Tohtoročné bluesové novinky 2.

Druhá časť prehľadu bluesových albumov, ktoré vyšli v roku 2016

Aktuálne informácie o bluesových novinkách v našich printových médiách nenájdete a po skončení relácie Bluesnenie už ani v rádiu. Preto som pre fanúšikov bluesovej hudby pripravil malý prehľad zaujímavých bluesových albumov, ktoré vyšli v tomto roku.

Tohtorocne-bluesové-novinky-1

Ani máj nebol výnimkou a priniesol nové cédečká či platne, ktoré stoja za vypočutie. V prvom rade to bol nový sólový album Erica Claptona I Still Do. Legendárny gitarista to ešte stále vie a jeho novinka aj napriek nie veľmi peknej fotografii na obale potešila svojim bluesovým obsahom. Okrem dvoch vlastných piesní Slowhand ponúka verzie skladieb od Leroy Carra, Skipa Jamesa, Roberta Johnsona a nechýbajú ani dve od JJ Calea.

Tohtorocne-bluesové-novinky-2

Začiatkom mája vyšiel aj druhý album americkej kapely The Rides – Pierced Arrow. V tejto americkej viacgeneračnej superskupine sa zišla trojica slávnych – Stephen Stills, Kenny Wayne Shepherd a Barry Goldberg, ktorých doplňuje veľmi funkčná rytmika dvojice Chris Layton (bývalý spoluhráč Steve Ray Vaughana) – bicie a Kevin McCormick – basa. Nemal by som zabudnúť ani na dvojalbum Live: That Hot Pink Blues Album gitaristu a speváka Kevina Moorea alias Keb Mo s nahrávkami z jeho minuloročného koncertného turné po USA a na ambiciózny projekt, 3 CD set s názvom Trilogy, od srbskej speváčky a gitaristky Any Popovic, jednej z mála európskych bluesových umelcov, ktorej sa podarilo preraziť aj v Amerike. Keď toto píšem, je už v prvej desiatke bluesového rebríčka Billboardu.

ALCD 127/28

V júni by sa malo objaviť na trhu aj výberové dvojcédečko Alligator Records 45th Anniversary Collection, ktorým si známe vydavateľstvo pripomenie 45. výročie svojej existencie. Nebudú na ňom chýbať veľké mená ako Koko Taylor, Albert Collins, Luther Allison, Hound Dog Taylor, James Cotton, Carey and Lurie Bell, Johnny Winter ale i zástupcovia súčasnej bluesovej generácie ako Shemekia Copeland, Moreland & Arbuckle či Selwyn Birchwood. Ja osobne sa ešte teším na dvojcédečko Live In Amsterdam znovazrodeného gitaristu a speváka Waltera Trouta, ktoré má výjsť niekedy v júni a na CD so sľubným názvom The Country Blues od jedného z najlepších amerických dobristov Roba Ickesa.

Tohtorocne-bluesové-novinky-4

Okrem spomínaných noviniek sa v prvých mesiacoch tohto roku objavil na trhu aj celý rad zaujímavých historických nahrávok z koncertov. Spomeniem len album John Mayall´s Bluesbreakers – Live in 1967, vol.2, z čias keď s Mayallom hral Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood, ktorí sa krátko na to osamostatnili a preslávili pod názvom Fleetwood Mac. Cédečko so živými nahrávkami „otca britského bluesu“ z londýnskych klubov je aj napriek neveľmi dobrej zvukovej kvalite zaujímavé najmä pre našincov – pamätníkov, teda pre fanúšikov z našich končín, ktorí v oných časoch mohli o koncerte Johna Mayalla len snívať.

Tohtorocne-bluesové-novinky-5

Z januára toho istého roku pochádza aj ďalšie spomienkové cédečko, ktoré prináša nahrávky legendárneho Muddy Watersa z jeho vystúpenia v kanadskom Montreale: Muddy Waters – Hoochie Coochie Man: Live At The Rising Sun Celebrity Jazz Club. Nemenej zaujímavú spomienku ponúka aj CD The Paul Butterfield Blues Band – Got a Mind to Give Up Living, ktoré obsahuje 50 rokov staré nahrávky z koncertu dnes už nebohého harmonikára a jeho kapely v Unicorn Coffee House v Bostone.

Tohtorocne-bluesové-novinky-6

Samozrejme, je toho oveľa viac, veď každý týždeň vychádzajú desiatky nových titulov a to nielen v bluesovej kolíske, v USA ale na celom svete. U nás na Slovensku sa v tomto roku na bluesovej scéne objavilo zatiaľ len jedno nové, zato výborné CD, ktoré si vlastným nákladom vydala skupina Kiero Grande z Veľkého Kýru pri Nitre. Jeho recenziu si môžete prečítať na našej stránke.

Bonzo Radványi
Jún 2016