Splnený bluesový sen

Chris Kramer / Chicago Blues

Pred niekoľkými rokmi, bolo to dosť dávno, asi v deväťdesiatomôsmom, som sa stretol s nemeckým bluesovým harmonikárom, spevákom a gitaristom Crazy Chris Kramerom. Bolo to na Dobrofeste v Trnave, kde Chris hral spolu so slidegitaristom, hráčom na rezofonickú gitaru a spevákom Slidin´ Johnom ako bluesové duo Bluebyrds. Aj keď si po toľkých rokoch na nich už veľmi nepamätám, viem, že som mal z ich vystúpenia dobrý dojem.

kramer1

Chris Kramer, s ktorým som zostal v kontakte aj naďalej, sa medzičasom vypracoval na jedného z popredných nemeckých bluesmanov. Hral s rozličnými vlastnými kapelami (Crazy Chris Kramer Journey, Chris Kramer & his Groovehands, Crazy Chris Kramer & Friends), vydal niekoľko sólových albumov, spolupracoval s takými známymi britskými hudobníkmi ako je Jack Bruce, Colin Hodkinson, Pete York, Long John Baldry či Mick Taylor, hosťoval na turné i na albume populárneho nemeckého speváka Petra Maffaya, napísal 4 učebnice hry na ústnu harmoniku, dlhé roky vedie harmonikové workshopy, na ktorých podľa jeho internetovej stránky naučil hrať na harmoniku asi 12 tisíc ľudí, získal celý rad cien, v minulom roku to bolo ocenenie German Blues Award v kategórii najlepší harmonikár atď.  No keď som pred niekoľkými dňami dostal balíček z Nemecka s jeho najnovším cédečkom, skoro som spadol z nôh. Nahral ho v Amerike spolu so svojimi idolmi z chicagskej bluesovej scény – Pinetop Perkinsom, Willie „Big Eyes“ Smithom a Bobom Strogerom.

Ako som sa dozvedel, Crazy Chris Kramer vycestoval pred tromi rokmi spolu so svojim gitaristom Frankom Karkowskim do Ameriky, kde sa stretol s dvomi medzičasom už nežijúcimi členmi legendárneho Muddy Waters Bandu, klavíristom Pinetop Perkinsom a bubeníkom Willie „Big Eyes“ Smithom. K nim sa pridal aj známy basista Bob Stroger, ktorý bol už dvakrát vyhlásený za bluesového basistu roka a ocenený Blues Music Award. S touto hviezdnou trojicou Chris Kramer nahral 12 vlastných skladieb. Dve inštrumentálky a 10 spievaných. Tie najprv s nemeckými textami a neskôr naspieval aj ich anglické verzie, ktoré vyšli na albume Chicago Blues až teraz. Tak ako to sľubuje názov cédečka, je to čistý, autentický chicagsky blues.

Rock You With a Feeling

 

„Bol som samozrejme nervózny, no byť v štúdiu s týmito ostrieľanými bluesovými veteránmi bol neuveriteľne nádherný pocit. Niekto odrátal one, two, three, four a akcia začala. Willy spravil break na bicích a ja som inštinktívne vedel kedy a čo mám zahrať. Vôbec som nemusel rozmýšlať. A hoci to znie ako klišé, bol to dôkaz, že hudba je skutočne medzinárodnym jazykom a blues jeho špeciálnym dialektom“, povedal neskôr Chris Kramer, ktorý nahral nový album v priebehu dvoch dní. Na spiatočnej ceste z USA sa zastavil ešte v Londýne, kde do dvoch skladieb dodatočne dohral gitarový part bývalý člen skupiny The Rolling Stones Mick Taylor.

Takto si nemecký bluesový harmonikár a spevák Crazy Chris Kramer splnil svoj veľký sen a nahral vlastný album spolu so svojimi veľkými vzormi. A musím povedať, že Chicago Blues je výborný album po všetkých stránkach. Bodaj by sa niečo podobné podarilo aj niektorému slovenskému bluesmanovi. Viem, nie je to ľahké, ale je to možné. Len sa netreba vzdávať svojich snov.

Bonzo Radványi
Október 2013