Rolling Stones na poštových známkach

Potešenie pre fanúšikov i pre filatelistov

Pred niekoľkými dňami prišla spoza Lamanšského kanála správa o chystanom vydaní špeciálnej série poštových známok venovanej legendárnej skupine The Rolling Stones. Kompletná séria bude obsahovať 12 známok so zábermi z rozličných koncertných vystúpení, ktoré skupina absolvovala počas svojej neuveriteľne dlhej kariéry a nebudú chýbať ani repliky historických plagátov k ich svetovým koncertným turné.

The Rolling Stones na poštových známkach

Séria zúbkovaných poštových miniatúr vychádza práve v jubilejnom roku, keď si skupina pripomína 60. výročie jej prvého vystúpenia pod názvom The Rolling Stones. Spomínaná koncertná premiéra sa uskutočnila v Marquee klube v Londýne 12. júla 1962, no na nových známkach sa objavia jednotlivo či spoločne zobrazení len členovia súčasného obsadenia kapely – spevák Mick Jagger, gitaristi Keith Richards a Ronnie Wood a bubeník Charlie Watts, ktorý umrel v auguste minulého roka.


Pôvodná zostava s dnes už nebohým gitaristom Brianom Jonesom a s basistom Billom Wymanom, v ktorej The Rolling Stones nahrali svoje slávne skladby ako Satisfaction, Paint It Black, Get Off Of My Cloud, Ruby Tuesday, Jumpin´ Jack Flash a množstvo ďalších, chýba. Chýba aj nástupca Briana Jonesa, gitarista Mick Taylor, s ktorého gitarou sú neodmysliteľne spojené slávne albumy Let It Bleed, Sticky Fingers, Exile On Main Street či It´s Only Rock ´n Roll.

The Rolling Stones na poštových známkach

Britská kráľovská pošta ohlásila vydanie novej známkovej série na 20. januára 2022. The Rolling Stones sa takto zaradia ku slávnym britským rockovým skupinám The Beatles, Pink Floyd a Queen, ktorým sa dostalo podobnej pocty v minulých rokoch. Okrem nich sa na britských známkach objavili aj Elton John, David Bowie a Paul McCartney. Skupina The Rolling Stones sa dodnes hrdo hlási k svojim bluesovým koreňom, o čom svedčí celý rad bluesových štandardov v jej koncertnom repertoári i na platniach, vrátane albumu Blue & Lonesome z pred piatich rokov.

The Rolling Stones na poštových známkach

Ja len pripomeniem, že The Rolling Stones boli a ešte stále sú jedinou kapelou v histórii, ktorej sa podarilo dobyť vrchol britského singlového hitrebríčka bluesovou skladbou, nádhernou verziou bluesovej klasiky Little Red Rooster od Willie Dixona. To sa nepodarilo žiadnemu bluesmanovi pred nimi, ani po nich.


A filatelistom, ktorí majú radi The Rolling Stones, odporúčam nazrieť nielen do známkových katalógov pre nás takých exotických štátov ako sú Guinea-Bisau, Burundi, Kongo, Togo, São Tomé et Príncipe alebo Rwanda ale aj susedného Rakúska, kde všade sa „Kotúľajúce kamene“ objavili na poštových známkach.

The Rolling Stones na poštových známkach The Rolling Stones na poštových známkach The Rolling Stones na poštových známkach The Rolling Stones na poštových známkach

Bonzo Radványi
16/01/2022