The Butchers na Suwalki Blues festivale 2016

Zážitky Slovákov z najväčšieho poľského bluesového festivalu

Rád by som sa s vami podelil o naše zážitky zo Suwalki blues festivalu, na ktorom sme mali možnosť vystúpiť s našou kapelou The Butchers.

The-Butchers-Suwalki-Blues-Festival-2016-1

V novembri roku 2015 sme napísali mail na rôzne festivaly v Poľsku. Nečakali sme vôbec odpoveď, ale chceli sme skúsiť šťastie. V priebehu týždňa prišla správa práve zo Suwalki blues festivalu, môžeme ísť hrať. Musím sa priznať, na začiatku som ani netušil, že o aký veľké podujatie ide. Boli sme nadšený, dostali sme možnosť zahrať si na jednom z najväčších bluesových festivalov v Poľsku.

The-Butchers-Suwalki-Blues-Festival-2016-1

Mesiace bežali a zrazu bol 8ho júla. Prišiel čas vyraziť na našu doposiaľ najdlhšiu cestu. Skoro ráno sme nasadli do auta aby sme do noci zdolali 1000 kilometrov. Do Suwalki sme dorazili okolo 22:30, po 16 hodinovej ceste. Nasledovalo srdečné privítanie, vybavenie papierov a odvoz na miesto kde sme boli ubytovaný. Rád by som vyzdvihol Paulinu Malinowsku, ktorá nás mala na starosti, starala sa o nás a zabezpečila nám všetko aby sme sa cítili čo najlepšie. Po celo dňovej ceste sme boli maximálne vyčerpaný, zaspali sme bez problémov.

Slovenská blues-rocková kapela The Butchers účinkovala na Suwalki Blues Festivale 2016 v Poľsku. Slovenská blues-rocková kapela The Butchers účinkovala na Suwalki Blues Festivale 2016 v Poľsku.

Na Suwalki blues festivale sme hrali 9 júla, v sobotu v reštaurácií Na Starówce. Hrali sme ráno od 11:00 do 13:00 v rámci programu blues breakfest a nasledovné večer od 23:00 do 1:00, po hlavných koncertoch. Do festivalu bolo zapojené celé mesto, na hlavnom námestí boli hlavné pódiá, kde vystupovali svetové hviezdy. Ráno, poobede a po hlavných koncertoch sa hralo v rôznych kluboch. Suwalki žilo bluesom 24 hodín.

V priestoroch Na Starówce nás čakal profesionálne vybavené pódium, s profesionálnym zvukárom. Našim zvukovým technikom bol Adrian, ktorý bol veľmi priateľský a urobil všetko pre to aby sme zneli dobre. Hneď ráno sa nám podarilo stretnúť aj s jedným z organizátorov s Bogdanom Topoľským, ktorý nás hneď srdečne uvítal a opýtal sa či je všetko v poriadku. Bol to veľmi príjemný pocit ako sa o nás títo ľudia starali. Nebolo to iba o tom aby sme to odohrali a išli domov, im záležalo na tom aby sme dali dobrý výkon a aby sme sa cítili dobre.

Slovenská blues-rocková kapela The Butchers účinkovala na Suwalki Blues Festivale 2016 v Poľsku. Slovenská blues-rocková kapela The Butchers účinkovala na Suwalki Blues Festivale 2016 v Poľsku.

Ranný koncert dopadol vynikajúco. Poľské publikum bolo veľmi vďačné, ľudom sa veľmi páčila naša hudba. Na Starówce sa postupne zapĺňalo a potlesky po jednotlivých pesničkách boli čoraz hlasnejšie. Po koncerte k nám prišli ľudia z obecenstva, fotili sa s nami, pýtali si CDčka a podpisy. Bol to super pocit, ako si tunajší ľudia cenili naše vystúpenie.

The-Butchers-Suwalki-Blues-Festival-2016-2

Po koncerte nasledoval oddych, obed, kúpenie krowiek, ďalší oddych a večera. Pred večerným koncertom sme mali možnosť sa pozrieť na hlavné pódium a pozrieť si pár vystúpení. O 21:00 sme už boli znovu v reštaurácií pri našom pódiu, začali sme sa pripravovať na večerný koncert. O 23:00 ľudia začali prichádzať, miesto sa postupne zaplňovalo. Trvalo istý čas kým sa obecenstvo rozhýbalo, ale nakoniec ľudia začali tancovať najprv vzadu a po čase už pri pódiu. Naše vystúpenie sa ukončilo o 1:00, nasledovali ďalšie fotky, podpisy a rozprávanie s ľuďmi. Poľské obecenstvo bolo strašne vynikajúce, veľmi si cenili živú hudbu.

The-Butchers-Suwalki-Blues-Festival-2016-1

Zľava: Andrej Jošt, Tomi Bartha, Bogdan Topolsky, Paulina Malinowska, Adrian, János Hushegyi, András Hushegyi.

Festival sa však ešte neskončil, po klubových koncertoch nasledovalo jedno obrovské jam session v hlavnom klube Rozmarino. Bohužiaľ tam sme už nešli, lebo ráno nás čakala dlhá cesta domov. Po piatich hodinách spánku a raňajkách sme vyrazili. Každý z nás mal úsmev na tvári.  Na koniec by som chcel dodať, že strašne si vážime, že sme mohli vystúpiť na takomto úžasnom festivale. Poľské publikum je jav, ktorý na Slovensku nájde hudobník zriedkavo. Bol to dobrý pocit, že sú krajiny, kde živá hudba má stále svojich fanúšikov. Veľmi dúfame, že sa nám podarí ešte hrať v Poľsku, bolo by dobré sa tam vrátiť.

András Hushegyi
Júl 2016