byť jedna z jeho piesní a nič z toho rýchleho materiálu. Hneď som súhlasil, pretože milujem všetky jeho skladby. Posadili sme sa s našimi akustickými gitarami a on mi zaspieval spomínanú skladbu. Je to skvelá pieseň. Nahrali sme ju spoločne naživo ako na koncerte, gitary i spev naraz v tej istej miestnosti. Zámerne sme ju ponechali jednoduchú, nič sme dodatočne nedohrávali a ani sme sa nepokúšali ju vyleštiť. Bola to pre mňa skvelá skúsenosť byť riadený takým dokonalým umelcom ako je Mark„, hovorí Tommy Emmanuel.

Tu je zoznam skladieb a mená umelcov, s ktorými Tommy Emmanuel nahrával nový album Accomplice One:

1. Deep River Blues with Jason Isbell
2. Song and Dance Man with Ricky Skaggs
3. Saturday Night Shuffle with Jorma Kaukonen & Pat Bergeson
4. Wheelin’ & Dealin’ with J.D. Simo and Charlie Cushman
5. C-Jam Blues with David Grisman & Bryan Sutton
6. (Sittin’ On) Dock of the Bay with J. D. Simo
7. Borderline with Amanda Shires
8. You Don’t Want To Get You One of Those with Mark Knopfler
9. Keepin’ It Reel with Clive Carroll
10. Looking Forward To The Past with Rodney Crowell
11. Purple Haze with Jerry Douglas
12. Rachel’s Lullaby with Jake Shimabukuro
13. Djangology with Frank Vignola and Vinny Raniolo
14. Watson Blues with David Grisman and Bryan Sutton
15. Tittle Tattle with Jack Pearson
16. The Duke’s Message with Suzy Bogguss (lyrics written by Anthony Snape)

Ľuboš Beňa
Apríl 2018