The Butchers a vianočné trhy v Pieštanoch

Bluesrockový Mikuláš

Prečo by som sama sebe nedala hudobný mikulášsky darček? V piatok 6. decembra 2019 som sa vybrala do Piešťan na koncert šamorínskej bluesrockovej kapely The Butchers. Keďže koncert sa konal vonku, v rámci vianočných trhov, poriadne som sa naobliekala. Vravela som si, že kapela hádam zahrá svoju pesničku In Love With Fire (Zamilovaní do ohňa) a všetci sa zohrejeme.

The Butchers na piešťanských vianočných trhoch 2019

Cesta vlakom do Piešťan mala (nielen) pre mňa adrenalínovú príchuť, pretože v Leopoldove sa pokazil rušeň. No akoby zázrakom sa ho asi za 20 minút podarilo opraviť. Asi zaúradoval sv. Mikuláš. Na vianočných trhoch na Námestí slobody som videla záver predstavenia pre deti s Mikulášom, anjelom a čertom, a tiež ohňostroj, ktorý jedna staršia pani okomentovala, že tie delobuchy by aj hluchému vrátili sluch. Okolo niekoľkých stánkov sa motala pestrá spoločnosť ľudí a keď som sa pristavila, po chvíli som už intenzívne cítila chlad.

The Butchers na piešťanských vianočných trhoch 2019

Koncert The Butchers sa začal o 18.30 hod. Kapela vystúpila v zostave: András „Husi“ Hushegyi – gitara, spev, János „Johnny“ Hushegyi – gitara, spev, Tomi Bartha – basová gitara a Attila „Atee“ Mucha – bicie. Frontman András Hushegyi energicky privítal všetkých prítomných. Zdôraznil, že zahrajú príjemnú bluesrockovú hudbu, aby si poslucháči mohli zatancovať a zohriať sa.

The Butchers na piešťanských vianočných trhoch 2019

Prvou skladbou koncertu bola Unchain My Heart, ktorú preslávili Ray Charles i Joe Cocker. I vo verzii The Butchers mala silu a Andrásov mocný hlas sa niesol doďaleka. Nasledovala moja vytúžená In Love With Fire – pekná spomienka na letnú atmosféru. Koncert prebiehal v rezkom duchu, veď zohriať sa potrebovalo nielen obecenstvo, ale aj hudobníci. Dvojčatá András a János Hushegyiovci statočne predvádzali svoje gitarové umenie, podporovaní ráznou a presnou rytmikou. András často vyzval Jánosa, aby zahral sólo, a on sa nenechal dvakrát prosiť.


Ako sólový spevák sa predstavil hlavne András a ako spevák sprievodných vokálov János. Kapela však zahrala aj svoju úplne novú pesničku Feel Your Love, v ktorej sa János znamenite zhostil sólového spevu. Pesnička bola na začiatku jemná, no neskôr sa z nej vykľula poriadna hrmavica s hlasnými bicími. Temperamentná hudba prilákala na priestranstvo pred pódiom mnohých ľudí, väčšinou mladšie ročníky. Dosť bolo aj detí, ktoré sa čoskoro začali jašiť a tancovať. Do rytmu sa však veselo pohybovali aj niektorí dospelí. Po skončení skladieb sa ozýval silný potlesk a pochvalné pokriky.

The Butchers na piešťanských vianočných trhoch 2019

The Butchers okrem iného zahrali mnohé vlastné skladby zo svojho prvého albumu Train To Freedom (2013; 2018) – Don´t Leave Me Alone, One Day či už spomínanú In Love With Fire – a zo svojho druhého albumu The Butchers (2015) – I Always Come Back a I Would Rather Be Dead. Posledná menovaná skladba bola country rockovým prívalom energie. Poriadnu bluesrockovú tancovačku sme si užili aj s pesničkou C. O. D., známou v podaní Stevieho Raya Vaughana, a pesnička The Blues Is My Business, ktorú naspievala napríklad Etta James, priniesla pravú funky náladu. Kapela The Butchers sa s piešťanským publikom rozlúčila skladbou Shake, Rattle & Roll z repertoáru Billa Haleyho & His Comets.

The Butchers na piešťanských vianočných trhoch 2019

Hudobníkom patrí veľká poklona za to, že v decembrovom chlade vydržali hodinu spievať a hrať. András Hushegyi po koncerte rozdal zadarmo zopár kusov cédečiek Train To Freedom (2018). Bol to veľmi milý mikulášsky darček.

The Butchers na piešťanských vianočných trhoch 2019

Môj rýchlik síce 10 minút meškal, ale večer mi to nepokazilo. Hovorila som si, že je to možno Train To Freedom (Vlak na slobodu) a že keď prišiel, je to v každom prípade dôvod na radosť. V hrmote vlaku som počula bluesrockový rytmus, no možno mi ešte doznievala v hlave hudba z koncertu. Tomu sa hovorí sloboda.

Ružena Šípková
09/12/2019