Slovak Blues Project v Trnave

Blues pre všetky kvetinky na Májovom kvete 2017

Skupina Slovak Blues Project zahrala na Májovom kvete 2017 v Trnave

V dňoch 10. 5. – 12. 5. 2017 sa v Trnave na Trojičnom námestí a na Hlavnej ulici konal 8. ročník trnavského kvetinového rínku Májový kvet. Počas tohto podujatia je centrum Trnavy vždy plné kvetov a iných rastliniek od výmyslu sveta a ja, Ruža, tam nemôžem chýbať. Musím sa priznať, že ma tam láka skôr hudba než flóra, ale zakvitnuté verejné priestranstvá mesta sú milou pridanou hodnotou.

V Trnave koncertovala skupina Slovak Blues Project

Minulý rok na Májovom kvete „úradovali“ dažďové prehánky, takže všetky prítomné rastlinky mali radosť, ľudia už menej. Tento rok v stredu 10. mája v Trnave pekne svietilo slnko, obloha sa modrela, no studený vietor tú idylku trochu kazil. Ale vždy lepšie než prietrž mračien. Napriek chladu bolo na Hlavnej ulici a na Trojičnom námestí plno ľudí.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radvány hrali v Trnave na Májovom kvete 2017

V ten deň som prišla na koncert kapely Slovak Blues Project, ktorý sa konal o 17:00 hod. v rámci sprievodného kultúrneho programu Májového kvetu. Čas pred začiatkom koncertu som si krátila pohľadmi na pestrofarebné kvety a príjemnými rozhovormi so svojimi známymi, ktorých som postretala. Kapelu Slovak Blues Project založil skalický bluesman Ľuboš Beňa v roku 2015. Spájajú sa v nej rôzne generácie slovenských bluesmenov. Kapela vystupuje v rôznych zostavách ako duo, trio či band. Jej repertoár tvoria tradičné a moderné americké bluesové skladby i vlastné originálne kompozície.

Slovak Blues Project vystupoval na Májovom kvete v Trnave

Na Májovom kvete 2017 Slovak Blues Project vystúpil v zostave: Ľuboš Beňa – rezofonická gitara, bicie; Paľo Hrnčirík – elektrická gitara; Peter Bonzo Radványi – spev, rezofonická gitara, ústna harmonika, kazoo; Marián Mike Kramár – hammond organ. Polovicu kapely teda tvorili členovia známej trnavskej bigbítovej skupiny The Breakers – Bonzo a Mike. Ľuboš Beňa pricestoval zo Skalice, Paľo Hrnčirík z Holíča, Marián Mike Kramár z Prahy. Iba Bonzo, ktorý sa ujal sprievodného slova, žije v Trnave. Ako povedal, rozhodli sa na koncerte vynechať všetky pesničky o daždi, aby sa náhodou nepokazilo počasie. Kapela bola veľmi dobre zohratá. Bonzo žartoval, že on a Ľuboš hrajú na rezofonické gitary, Mike na rezofonický organ a Paľo Hrnčirík ako jediný z nich má obyčajnú gitaru. Tá obyčajná elektrická gitara však zvuk kapely veľmi obohacovala, s organom a dvoma dobrami znela veľmi dobre. Paľo Hrnčirík zahral mnohé pekné sóla a ani ostatní členovia kapely za ním nezaostávali. Organ znel majestátne, rezofonické gitary „žblnkali“, no a zvuk bicích tvrdil muziku. Z pódia zneli staré dobré osvedčené skladby, ktoré hráva aj bluesové duo Bonzo Radványi & Ľuboš Beňa, pekne energicky, priam do tanca.

Ľuboš Beňa na Májovom kvete 2017 v Trnave

Hudba prilákala mnoho poslucháčov. Pod pódiom sa neustále motali deti a dostávali skvelú bluesovú školu. Bonzo dával svojim hlasivkám zabrať a čo stváral s hlasom, bolo až neuveriteľné. Ťažko sa to opisuje, treba si to vypočuť. Pesničku You Can´t Judge A Book By The Cover venoval všetkým májovým kvetinkám, ženského i mužského rodu. Ďalšia roztancovaná skladba bola v štýle tex-mex a zaznela aj na vystúpení The Breakers v roku 1966 v trnavskom divadle – She´s About A Mover. Mikeov hammond organ jej dodával poriadne grády. Počas celého koncertu predvádzali Bonzo a Paľo Hrnčirík pri hraní „tanečné kreácie“. My poslucháči sme si napokon so Slovak Blues Projectom aj poriadne zaspievali: kúsok pesničky Sweet Home Chicago, premenovanej na Sweet Home Trnava. Raz darmo, v Trnave ľudia radi spievajú a občas sa pridá aj niekto z Myjavy. Kapela zakončila svoj koncert na Májovom kvete 2017 v rýchlom tempe – skladbou I Got My Mojo Working. Patrí medzi moje obľúbené a naživo som ju už dávno nepočula, takže mi Slovak Blues Project urobil radosť. S parádnym sólom sa predviedol Ľuboš Beňa. Na záver sa Bonzo rozlúčil s publikom pozdravom: „Majte sa a v máji májte sa!

Skupina Slovak Blues Project na Májovom kvete 2017 v Trnave na námestí

A tak som zase zažila pekné podujatie v Trnave. Nenadarmo hovorím: „Studený máj, na koncertoch raj.

Ružena Šípková
Máj 2017