Slovak Blues Top 2019 Výsledky

Aká bola bluesová anketa a prehľad výsledkov hlasovania

Ďalší ročník výročnej bluesovej ankety internetového portálu bluesmusic.sk Slovak Blues Top 2019 je za nami. Ten najnovší, už deviaty, priniesol doteraz rekordný počet účastníkov, ktorý prekročil hranicu troch stoviek respondentov. A to je na slovenské pomery priam neuveriteľný počet. Preto by som najprv chcel povedať veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí si dali tú námahu a vyplnili našu anketu. Taká „masovosť“ hlasovania sa ešte v histórii slovenskej bluesovej scény nevyskytla. Potešiteľné je aj to, že sa v jednotlivých kategóriách objavilo viacero nových tvárí, hlasov i mien. Okrem toho som si všimol, že vznikli skupiny fanúšikov podporujúce jednotlivých hudobníkov či skupiny, čo svedčí o ich vzrastajúcej popularite.

Slovak Blues Top 2018 Výsledky hlasovania

Anketové otázky boli zamerané na slovenskú scénu a minulý rok 2018, čo väčšina účastníkov aj rešpektovala. Len škoda, že niektorí okrem hlasov pre svojich favoritov vpísali do ostatných kategórií odpoveď neviem. A hoci výsledky ankety hovoria len za relatívne úzky okruh účastníkov, celkom reálne odzrkadľujú situáciu, ktorá v uplynulom roku panovala na slovenskej bluesovej scéne, tak ako ju ovplyvnili festivaly a koncerty, aktivity kapiel či jednotlivých hudobníkov, podpora fanúšikov ale i (ne)záujem samotných bluesmenov o anketu. Tu je stručný prehľad výsledkov hlasovania v jednotlivých kategóriách.

CD René Lacka Footsteps

Najlepšie CD: Rok 2018 patril k najchudobnejším rokom v rámci vydávania zvukových nosičov slovenských bluesmenov či bluesrockerov. A hoci najviac hlasov získalo CD Slovak Blues Project dua Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, museli sme ho z ankety vylúčiť, lebo vyšlo v roku 2017 a bolo vtedy aj hodnotené. Takže na prvom mieste skončil sólový album gitaristu a speváka René Lacka – Footsteps.

Slovenská bluesová kapela ZVA 1228 Band

Najlepšia bluesová skupina: Titul najlepšej či najobľúbenejšej bluesovej skupiny si aj v tomto roku suverénne obhájil ZVA 12-28 Band zo Zvolena, ktorý sa medzičasom zmenšil na trio. Na druhú priečku odsunul Slovak Blues Project nasledovaný kapelami ako René Lacko & Down Town, Bluesweiser, Kiero Grande, Joint Venture atď.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi Najoblúbenejšie bluesové duo na Slovensku

Najlepšie bluesové duo: Ani v tejto kategórii neprišlo k zmene a titul z predchádzajúcich rokov si udržalo duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi pred Bobošom Procházkom a Markom Wolfom a bratskou dvojicou Norom a Lacim Červeňákom zo ZVA 12-28 Bandu.

Skalica zažila energickú bluesovú súťaž Slovakian Blues Challenge 2018

Najlepšia speváčka: Najväčšie prekvapenie ponúkla táto kategória, v ktorej v predchádzajúcich rokoch na prvom mieste striedavo dominovali bratislavské speváčky Silvia Josifoska a Zuzka Suchánková. Tentoraz ich vďaka veľkej podpore svojich fanúšikov odsunula na druhé, poťažne tretie miesto Eva Halčinová alias Eva Halcyzn z Kežmarku, ktorá sa v minulom roku objavila nielen na súťažnej prehliadke Slovakian Blues Challenge v Skalici, ale svojim výkonom presvedčila poslucháčov a vybojovala si aj postup na tohtoročný festival Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch.

ZVA-12-28-Band-3

Najlepší spevák: Zvolenský ZVA 12-28 Band má silnú podporu fanúšikov, a tak nečudo, že jeho charizmatický frontman Noro Červenák, vlastník výrazného hlasu si zabezpečil víťazstvo aj v tejto kategórii. Na nasledujúcich priečkach skončili Bonzo Radványi z Trnavy a Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson z Košíc, ďalší minuloročný objav na slovenskej bluesovej scéne.

Miro Buzrla hráč na heligónku

 

Najlepší inštrumentalista: Ďalšie veľké prekvapenie prišlo v podobe v bluesovej hudbe absolútne netradičnej heligónky, na ktorú so Slovak Blues Projectom hrá Miro Buzrla zo Skalice. Od svojich fanúšikov získal prvenstvo ako inštrumentalista a zanechal za sebou bubeníka Petra Kršku zo ZVA 12-28 Bandu i akustického gitaristu Štefana Uhriňáka. Mimochodom v tejto kategórii panovala najväčšia tlačenica. Nielenže sa v nej objavil najväčší počet mien, až 25, ale aj množstvo nových inštrumentalistov bez nástrojového obmedzenia ako Broňo Dobrota, Palo Hrnčirík, Andi Ray Haverda, Libor Ondrejčík či Tomáš Fekete, ktorí ale nezískali dostatočný počet hlasov.

V Skalici sa konal ďalší ročník medzinárodného festivalu Hudba v Meste 2017

Najlepší festival: Hovorí sa: proti gustu žiaden dišputát, ale aj tak nechápem prečo medzi festivalmi ste uviedli aj celý rad takých, na ktorých blues nikdy ani nezaznel. No titul si zaslúžene odniesol skalický festival Hudba v Meste, nasledovaný letným open air festivalom Sitno Blues, bratislavským Living Blues a komárňanským PesFestom.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Najlepší klub, kde sa hrá blues: Skalica zabodovala aj v tejto kategórii. Reštaurácia Srdiečko, kde sa v minulom roku uskutočnil festival Hudba v meste, Slovakian Blues Challenge a celý rad ďalších bluesových podujatí predbehol nielen Čierneho psa z Komárna ale aj klub Blue Note z Nového Mesta nad Váhom. To, že účastníci ankety si nespomenuli na bratislavské Múzeu obchodu, kde v minulom roku koncertovali renomovaní bluesmeni z celého sveta, a venovali mu len dva hlasy, ma síce mrzí, ale čo sa dá robiť. Na druhej strane ma zasa potešilo, že sa v ankete objavil celý rad nových klubov či reštauračných zariadení, kde má blues zelenú. Spomeniem len trnavský Malý Berlín, Klub 77 v Banskej Bystrici, zvolenský Zvonec, či bratislavský klub Pod lampou alebo nitriansku Trafačku.

Petra Börnerová

Osobnosť alebo počin na českej bluesovej scéne: Keďže internetový portál Bluesmusic.sk a prináša aktuality aj z bluesového diania v Českej republike, posledná kategória patrila českej bluesovej scéne. Čo vás na nej v minulom roku najviac zaujalo – kapela, osobnosť, festival či koncert. Víťazstvo si odnieslo Petra Börnerová Trio, ktoré získalo viac hlasov ako festival Blues Alive či minuloročný koncert Buddy Guya v Prahe.

Odkiaľ sa dozvedáte o dianí na bluesovej scéne? Ako ste spokojní so situáciou na slovenskej bluesovej scéne?
Čo sa týka odpovedí na posledné dve zvedavé otázky, v podstate sa od minulého roku nezmenili. V odpovediach na prvú prevažoval internet vo všeobecnosti, nasledovaný našim portálom Bluesmusic.sk a Facebookom. Odpovede na druhú otázku sa už tradične pohybovali medzi absolútnou nespokojnosťou, spokojnosťou, skromným „dá sa“ a neviem.


Tu je niekoľko tých najzaujímavejších v pôvodnom znení:
– Myslím si, že slovenská bluesová scéna je veľmi životaschopná. V novom roku jej želám hlavne viac vzájomného porozumenia!
– V poslednom čase, teda v roku 2018 perfektné…
– spoluprácu bluesmusic.sk a slovakblues.sk
– Zlepšuje sa to, registrujem pár mladých nadšencov, ktorí pričuchávajú k bluesu. Zišla by sa propagácia v mainstreamovejších rádiách, prípadne v televízii. Podporilo by to motiváciu hudobníkov produkovať kvalitnejší výstup.

– Viac podpory od štátu.
– Lepšiu medializáciu, keďže je blues taký undergroundový žáner.
– Je to otázka komunálních a regionálních politiků a také organizátorů aby podporovali neziskové projekty menšinových žánrů z masových akcí přinášejících zisk.

– V pohode
– Asi nič, mne sa to páči tak ako je
– Som spokojná
– Viac koncertných príležitostí najmä zo strany prevádzok!
– Málo informácií sa mi dostane do pozornosti
– pomerne spokojná

– ako začínajúci poslucháč som spokojný a nenavrhujem žiadne zlepšenie
– Určite ju viac spropagovat

– Jedine to, že blues by sa mohol viac zviditeľniť a mohlo by byť viac bluesových klubov
– Asi by som chcela o tomto vedieť viac sle častokrát neviem ako sa dostať k takým info.
– Slovensko má talentovaných muzikantov, som teda spokojný so situáciou na bluesovej scéne a na jej zlepšenie spravím vlastný band
– malo hudobnyh presdstaveni v mestach na svk
– Viac podnikov, viac festivalov

– Nie som spokojný
– Je to odraz záujmu poslucháčov. Viac propagovať!
– spokojena
– Som pokojny ale bodlo by viac festivalov a koncertov.
– Osobně jsem se situací celkem spokojen, jen lidi (jak v Čechách, tak na Slovensku) by neměli být tak líní a chodit více na koncerty a živou muziku!
– Ťažko povedať, ale myslím si, že bluesová scéna na Slovensku sa oproti minulým rokom výrazne zlepšila.

– Viac Propagandy … Viac propagacie
– Paráda
– Malo inovativnych osobnosti
– Lepsi sa to
– Áno, som spokojná.
– Som spokojný 🙂 ( ale ak treba, tak VIAC ZVA 12-28 BAND )😄
– více koncertů v menších městech

– Scéna je dobrá, program se oživuje a rozšiřuje
– Viac bluesu v radiach, v tv, vytvorit bluesovy den raz do roka:)
– Malo poznám problematiku

– Opakujem Rádiá málo hrajú blues.
– Bluesový klub v Nových Zámkoch. Inak som spokojná…
– poznám len zvačko a jedného gitaristu z handlovej na ktorého meno si práve nespomeniem takže tak.

– Spokojnosť … Som spokojná
– Na Slovensku je veľa talentovaných hudobníkov a osobností, a tak by som privítala viac ‚hudobného života‘ a koncertov, aby sa títo ľudia mohli v čo najväčšej miere odprezentovať.
– Vyborna uroven
– Bluesova scéna je kvalitná, no potrebuje lepšiu propagáciu
– viac peňazí a financií pre bluesových umelcov
– dá sa, chcelo by to nejaký giant festival v lete
– som spokojný, nemám žiadne návrhy

– Chybí větší podpora od médií.
– Mohlo by toho byt viac a viac pristupnych informacii :)
– nemeriam spokojnosť so situáciou na bluesovej scéne a nie som tak zainteresovaný, aby som navrhoval..

– navrhujem hrať hrať a hrať
– o.k.,dlhotrvajúco málo vlastnej tvorby
– blues do kazdej domacnosti

– jsem spokojená, jen bych přála kapelám či sólu víc návštěvníků na bluesové scéně
– Vcelku som spokojný, no privítal by som viac živého hrania renomovanych bluesmanov a blueswomaniek mimo hlavnych bluesovych centier…:-)
festivaly, hoci aj v zime… so zvučnými zahraničnými menami
– Oproti jazzmanom a rockerom amaterizmus slovenských bluesových kapiel prvého zrna. Čakajú u piva až im spadne do huby pečený bluesový holub.
– Nič by som nemenila , je dostačujúce

– Slabota
– Nie som až tak v obraze čo sa týka blues-u, ale pokračujte naďalej v tom čo robíte.
– Viac podporovať mládež a šíriť osvetu, chýbajú stále scény vo viacerých mestách, preráža konzum…
– Som spokojný
– Bluesová scéna na Slovensku ako aj iné minoritné hudobné žánre si zaslúžila podporu zo strany kultúrnych inštitúcií, ktoré by mohli finančne podporiť snahu organizátorov podujatí a vydávanie CD slovenských interpretov. Slovenské zákony síce naoko podporujú slovenskú hudbu, ale to len takých interpretov, ktorí sú zviditeľňovaní aj bez toho. Malé organizácie/subjekty dostávajú podporu slovenských inštitúcií len zriedkavo, a žiaľ, v niektorých prípadoch dokážu aj uškodiť. – viac nových tvárí, ďakujem
– byť viac otvorený k bluesovým fanúšikom, zdieľať ich názory, BYŤ OBJEKTÍVNY!!!!!!!!!!

Bonzo Radványi
02/2019