Slovensko na European Blues Challenge 2019

Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson

Deviaty ročník celoeurópskej súťažnej prehliadky European Blues Challenge 2019 sa konal tohto roku 4-6 apríla na portugalských Azorských ostrovoch. Samotná súťažná prehliadka bola rozdelená do dvoch finálových večerov, počas ktorých sa na pódiu Coliseu Micaelense v centre mesta Ponta Delgada vystriedali bluesmeni z 22 krajín Európy. Každý účastník mal k dispozícii 20 minút čistého času na to, aby prezentoval svoje hudobné umenie a zaujal nielen obecenstvo, ale najmä medzinárodnú porotu.

Slovensko na European Blues Challenge 2019

Predstavilo sa 21 kapiel a jediný sólista, Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson zo Slovenska. Vystúpenie Štefana Uhriňáka zhodnotil novinár Fred Delforge z francúzskeho Zicazine následlovne: ,,Okamžite zaujal svojim hlasom a veľmi vydarenou verziou „Personal Jesus“. Publikum si získal ihneď prvou skladbou a slovenský umelec dokázal tento oheň udržať, aj keď hral vlastné piesne, dokonca bol schopný ešte pridať na obrátkach! Tony Bigmouth Pearson kormidloval svoju hudobnú loď železnou päsťou a úspešne ju doviedol do prístavu. Sakramentsky dobrý chlapík!

Slovensko na European Blues Challenge 2019

Medzinárodná porota udelila zaslúžene najviac hlasov kapele Kyla Brox Quartet z Veľkej Británie. Mimoriadne talentovaná speváčka a skvelá kapela predviedli vysoko profesionálny výkon, no po vyhlásení víťazov celkový dojem mierne zatienil nečakaný prídavok, a to pieseň Hallelujah od Leonarda Cohena. Viacerí bluesmani mali pocit, že sa namiesto EBC zrazu ocitli na Eurovízii.

Slovensko na European Blues Challenge 2019 Slovensko na European Blues Challenge 2019

Na druhom mieste skončila kapela Geir Bertheussen Blues Express z Nórska. Tretie miesto obsadili Dynamite Blues Band z Holandska.Víťazi si vybojovali účasť na popredných európskych bluesových festivaloch.

Slovensko na European Blues Challenge 2019

Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson zhodnotil podujatie následovne: Do mesta Ponta Delgada sme dorazili neskoro večer spolu s veselou kapelou Hilbert’s Problems z Estónska, ktorí potvrdili opak stereotypu. Severania boli veľmi priateľský a komunikatívni, frontman Siim Türnpuu sršal skvelým humorom. Celé podujatie sa nieslo v priateľskom duchu, nikto nemal pocit, že je na súťaži, cítili sme sa ako na skvelom festivale. Podmienky boli vytvorené maximálne nad očakávania, plynulý priebeh a profesionálnu techniku zabezpečoval team Trovas Soltas z Portugalska. Dbali aj na to, aby boli pre prípad potreby počas koncertov k dispozícii náhradné nástroje. Ako jediný akustický hráč som mal v rezerve Gibson J-45 Vintage Sunburst (cena cca 5000 USD!). Skvelé podujatie ponúklo aj sprievodné akcie ako výstava gitár a nemohol chýbať ani tradičný Blues Market, kde v poobedňajších hodinách prebiehala neformálna výmena skúseností a názorov medzi muzikantmi a promotérmi z 22 európskych krajín a USA. Bolo príjemné stretnúť v našich končinách známeho Andrzeja Matysika, šéfredaktora časopisu Twój Blues a majiteľa poľskej agentúry Delta Agency a taktiež zoznámiť sa so skvelým klaviristom Bartom Szopom z poľskej kapely Smooth Gentlemen, víťazom Polish Blues Challenge.

Slovensko na European Blues Challenge 2019

Organizáciu The Blues Foundation (USA) reprezentovala Barbara Newman, ktorá sa vyjadrila, že by ju veľmi potešilo, ak by sa na International Blues Challenge 2020 v Memphise zúčastnili aj muzikanti zo Slovenska, keďže podľa doterajších skúseností táto súťažná prehliadka pôsobila lákavo hlavne pre interpretov zo Západnej Európy. Patricia Morgan, booking agent a prezidentka Pinetop Perkins Foundation (USA) po veľmi príjemnom rozhovore načrtla podmienky účinkovania v amerických kluboch a taktiež možnosť koncertovania v USA. Bolo zaujímavé dozvedieť sa, ako to za Veľkou mlákou v bluesovej branži vlastne funguje.

Slovensko na European Blues Challenge 2019

Čo sa týka hudobnej kvality, konkurencia na European Blues Challenge 2019 bola viac než vyrovnaná. Na stupienku víťazov mohla kľudne stáť aj kapela Rares Totu’s Midnight Sun z Rumunska, profesionálni hráči a vynikajúca speváčka Aminda Nomade doslova očarili publikum, no nestalo sa tak. Líder kapely, Rares Totu, pri osobnom rozhovore prezradil, že popri hudobných aktivitách má aj manažérské ambície, a na svoj festival Suceava Blues každoročne pozýva hviezdy svetového formátu ako Robben Ford, Eric Gales alebo Joe Bonamassa. O to väčším prevapením a potešením bolo zaregistrovať, že by si na akustickom pódiu festivalu vedel predstaviť aj Tony Bigmouth Pearsona zo Slovenska.

Slovensko na European Blues Challenge 2019

Milo prekvapila kapela György Ferenczi & The Rackajam z Maďarska, ktorá ako jediná nespievala anglicky ale vo svojom rodnom jazyku. Perkusionistom kapely Rackajam je mimoriadne talentovaný Miki Jankó, rodák zo Slovenska. Kapela znela veľmi orginálne aj vďaka basovým linkám hraných na lesnom rohu, čo pri tejto fúzii bluesu a folku znelo veľmi zaujímavo.

Slovensko na European Blues Challenge 2019

Účasť projektu Tony Bigmouth Pearson na European Blues Challenge 2019 finančne podporili Hudobný fond a mesto Košice. Obrovská vďaka za pomoc pri zabezpečení promo materiálov a cenné rady patrí Ľubošovi Beňovi!

Bluesmusic & Štefan Uhriňák
Foto: Christophe Losberger (sitatof)
04/2019