Silvia Josifoska o spolupráci s Manco Group

Rozhovor na záver trnavského Leta na Korze 2017

Ani sme sa nenazdali a prišiel záver trnavského Leta na korze 2017. Záverečný koncert bol však parádny: 31. augusta 2017 na pódiu pred radnicou zahrala a zaspievala afrobluesová kapela Manco Group, ktorej členovia pochádzajú zo západnej Afriky, a momentálne žijú vo Viedni. Táto hudobná formácia vystúpila v zostave: Ben Ball Bass – gitara, spev (Mauretánia), Cheikh Ndao – basová gitara (Senegal) a Ibou Ba – perkusie (Senegal). Na začiatku koncertu spevák pozdravil obecenstvo i celú Trnavu po slovensky (veď v Trnave nevystupovali po prvý raz) a aj neskôr občas použil nejaké slovenské slovo.

Silvia Josifoska a Manco Group Leto na Korze 2017 v Trnave

Inak sa prihováral poslucháčom po anglicky. Nehovoril však veľa, oveľa výrečnejšia bola hudba tria. Zazneli ich vlastné skladby spievané v afrických jazykoch, ale tiež prevzaté známe piesne ako No Woman No Cry či Waka Waka (This Time For Africa), ktoré v podaní Manco Group získali osobitý feeling. Na koncert prišlo mnoho zvedavých poslucháčov a africká hudba v tento pekný slnečný deň všetkých rozveselila a nabila pozitívnou energiou. Perkusionista hral veselo a temperamentne na djembe a na bongos.

Silvia Josifoska a Manco Group Leto na Korze 2017 v Trnave

Gitaristovi a basgitaristovi prsty priam tancovali po strunách ich hudobných nástrojov. V niektorých skladbách zahral na perkusiách i basgitarista. Hudobníci stále udržiavali kontakt s publikom, povzbudzovali ho k tlieskaniu a k spevu. Niekoľko detí si dokonca zatancovalo a zaspievalo rovno na pódiu. Africké melódie a rytmy mali na korze úspech. Do Trnavy spolu s Manco Group zavítala aj slovenská speváčka Silvia Josifoska, ktorá s touto kapelou spolupracuje. Na tomto koncerte síce nespievala, ale odpovedala mi na zopár zvedavých otázok:

Silvia Josifoska a Manco Group Leto na Korze 2017 v Trnave

Aký dojem máte z dnešného koncertu v Trnave?
Mám veľmi dobrý dojem. Už som s Manco Group absolvovala niekoľko koncertov od minulého roku, spolupracujem s nimi a niekedy s nimi aj spievam afroblues, podľa atmosféry. Tento koncert, ako aj tie predošlé, bol plný energie, radosti a myslím si, že aj príjemných pocitov.

Ako ste sa dostali k spolupráci s kapelou Manco Group?
Minulý rok som prišla do jedného viedenského hudobného klubu (väčšina hudobníkov z Manco Group žije vo Viedni) na jam session, kde som si s nimi zaspievala a padli sme si do oka. Veľmi sa nám to vzájomne páčilo, a tak som bola neskôr na ďalšom jam session, a potom v septembri som zorganizovala v Bratislave prvý koncert. Takže naša spolupráca trvá od leta minulého roku.

Silvia Josifoska a Manco Group Leto na Korze 2017 v Trnave

V čom sa podľa vás najviac odlišuje africké blues od amerického či európskeho blues?
Ako sa hovorí, blues vzniklo v Afrike. Tiež to tak cítim, že rytmy a celkový pocit je naozaj z Afriky. Africké blues je harmonicky jednoduchšie, mnohokrát len na jednom akorde, čo robil aj známy John Lee Hooker. Takže je tam tento rozdiel v harmónii, menší počet akordov, ale rytmicky je to podľa mňa dosť blízko.

Čím vás afroblues oslovuje?
Pre mňa je veľmi magické. Mnohým ľuďom sa zdá, že sa v ňom nič nedeje, ale podľa mňa sa v ňom deje veľmi veľa. V tejto hudbe cítim veľkú hĺbku, až mystiku.

Silvia Josifoska a Manco Group Leto na Korze 2017 v Trnave

Čo nové chystáte pre svojich poslucháčov spolu s Manco Group?
Moja spolupráca s Manco Group bude pokračovať, budeme mať ďalšie koncerty na prelome augusta a septembra. Myslím si, že nemáme nijaké špeciálne plány. Uvidíme, či sa spoločné koncerty ešte tento rok alebo na budúci rok zopakujú. Ale nevyhýbam sa novým veciam, je dosť pravdepodobné, že niečo bude. Možno nové pesničky. Keď som sa k Manco Group pripojila, pesničky mal Ben – gitarista a ja som si do nich zaimprovizovala nejaké svoje texty, takže to celé vzniká dosť živelne a improvizačne. Nie je to veľmi plánované.

Silvia Josifoska a Manco Group Leto na Korze 2017 v Trnave

Ďakujem vám za rozhovor!
Ďakujem vám za rozhovor! ( – :

Ružena Šípková
September 2017