Strážnické rockové slavnosti 2016

Jedno je isté. Námestie Svobody v Strážnici bolo plné

straznicke-rockove-slavnosti-2016-1

Tak ako po minulé roky, aj tento rok mesto Strážnica usporiadalo veľmi vydarenú akciu s názvom Strážnické rockové slavnosti. Vyšlo nie len počasie, ktoré bolo priam letné, ale vydarená bola aj zostava skupín, ktoré sa na pódiu vystriedali. Skupiny boli tento rok ladené do žánru blues a rock. Pódium bolo plné elektrických gitár, zvučných bicích nástrojov a energického spevu. Či už to bolo počasie, ktoré prilákalo toľko návštevníkov koncertu, alebo kvalitné blues rockové skupiny, jedno je isté. Námestie Svobody bolo plné.

straznicke-rockove-slavnosti-2016-2

Koncert odštartovala formácia zo Šamorína s názvom The Butchers. Skupina sa vyznačuje drsným blues rockovým zvukom a funguje pod vedením bratov Hushegyiovcov. Kapela The Butcher vydala doposiaľ dva štúdiové albumy. Od poslednej doby čo som mala kapelu možnosť vidieť a počuť ušli dobrý kus cesty. Je vidno, že koncertovanie po festivaloch doma i v zahraničí im prospieva. Na pódiu sú suverénni a ich vystúpenie pôsobí veľmi ucelene a profesionálne.

straznicke-rockove-slavnosti-2016-3

Po The Butchers sa na pódiu vystriedala „záhorácka“ formácia Slovak Blues Project, ktorý vedie skalický rodák, Ľuboš Beňa. Vystúpenie formácie zahájil Ľuboš s gitaristom a spevákom Paľom Hrnčiríkom. Po pár songoch moderného južanského blues na pódium pribudla mladá speváčka a gitaristka Barbora Černá.

straznicke-rockove-slavnosti-2016-4

Onedlho ju vystriedal ďalší známy bluesman, Peter „Bonzo“ Radványi. Na pódiu však pribudol nečakane aj elektrický kontrabas v podaní Waltera Bartoša. Ten však nebol jediným Strážničanom, ktorý sa ku Slovak Blues Projectu pripojil. Kvalitné sóla na elektrickej gitare predviedol jeho syn, Walter Bartoš junior, a k zoskupeniu sa opätovne pripojil aj Paľo Hrnčirík.

straznicke-rockove-slavnosti-2016-5

Po tejto naozaj rôznorodej formácii na pódium nastúpila domáca formácia W Band. Skupina funguje v zložení štyroch členov. Basgitaru a elektrickú gitaru zaisťujú už spomínaní Strážničania Bartošovci. Hlasom skupiny, ale aj vynikajúcim gitarovým sólistom je Paľo Hrnčirík. Rytmus skupiny udáva bubeník, Mira Mikeska. W Band predviedol kvalitný moderný blues rock a nezabudli zahrať ani známe piesne ako All Along the Watchtower od Jimmyho Hendrixa.

straznicke-rockove-slavnosti-2016-7

Posledným účinkujúcim a hviezdou festivalu boli tento rok Marius Dobra Band, ktorí pricestovali z Rakúska. Formáciu vedie spevák a gitarista Marius Dobra, ktorý pochádza z Rumuska. Sprevádzal ho maďarský bas gitarista a rakúsky bubeník. Texty Maria Dobru čerpajú aj z kresťanskej tematiky, no nejde o žiadny slabý hudobný odvar, ale poriadny rockový zážitok. Nakoniec popoludnia prišlo aj na spoločné jam-session v spojení Marius Dobra Band a členov W Bandu.

V Strážnici sa konali Strážnické rockové slavnosti 2016. V Strážnici sa konali Strážnické rockové slavnosti 2016.
straznicke-rockove-slavnosti-2016-8

Poďakovanie patrí mestu Strážnica, konkrétne zakladateľovi a organizátorovi festivalu Walterovi Bartošovi, asociácii SLOVAKBLUES, o. z. ktoré tento rok pomohlo s dramaturgiou festivalu, zvukárom, všetkým zúčastneným hudobníkom a hlavne návštevníkom, ktorí zaplnili námestie v Strážnici.

Fotogalériu z festivalu nájdete na tejto stránke alebo na tejto stránke.

Text: Barbora Černá
Foto: KD Strážničan, Rostina Svobodová
September 2016