Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson

Autorské piesne a bluesové štandardy vo vlastnej úprave

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 je aj gitarista a spevák Štefan Uhriňák (alias Tony Bigmouth Pearson) pochádzajúci z Košíc. V rozhovore nám prezradil mnoho zaujímavého o svojich hudobných aktivitách a, pravdaže, opýtali sme sa ho, s akou hudbou sa predstaví vo štvrtok 6. septembra 2018 vo finálovom kole Slovakian Blues Challenge 2018 v priestoroch reštaurácie Srdiečko v Skalici.

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 je aj gitarista a spevák Štefan Uhriňák

Čo alebo kto vás motivoval prihlásiť sa do súťaže Slovakian Blues Challenge 2018?
Pravidelne sledujem domáce a zahraničné webové stránky a sociálne siete zaoberajúce sa bluesom a hudbou všeobecne, o súťaži som sa dočítal na jednej z nich. Mojou motiváciou je prezentácia vlastnej tvorby pred publikom a odbornou porotou, získavať skúsenosti a zviditeľniť vlastné piesne, ktoré pre mňa znamenajú veľa a verím, že oslovia aj poslucháčov.

Čím je pre vás blues?
Blues je pre mňa viac ako len hudobný žáner, mám pocit, že každá dobrá pieseň v sebe nesie bluesové prvky. Ako teenager som strávil istý čas v USA a blues si ma jednoducho získal. Bol to zásadný moment, napriek nesúhlasu rodičov som si z našetrených peňazí kúpil prvú elektrickú gitaru za pár sto dolárov a nebolo cesty späť. Aj názov môjho projektu vzdáva hold tomuto životnému obdobiu, ‘Pearson’ je priezvisko príbuzných žijúcich v USA a ‘Bigmouth’ asi nemusím vysvetľovať, táto prezývka hovorí sama za seba :-)

Do súťaže Slovakian Blues Challenge 2018 ste sa prihlásili ako sólista. Hrávate aj v nejakých kapelách?
Mal som to štastie hrať s vynikajúcimi hudobníkmi a, samozrejme, aj do budúcna plánujem rôzne spolupráce. Rád by som vyzdvihol obdobie spred pár rokov, keď sme s vynikajúcim košickým gitaristom Radom Šulekom založili kapelu a odohrali úspešné koncerty v miestnych kluboch. Momentálne sa sústreďujem na sólo projekt ‘Tony Bigmouth Pearson’, inšpirujú a posúvajú ma ďalej situácie, keď sa na pódiu môžem spoliehať len sám na seba. Je to, samozrejme, aj intímnejšia záležitosť a človek to má ťažšie, ak chce poslucháčov presvedčiť sám. Mojou prioritou je znieť autenticky, väčšinou bez použitia rôznych efektov a, samozrejme, bez rôznych dodatočných ‘kozmetických’ úprav nahrávky. Pri nahrávaní sa snažím vždy zachytiť stopercentný LIVE sound.

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 je aj gitarista a spevák Štefan Uhriňák

Ktorí bluesoví hudobníci sú pre vás najväčšou inšpiráciou a aké ďalšie hudobné žánre a hudobníci vás ovplyvňujú?
Už spomínaný zlomový moment nastal, keď som v USA v rádiu prvýkrát počul legendárneho Stevieho Raya Vaughana, neskôr to boli bluesoví traja králi (B. B. King, Albert King a Freddie King). V roku 2017 som mal možnosť po dobu niekoľkých mesiacov spolupracovať s vynikajúcim Little G. Weevilom z Atlanty, ktorý je víťazom American Blues Challenge spred pár rokov. Za obrovský úspech považujem, že sa po vypočutí mojich skladieb rozhodol ma usmerňovať ako mentor, sme v kontakte, mám pocit, že mi jeho rady veľmi pomáhajú.

Prezraďte nejaké vaše úspechy, ocenenia, súťaže, nahrávky, recenzie, špeciálne festivaly alebo koncerty.V súťažnej prehliadke Nové tváre slovenského jazzu 2017 som získal cenu SOZA za najlepšiu pôvodnú autorskú skladbu. Rok 2018 sa zatiaľ udial v znamení úspešných koncertov doma, v Čechách a na festivaloch v Maďarsku. Plánujem nahrať debutový album. Celkovo za svoj najväčší osobný úspech považujem zotrvanie pri vlastnej tvorbe a hudobných predstavách bez prispôsobovania sa aktuálnym trendom a očakávaniam.


“Harmonicky a melodicky pozoruhodné a členité vlastné piesne stihol interpretovať aj na gitare so zreteľne oddelenými basovými linkami a harmonickými vrstvami a znelo to veľmi príťažlivo. Dobrý spevák, dobrá angličtina, získal cenu za vlastné skladby.“ (Recenzia poroty súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu).


Na akú hudbu vo vašom podaní sa môžu tešiť poslucháči a porota Slovakian Blues Challenge 2018?
Mojím hlavným cieľom je predstaviť vlastné piesne v angličtine, ktoré pramenia z blues, z jazzu a z neo-soulu, niektoré skladby sú inšpirované poéziou. Samozrejme, zahrám aj pár bluesových štandardov, ktoré mi veľmi prirástli k srdcu a mám pocit, že som schopný ich prezentovať po svojom.

Ružena Šípková
2018